28 شهریور 1393

یک نظرسنجی بین المللی نشان داد: زنان در صدر مدیریت ارتباطات

28 شهریور 1393

شفقنا رسانه

اخیرا مطالعه‌ای با نگاه به مدیریت و جنسیت انجام شد و نیاز فزاینده به یک مدل زنانه مدیریت ارتباطات را کشف نمود. در این مطالعه، زنان بیشتر ویژگی‌های لازم برای رهبری موثر را دارا بودند و در ۱۰ مورد از ۱۴ ویژگی مورد مطالعه توسط KLCM در صدر قرار گرفتند. این مطالعه درس‌های مهمی برای هر دو جنس مردان و زنان به همراه داشت و از ظهور یک مدل «زنانه» جدید برای مدیریت ارتباطات خبر داد.

معصومه رشیدی در کاوشگران روابط عمومی نوشت:

Ketchum Leadership Communication Monitor- KLCM- اخیرا مطالعه‌ای با نگاه به مدیریت و جنسیت انجام داد و نیاز فزاینده به یک مدل زنانه مدیریت ارتباطات را کشف نمود. در این مطالعه، زنان بیشتر ویژگی‌های لازم برای رهبری موثر را دارا بودند و در ۱۰ مورد از ۱۴ ویژگی مورد مطالعه توسط KLCM در صدر قرار گرفتند.

براساس این مطالعه‌ که به نظرسنجی از شش هزار و ۵۰۹ نفر از ۱۳ کشور پرداخت، نظرات شرکت کنندگان در مورد ارتباطات و رهبری موثر و ارتباط بین این دو مورد ارزیابی قرار گرفت. سال گذشته در دومین بررسی سالانه، شش هزار پاسخ جمع آوری شد در حالیکه در سال اول و افتتاحیه این نظرسنجی تنها سه هزار و ۷۰۰ پاسخ دریافت شد.

در این نظر سنجی ۱۴ ویژگی مدیریت ارتباطات و رهبری اثربخش به شرح زیر مطرح شد:

تصمیم گیری‌های دشوار

استفاده از شعارهای الهام بخش

ارایه چشم انداز روشن، کلی و بلند مدت

اداره موضوعات بحث انگیز و یا بحران‌ها به شکلی مطمئن و با آرامش

داستان سرایی فوری درباره سازمان خود

هماهنگی آنچه که می‌گویند با آنچه که آن‌ها و سازمانشان انجام می‌دهد

برداشتن گام‌های موثر برای اطمینان از تنوع در سازمان خود

هدایت و راهنمایی با نمونه‌ها

احترام به تاریخ و فرهنگ سازمان

نشان دادن توانایی کار با سبک‌های شخصیتی مختلف

مشخص کردن بهترین‌ها از دیگران

برقراری ارتباط به روشی شفاف و آشکار

نشان دادن احترام به فرهنگ‌های مختلف – در سطح ملی و بین المللی

پذیرفتن اشتباهات

مطلب مرتبط: پنج دلیل اثربخشی زنان در مدیریت روابط عمومی‌‌ها

در پاسخ به این ۱۴ ویژگی مهم در مدیریت موثر و اینکه در هریک از این موارد کدام جنس (زنان و مردان) بهتر و موفق‌تر هستند؛ زنان تقریبا در همه موارد بالا‌تر قرار گرفتند.

حدود ۵۷ درصد پاسخ دهندگان، مدیریت زنان در هدایت و راهنمایی با نمونه‌ها را بالا‌تر ارزیابی کردند، ۶۲ درصد معتقد بودند که زنان در برقراری ارتباط به روشی شفاف و آشکار بهتر هستند. ۶۶ درصد بیان داشتند که زنان در پذیرش اشتباهات موفق‌ترهستند و ۶۱ درصد در ویژگی مشخص کردن بهترین‌ها از دیگران به زنان رای دادند.

۶۳ درصد پاسخگویان مدیران زن را در تصمیم گیری‌های دشوار و ۵۲ درصد در اداره موضوعات بحث برانگیز و یا بحران‌ها به شکلی مطمئن بالا‌تر از مردان ارزیابی کردند.

راد کارترایت، مدیر و شریک شرکت جهانی Ketchum می‌گوید: «این مقایسه در مورد اثر بخشی ادراکی مدیران زن در مقابل اثربخشی ادراکی مدیران مرد است و هیچ قضاوت ارزشی وجود ندارد. او می‌افزاید این نتایج به معنی آن نیست که همه مدیران باید زنان باشند اما مطالعه صورت گرفته نشان می‌دهد «زمانی که شما به دیدگاه‌های جهانی در مورد ویژگی‌های رهبری موثر نگاه می‌کنید، پیروزی نسبتا با مدیران زن است.

همچنین الگوهای جغرافیایی غیرمنتظره‌ای در این مطالعه کشف شد. کارترایت اشاره می‌کند که چین، هند، سنگاپور و بریتانیا حمایت کلی خود را از مدیران مرد نشان دادند در حالیکه آفریقای جنوبی، اسپانیا، آلمان و برزیل طرفدار مدیریت زنان هستند.

این مطالعه درس‌های مهمی برای هر دو جنس مردان و زنان به همراه داشت و کارترایت ظهور یک مدل «زنانه» جدید را برای مدیریت ارتباطات اثربخش توضیح داد. «اگر مدیران مرد می‌خواهند به موفقیت دست یابند، باید ببینند دنیا از آن‌ها چه می‌خواهد و مدیران زن لازم است در برابر وسوسه پایبندی به یک مدل جاهلانه منسوخ مقاومت کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)