26 شهریور 1393

اعطای جایزه «نغمه» به روزنامه‌نگار پیشکسوت

26 شهریور 1393

روزنامه شرق-پژمان موسوی

روزنامه‌نگار است. یعنی درس روزنامه‌نگاری خوانده و مقاله‌نویسی کرده. گزارش و مصاحبه نوشته و سخت با خبر کلنجار رفته. گاهی‌وقت‌ها هم مثل این سردبیرهای خشک، با واژه‌های روزمره و کلمه‌های زاویه‌دار خبری کلی کلنجار رفته و خبری گوشه‌دار و تیز نوشته. اما آخرسر نوشته‌هایش را که می‌خوانی می‌بینی هرچیزی، هر واژه‌ای، هر کلمه‌ای انگار توی قلم این مرد جور دیگری می‌شود. یعنی گوشه‌های کلمات توی دستان این مرد گرفته می‌شوند، کند می‌شوند و نرم می‌شوند.

وقتی خط‌به‌خط نوشته‌هایش را مرور می‌کنی، لابه‌لای سطرهایش یک‌جور حس ملایم و ناب انسانیت چرخ می‌زند. بعد انگار قلمش مثل این رهبران صبور ارکستر، نت‌های جانت را به رقص درمی‌آورد. خاصه اینکه دل بدهی به واژه‌هایش؛ واژه‌هایی که اعجاب حروفند؛ او قدرت این را دارد که همین حرف‌های معمولی الفبای فارسی را طوری کنار هم بنشاند که نوشته‌اش، خواندنی‌ترین یادداشت ممکن شود.

او شاعر‌ترین روزنامه‌نگار عصر ماست؛ امکان ندارد که یادداشتی را از او بخوانید و در آن چند شعر ناب نیابید؛ شعرهایی که درست مانند خود او، جاری هستند در متن یادداشت و تلطیف‌کننده فضای نوشته‌هایش. همه اینها به کنار؛ فریدون صدیقی از جمله معدود روزنامه‌نگارانی است که جز حرفه‌اش روزنامه‌نگاری که آن را خوب بلد است، هم سینما را خوب می‌فهمد، هم ادبیات را و هم بازی‌های زبانی را. همه اینها هم هست که او را از هم‌عصرانش متمایز ساخته و هم‌کلامی با او را به یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهای دنیا بدل کرده است؛ کافی است با او یک‌ چای بنوشید و با او هم‌کلام شوید، امکان ندارد حس رضایتی عمیق، بعد از این هم‌کلامی، سراسر وجودتان را فرانگیرد؛ حال خود حساب کنید کلاس‌های درس این استاد یگانه را و حال خوب شاگرد اوبودن را.

فریدون صدیقی تمام نمی‌شود، او همیشه و در هرروز، متفاوت با روز قبل از آن است، او همیشه یک آس برای روکردن دارد و امکان ندارد در کار حرفه‌ای، از او یک کار تکراری ببینید یا توصیه‌ای گفته‌شده، بشنوید. این را حتما هیات انتخاب روزنامه‌نگار خوش‌آتیه آن سال‌های دور هم می‌دانستند که ۴۰ سال پیش، جایزه ویژه روزنامه‌نگار خوش‌آتیه سال‌های بعد را به او اعطا کردند. او می‌داند روزنامه‌نگاری چیست و مهم‌تر از آن این را هم می‌داند که روزنامه‌نگاری چه، نیست. مخاطب را خوب می‌شناسد و از نیازهایش آگاه است؛ اهل تعارف و ثنای بیهوده نیست اما ارزش کار خوب را خوب می‌داند و با تمام توان پشت کار خوب می‌ایستد. فریدون صدیقی یک راه است... همین.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)