24 شهریور 1393

حسین انتظامی: سازمان نظام رسانه ای بدون نظر ذی‌نفعان مشترک نهایی نمی شود

24 شهریور 1393

معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پس از اعلام نظرهای مختلف از سوی حقوقدانان و اهالی رسانه در خصوص پیش‌نویس سازمان نظام رسانه‌ای، تاکید کرد: در خصوص در تنظیم متن نهایی نباید عجله کرد زیرا این موضوعی خطیر و سرنوشت‌ساز است. به گزارش خبرگزاری مهر، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پیش‌نویس سازمان نظام صنفی (رسانه‌ای) و بازتاب آن در میان اهل نظر و فعالان رسانه گفت: لازم است از همه کسانی که در باره این پیش نویس اظهار نظر کردند قدردانی کنم.

حسین انتظامی با اشاره به اینکه نظرات حقوقدانان و سایر خبرگان مرتبط به جامعیت این پیش‌نویس کمک می‌کند، تصریح کرد: همانطور که انتظار می‌رفت بحث‌های خوبی در قالب یادداشت و میزگرد و گفتگو در رسانه‌ها مطرح شد که می‌تواند راهگشا باشد البته این موضوع به دلیل حساسیت نیازمند مشارکت همه استادان ارتباطات و روزنامه نگاران بوده و هست.

معاون وزیر ارشاد یادآور شد: اساساً این رویکرد که پیش‌نویس قوانین و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها قبل از نهایی شدن، منتشر شوند و بحثی دربگیرد و اشتیاق به جمع‌آوری نظرات باشد، سبب کمال متن نهایی می‌شود و اجماع به وجود می‌آورد. همانطور که پیش‌تر اعلام کرده بودیم و حتی رئیس جمهور محترم نیز تصریح کردند، این پیش‌نویس بدون کسب نظر ذی‌نفعان مشترک، نهایی نخواهد شد و لذا در تنظیم متن نهایی نباید عجله کرد زیرا این موضوعی خطیر و سرنوشت ساز است.

انتظامی با بیان اینکه «نظرات خوبی در طی این یک ماه منتشر شد و مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها هم در ادامه یکی دو نشست قبلی باز هم میزگردهای نقد و بررسی این پیش‌نویس را تشکیل خواهد داد» اضافه کرد: نگاه‌های انتقادی مطرح شده صرف نظر از خاستگاه آن به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای از صاحب‌نظران معتقدند اصل تشکیل سازمان نظام صنفی رسانه و رویکرد این پیش‌نویس به تضعیف روزنامه‌نگاری و روزنامه‌نگاران می‌انجامد و لذا هیچ راهی جز مسکوت گذاشتن آن وجود ندارد. عده‌ای دیگر با بیان کدهایی مشخص برای اشکالات موجود راه حل‌هایی ارائه داده‌اند.

معاون وزیر ارشاد افزود: سازمان نظام صنفی و تشکل‌های صنفی، هیچکدام جایگزین دیگری نیست زیرا کارویژه‌های مختلفی دارند که البته مکمل یکدیگر است. البته دولت از تنوع تشکل‌ها به ویژه تشکل‌های فراگیر یا تخصصی استقبال می‌کند و حضور آنان را علاوه بر جنبه‌های نظارتی‌شان، کمک حال خود می‌داند؛ چه در طرح و برنامه، چه در برداشتن تصدی‌های بلاوجه و چه در مردمی کردن امور.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)