23 شهریور 1393

گوگل ابزار امنیتی خود را برای کروم منتشر کرد

23 شهریور 1393

گوگل اقدام به انتشار ابزار Software Removal Tool کرده است که به کاربران در حذف بد افزارهایی که تنظیمات مرورگر را تغییر داده و حذف خود آنها یاری میکند

به گزارش تابناک ، در نهایت گوگل نیز پای خود را به عرصه خدمات و نرم افزارهای امنیتی گذاشت و با انتشار ابزار Software Removal خود توجهش را به دغدغه های امنیتی کاربران نشان داد. این موضوع بعد از اخبار وسیع یک ماه اخیر در خصوص سرقت های اطلاعاتی سایبری جای توجه دارد هرچند گوگل تنها کاربران مرورگر خود را مخاطب قرار داده است. با توجه به انتشار وسیع بد افزارهایی که این روزها از طریق نت منتقل میشود و بعضا هیچ نرم افزار امنیتی نیز قادر به شناسایی و م توقف ساختن آنها نیست، نمیتوان به درستی حدس زد که چه زمانی سیستم ما آلوده به یک بد افزار خواهد بود. در نتیجه چاره کار پیشگیری از ورود بد افزار به سیستم از طریق مرورگر است.

بد افزارها به دو طریق کلی از راه مرورگرها منتقل میشوند. دسته به وسیله کد های مخرب و از طریق انتقال مراجعه به وب سایتهای آلوده از مرورگر به سیستم منتقل میشوند. دسته دوم به واسطه تغییر در تنظیمات مرورگر همچون صفحه نخست و موتور جستجو و نهایتا Redirect کردن یا انتقال کاربر به صفحه آلوده منتقل میشوند.

راه پیشگیری در دسته دوم باز گرداندن مرورگر به حالت اولیه و تنظیمات اصلی آن است که هر چند در برخی موارد این کار از طریق خود کاربر یا نرم افزارهای جانبی امکان پذیر است، اما در بسیاری از موارد با خطا مواجه میشود و به درستی عمل نمیکند.

گوگل اقدام به انتشار ابزار Software Removal Tool کرده است که به کاربران در حذف بد افزارهایی که تنظیمات مرورگر را تغییر داده و حذف خود آنها یاری میکند.

البته این ابزار در حال حاضر در نسخه Beta قرار دارد و پیشنهاد ما این است که قبل از نصب آن از تنظیمات مرورگر نسخه پشتیبان تهیه کنید. طبق اظهارات شرکت گوگل، این بزار مرورگر گوگل کروم را به حالتFactory یا اولیه Reset میکند و در عین حال نرم افزار هایی که بر روی سیستم نصب شده اند و تنظیمات کروم را تغییر داده اند حذف میکند.

اما طرز کار ابزار چگونه است؟

ابتدا این ابزار را از صفحه اصلی خود دراینجا دانلود و اجرا کنید. این ابزار نیازی به نصب شدن ندارد و مستقیما میتوانید آن را اجرا کنید. بعد از اجرا ممکن است ابزار به شما بگوید که چیز مشکوکی را پیدا نکرده است، یا اینکه فهرستی از برنامه هایی که به آنها مشکوک است را به شما ارائه کند.

در این صورت کافی است بر روی دکمه Remove Suspicious Programs کلیک کنید و منتظر پیغام تکمیل فرایند پاکسازی باشید. طی این عملیات ممکن است برخی از برنامه ها بسته شوند. به صورت پیش فرض اطلاعات عملیات برای گوگل ارسال میشود مگر آنکه خود تیک مربوط به این گزینه را در صفحه نتایج بردارید:

ممکن است، سیستم شما پس از پاکسازی نیاز به راه‌اندازی دوباره داشته باشد. بار بعد که گوگل کروم را اجرا می‌کنید، با صفحه Reset مواجه می‌شوید که باید آن را دنبال کنید.

البته این ابزار به دنبال همه نوع از بد‌افزارهای موجود بر روی سیستم نمی‌گردد و از سوی دیگر، همه نرم‌افزارهایی که این ابزار در حکم نرم‌افزار مشکوک حذف می‌کند، الزاما بد‌افزار نیستند. بهتر است بگوییم، ‌این ابزار بیش از همه برای‌‌ همان کروم طراحی شده است و نه حتی Chromium و یا هیچ مرورگر دیگری که مبنای آن Chromium باشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)