23 شهریور 1393

جاسوسی آمریکا و انگلیس از پنج شرکت اینترنتی و تلفن آلمانی

23 شهریور 1393

دویچه وله

آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان اطلاعاتی بریتانیا از تله​کام، نت کولون و سه شرکت دیگر آلمانی جاسوسی می​کردند. مسئولین این شرکت​ها از نهادهای امنیتی آلمان درخواست کردند به این موضوع رسیدگی کنند.

بر اساس اطلاعاتی که ادوارد اسنودن در اختیار هفته​نامه "اشپیگل" گذاشته، آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان اطلاعاتی بریتانیا، ارتباطات داخلی به سرورهای تله​کام و نت‌کولون آلمان دسترسی داشتند و از این طریق مبادلات اطلاعاتی کاربران اینترنتی مشترک این شرکت​ها را کنترل می​کردند.

ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا پیش از این نیز با افشاگری‌های خود باعث ایجاد یک موج اعتراضی بین‌المللی به کنترل اینترنت و شنود تلفن‌ها توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا شده بود.

هرچند امروز مشخص شده که سازمان​های آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان امنیت بریتانیا برای شنود تلفن​ها و کنترل اینترنت در سراسر جهان جاسوسی می​کنند اما هر دو سازمان یاد شده علیه تله کام و نت کولون و سه شرکت دیگر آلمانی نیز جاسوسی می‌کردند. بنا به گزارش هفته نامه "اشپیگل" این سازمان​ها از طریق "کانال​های پنهان" به برخی شرکت​ها و غول​های مخابراتی آلمانی مثل تله​کام، نت کولون، سته​لار و سه​تل "ای آ ب گ" رخنه کردند.

۱۳ سرور جاسوسی انگلیس و آمریکا در دنیا

تا به حال گفته می​شد که سازمان​های جاسوسی آمریکا و انگلیس برای کنترل فیبرنوری بین قاره​ای همکاری می​کنند. اسناد مربوط به آژانس امنیت ملی آمریکا نشان می​دهد که این آژانس برای کنترل اینترنت، ۱۳ سرور در سراسر جهان در اختیار دارد و یکی از این سرورها به صورت مخفیانه در آلمان فعالیت می​کند.

صحبت بر سر یک برنامه بنام Treasure Map (نقشه گنج) است که جاسوسی علیه شرکت​های آلمانی را نشان می​دهد. تصاویر گرافیکی ایجاد شده نشان دهنده آن است که شرکت تله​کام و نت کولون و ۳ شرکت دیگر آلمانی به عنوان سرورهایی مشخص شده‌اند که در داخل این شبکه​ها نظارت فنی برای کنترل ایجاد شده است. بر این اساس سازمان​های جاسوسی آمریکا وبریتانیا ارتباطات مهم داخل شبکه​ها را کنترل می​کنند. اشپیگل می​نویسد سازمان​های جاسوسی مذبور قادرند از طریق اینترنت به دستگاه کامپیوتر، تلفن​های هوشمند و تابلت مشترکین شرکت​های یادشده آلمانی رخنه کنند. هدف این بوده است که هر دستگاهی را در همه جا و در هرزمان، مشخص و شناسایی کنند.

درخواست شرکت​ها از نهادهای امنیتی آلمان

شرکت تله​ کام از نهادهای دولتی آلمانی خواسته است در رابطه با جاسوسی سازمان​های امنیتی خارجی اقدام کنند. اشپیگل از سندی مربوط به سازمان جاسوسی بریتانیا پرده برداشته است که در آن فهرستی از کارمندان و اشخاص مورد نظر با کلمه رمز از سرور سته​لار آمده است.

علی فرس، مسئول بخش فناوری شرکت "استه​لار" می​گوید صحبت بر سر "اسرار تجاری و اطلاعات محرمانه و حساس" مربوط به این شرکت است. کریستیان اشتفانس، مدیرعامل این شرکت هم به هفته​نامه اشپیگل گفته است که "چنین حمله سایبری بر اساس قوانین آلمان جرم شناخته می​شود."

اشپیگل در ادامه می​نویسد که تله​کام و نت​کولون اعلام کرده​اند که انتقال مشکوک اطلاعات مشاهده نکرده​اند. توماس چریش رئیس بخش امنیت تله​کام آلمان نیز ضمن انتقاد از جاسوسی علیه شرکت​های تلفن و اینترنتی آلمان گفت: «نفوذ سازمان​های جاسوسی خارجی به شبکه​های آلمانی اصلا قابل قبول نیست. ما در این رابطه به هرگونه شکایتی رسیدگی خواهیم کرد. علاوه برآن نهادهای ذیصلاح امنیتی را نیز مطلع کرده‌ایم.»

رنه اوبرمن، مدیرعامل شرکت تله کام آلمان نیز پیش از این ضمن انتقاد از کنترل و شنود گسترده از جانب سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در آلمان، از دولت این کشور خواسته بود "واکنش مناسب" نشان دهد.

اوبرمن در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی "هندلس بلات" واکنش دولت آلمان به فعالیت‌های سازمان جاسوسی آمریکایی و بریتانیایی در این کشور را منفعلانه خواند و اظهار داشت: «من نمی‌فهمم که چرا اینقدر محتاطانه با موضوع شنود و کنترل اینترنت برخورد می‌شود.» اوبرمن ضمن تاکید بر اینکه اعتماد کاربران از شرکت‌های اینترنتی سلب شده، گفت:" این گونه اقدامات خطری برای دموکراسی به‌شمار می‌روند".

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)