22 شهریور 1393

خیابان "شهید ندا آقاسلطان" ورامین بر روی نقشه گوگل

22 شهریور 1393

دویچه وله

سایت مکان‌یاب گوگل (گوگل‌مپ) اخیرا خیابانی در شهر ورامین را به نام "ندا آقاسلطان" ثبت کرده است. چگونگی راه یافتن این نام به گوگل‌ روشن نیست، اما واکنش تند یک خبرگزاری محافظه‌کار و امام‌جمعه ورامین را برانگیخته است.

نام‌گذاری خیابانی به نام "شهید ندا آقاسلطان" در شهر ورامین در سایت مکان‌یاب گوگل (گوگل‌مپ) را خبرگزاری اصول‌گرای "مهر" گزارش کرده است. این خیابان در منطقه شمال ورامین واقع شده و اکثر خیابان‌های این محدوده نام "شهید" دارند.

خبرگزاری مهر روز شنبه (۲۲ شهریور/ ۱۳ سپتامبر) نوشت: «طی روزهای گذشته سایت گوگل در اقدامی عجیب و تأمل‌برانگیز یکی از خیابان‌های ورامین که به نام شهدای انقلاب اسلامی نامگذاری شده را تغییر داده و به نام ندا آقاسلطان نامگذاری کرده که این موضوع موجب نارضایتی و ناراحتی مردم دیار ۱۵ خرداد شده است.»

مهر ادعا کرده که این اقدام گوگل با هدف "تخریب و تحریف" سابقه تاریخی مردم شهر ورامین در دفاع از نظام "جمهوری اسلامی" صورت گرفته است. به نوشته این خبرگزاری، مردم ورامین در سال ۱۳۸۸ "با پای پیاده و برای تجدید بیعت با رهبری انقلاب اسلامی، مسیر ۳۵ کیلومتری به سوی تهران را طی کردند... این حرکت تاریخی مردم ورامین در جریان محکومیت فتنه ۸۸ بی‌بدیل و کم‌نظیر بود".

حجت‌الاسلام محمودی امام‌جمعه ورامین به خبرگزاری مهر گفته است: «تحریف ناشیانه نقشه ورامین توسط گوگل نشان داد که فتنه‌گران و حامیان آن هنوز از مردم ورامین عصبانی هستند و تلاش دارند تا حماسه مردم این دیار در سال ۸۸ را کمرنگ کنند.»

امام‌جمعه ورامین اقدام گوگل را "بر خلاف مصالح ملی کشور" دانسته که به گفته او "باید توسط نهادهای مسئول امنیتی و اجرایی پیگیری شود و هر چه سریعتر نقشه ورامین اصلاح و مدیران گوگل از مردم ورامین به علت این توهین عذرخواهی کنند".

ندا آقاسلطان، ۲۷ ساله، یکی از ده‌ها نفری بود که در جریان اعتراض‌های ایرانیان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به ضرب گلوله کشته شد. ندا روز شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ (۲۰ ژوئن ۲۰۰۹) در خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان صالحی و کوچه خسروی هدف قرار گرفت.

این حادثه یک روز پس از سخنرانی مشهور آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ و چراغ سبز آشکار او به نیروهای سپاهی، بسیجی و انتظامی برای سرکوب معترضان اتفاق افتاد.

انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن ندا که با تلفن همراه گرفته شده بود، بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت. هفته‌نامه تایم، لحظه جان سپردن ندا آقاسلطان را "پربیننده‌ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت" توصیف کرد.

ندا آقا سلطان به نماد حرکات اعتراضی ایرانیان در سال‌های ۸۸ و ۸۹ تبدیل شد که به "جنبش سبز" موسوم بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)