21 شهریور 1393

نوشته‌ها در فیسبوک ناپدید می‌شوند

21 شهریور 1393

بی بی سی فارسی

شبکه اجتماعی فیسبوک قصد دارد راه اسنپچت Snapchat، اپی که پیام‌ها در آن پس از مدتی پاک می‌شوند را دنبال کند و به این منظور گزینه مشابهی را آزمایش کرده است.

فیسبوک گفته این گزینه که به پست‌ها امکان می‌دهد زمان انقضایی بین یک ساعت تا یک هفته داشته باشند، آزمایشی است که در اپ آی او اس این شبکه اجرا شده است.

فیسبوک اغلب امکانات جدید را آزمایش می‌کند.

این شبکه چند ماه پیش به خاطر دستکاری در خوراک خبری ۷۰۰ هزار کاربرش هدف انتقاد قرار گرفته بود. فیسبوک هدف از این کار را سنجش واکنش احساسی کاربران عنوان کرد.

بی بی سی مطلع شده که گزینه زمان انقضا، بعد از آن آزمایش شد که کاربران فیسبوک به پاک شدن خودکار پست‌هایی که تنها زمان محدودی موضوعیت دارند، علاقه نشان دادند.

کاربران نمی توانند پست‌هایی را که برایشان زمان انقضا تعیین می‌شود با دیگران به اشتراک بگذارند.

این گزینه در حال حاضر تنها در دسترس کاربران این شبکه در نیوزیلند است. فیسبوک و شرکت‌های دیگر در گذشته هم محصولات و خدماتشان را در این کشور آزمایش کرده‌اند.

جا پای اسنپچت

فیسبوک قبلا سعی کرده بود اسنپچت، اپ پیامک‌های کوتاه مدت را به قیمت ۳ میلیارد دلار بخرد. اسنپچت از زمان راه اندازی‌اش در سال ۲۰۱۱ رشدی سریع داشته و موفقیتش رقبا را به ارایه خدمات مشابه ترغیب کرده است.

پیام های "با زمان محدود" به طور فزاینده‌ای بین نوجوانان محبوبیت پیدا کرده اند، رده سنی‌ای که هدف بسیاری از شرکت‌های بزرگ عرصه فناوری قرار دارند.

ماه ژوئن گذشته، فیسبوک از اپ اسلینگشات Slingshot رونمایی کرد که در آن عکس‌های دریافتی از دوستان را تنها زمانی می‌توان دید که عکس دیگری را در مقابل به فرستنده اصلی ارسال کرد.

همه پیام‌ها به محض ارسال پاک می‌شوند و کاربران می‌توانند روی عکس‌هایشان چیزی بنویسند.

یک ماه بعد از آن، اینستاگرم هم - که توسط فیسبوک خریداری شده - از اپی رونمایی کرد که به کاربران امکان می‌دهد عکس‌هایی ارسال کنند که بعد از دیده‌شدن توسط دریافت کننده، پاک می شوند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)