21 شهریور 1393

گزارشگران بدون مرز: خطر مرگ جان همکاران سایت مجذوبان نور را تهدید می‌کند

21 شهریور 1393

سایت گزارشگران بدون مرز

گزارش‌گران بدون مرز در واکنش به اعتصاب غذای خبرنگاران سایت مجذوبارن نور (دراویش)، نگرانی عمیق خود را از وضعیت بازداشت و سلامت روزنامه‌نگاران و وب‌نگارانی که با وجود بیماری از درمان لازم محروم شده‌اند، اعلام کرد.

رضا انتصاری، حمیدرضا مردادی، مصطفی عبدی، کسری نوری و افشین کرم‌پور، روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران همکار سایت مجذوبان نور، سایت نزدیک به دراویش گنابادی، و وکلای زندانی آن‌ها امیر اسلامی، فرشید یداللهی، مصطفی دانشجو و امید بهروزی از تاریخ ۹ شهریورماه در اعتراض به وضعیت بازداشت خود در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند. گزارشگران بدون مرز وضعیت سلامت برخی از آن‌ها را «وخیم» توصیف کرده است.

این فعالان رسانه‌ای در پی یورش وزارت اطلاعات از تاریخ ۱۰ تا ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۰ در شهرهای مختلف ایران از جمله، تهران و شیراز بازداشت شدند و در تاریخ ٢٢ تیرماه ١٣٩٢ از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی، به هفت تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند. آن‌ها هم‌اکنون در زندان‌های اوین و نظام شیراز زندانی هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است برخی از آن‌ها از جمله رضا انتصاری، مصطفی دانشجو، حمیدرضا مردادی و افشین کرم‌پور به شکل جدی بیمار و بارها در زندان دچار عارضه‌های مختلف شده‌اند. با این حال همچنان از درمان لازم، محروم و مقامات قضائی و امنیتی زندان به‌ندرت به آن‌ها اجازه بستری شدن در بیمارستان را می‌دهند.

رضا معینی، پژوهشگر دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز در این‌باره گفت: «در حالی‌که تصاویر علی خامنه‌ای رهبر حمهوری اسلامی، که در بیمارستان بستری است، در همه رسانه‌های جهان منتشر شده است، بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران از درمان محروم هستند.»

وی با بیان این‌که «سلامت و جان آن‌ها در سکوت و بی‌تفاوتی در خطر قراردارد»، افزود: «رعایت حق سلامت زندانیان یکی از وظایف نظام است. اهمال در این اصل بنیادین به معنای ارتکاب جرم عدم همیاری با انسان در خطر است.»

این سازمان مدافع حقوق فعالان رسانه‌ها در جهان یادآور شده است که بنا برمیثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران یکی از امضاکنندگان آن است، محروم کردن از درمان پزشکی می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه ، ضدانسانی و یا تحقیرآمیز محسوب شود. میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حق همگان را برای بهره‌مند شدن از امکانات بهینه پزشکی تضمین می‌کند.

افزون بر آن، در مجموعه موازین تصویب‌شده از سوی نهادهای سازمان ملل درباره رفتار با بازداشت‌شدگان و زندانیان، برای بیمارانی که نیاز به درمان ویژه دارند، انتقال به اماکن نگاهداری ویژه یا به بیمارستان‌ها پیش‌بینی شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران را یکی از سرکوب‌گرترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی می‌داند. در رتبه‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴، ایران در میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)