21 شهریور 1393

آیا ای‌میل شما جزو ۵ میلیون آدرس هک‌شده است

21 شهریور 1393

تک نویس

حدود پنج‌میلیون نام کاربری و گذرواژه جی‌میل که گفته می‌شود ۶۰ درصد آن‌ها اکنون فعال هستند، در یک سایت روسی منتشر شدند. گوگل می‌گوید سرورهایش نقص امنیتی ندارند و... انتشار حدود پنج میلیون ایمیل و گذرواژه جی‌میل در یک سایت مربوط به انجمن بیت‌کوین روسی، نگرانی‌ها از وجود یک حمله سایبری گسترده و نقص امنیتی در سرویس‌هایی مانند گوگل را افزایش داده بود.

به گزارش دیلی‌دات، سخن‌گویان گوگل اکنون با رد هرگونه نفوذ به سرورهای‌شان، می‌گویند ای‌میل‌ها و پسوردهای منتشرشده، متاثر از نقص امنیتی نبوده، بلکه کلکسیونی از سال‌ها تلاش هکرها و مجرمان سایبری برای دستیابی به گذرواژه کاربران از راه حملات فیشینگ و هک‌ اعتبارنامه‌های اینترنتی است. در واقع، صاحبان بسیاری از این حساب‌های کاربری، یا دیگر از ای‌میل‌های خود استفاده نمی‌کنند و یا تا کنون بارها پسوردشان را عوض کرده‌اند.

بر مبنای ادعای فردی که با شناسه tvskit این اطلاعات را در فوروم روسی‌زبان بیت‌کوین منتشر کرده، ۶۰ درصد این اطلاعات به‌روز بوده و مربوط به ای‌میل‌های فعال هستند. این فوروم در روزهای اخیر صحنه‌ای برای انتشار اطلاعات محرمانه بوده است. یک روز پیش از ای‌میل‌های جی‌میل، بیش از یک میلیون و دویست‌هزار نام کاربری و پسورد یاندکس در این سایت منتشر شده بودند.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا ای‌میل شما در این لیست هست یا نه، به سایت haveibeenpwned یا isleaked مراجعه کنید، ای‌میل خود را در آن قرار دهید و از عدم حضور آن در لیست، مطمئن شوید.

به هر روی، حتی اگر در لیست سیاه نیستید، مانند همیشه توصیه‌های ایمنی را رعایت کنید. گذرواژه‌های قوی انتخاب کنید، آن‌ها را زود به زود تغییر دهید و از سیستم ورود دومرحله‌ای در سرویس‌هایی که آن را پشتیبانی می‌کنند، استفاده نمایید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)