20 شهریور 1393

نعمت احمدی: هرچه برای فیلترینگ هزینه کنیم از جیبمان رفته است

20 شهریور 1393

یک حقوقدان و استاد دانشگاه می گوید: تکنولوژی یک ماشین نیست که واردش نکنیم، تکنولوژی سوار بر امواج است و با آن نمی‌توان مقابله کرد. نمی‌توان روی کامپیوتر؛ یک کاور کشید که امواج واردش نشوند!

نعمت احمدی(حقوقدان و وکیل دادگستری) در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: جلوی علم را نمی‌توان گرفت. تکنولوژی و علم پابه پای هم پیش می‌روند.

وی بیان کرد: با فیلترینگ مخالفم. هر هزینه‌ای که برای فیلترینگ می‌شود؛ از دست ما رفته. تکنولوژی سرنخش جای دیگری است. به‌صورت فیزیکی پیشرفت نمی‌کند که اجازه ورودش را بگیریم. تکنولوژی ماشین نیست که وارد نکنیم، تکنولوژی سوار بر امواج است و با آن نمی‌توان مقابله کرد. نمی‌توان روی کامپیوتر؛ یک کاور کشید که امواج واردش نشوند!

احمدی با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور گفت: امروزه نصب فیلترشکن‌ها روی کامپیوتر، موبایل، تبلت و امثال اینها از آب خوردن راحت‌تر است. سایت‌های مختلفی وجود دارند که شیوه فیلترشکن‌سازی را هم آموزش می‌دهند. همه چیز آنقدر ساده است که نیازی به تخصص ندارد.

او ادامه داد: نمی‌توان از ورود علم و تکنولوژی جلوگیری کرد. باید به فکر این بود که در مقابل این مسأله چه کار کرد. تکنولوژی مانند یک چاقوست. با این چاقو هم می‌توان کره برید و هم آدم کشت.

وی با بیان اینکه لندن یکی از شهرهایی است که سرتاسرش دارای وایفاست، گفت: شخص با یک اشاره به موبایل و لپ‌تاپ خود می‌تواند وارد دنیای اینترنت شود. چه اتفاقی برایشان افتاده؟! این بستگی به ذات و نیاز انسان‌ها دارد. هرکس بسته به علاقه و تناسب خویش از این تکنولوژی استفاده می‌کند. اگر هزینه‌هایی را که صرف فیلترینگ می‌کنیم برای فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری کنیم نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

احمدی اظهار داشت: اینترنت از نگاه من به یک سمساری می‌ماند که در آن هر چیزی از هر جنسی پیدا می‌شود. فیلترینگ نمی‌تواند جلوی این نیازها را بگیرد. مثل دهه‌ی اول انقلاب که ویدیو تازه وارد شده بود و با آن به شدت مخالفت می‌شد. حتی یک شعبه دادگاه در همین خیابان وزرا تشکیل داده بودند که ویدیوها را توقیف می‌کردند و فیلم‌ها را می‌سوزاندند، حتی افرادی بودند که ویدیو را با حوله می‌گرفتند و می‌گفتند که حرام است!

وی در رابطه با قول‌های دولت جدید درجهت رفع فیلترینگ گفت: به نظرم همین که نگاه دولت به این سمت است که فیلترینگ باید برداشته شود، بسیار خوب است. اما متأسفانه اشخاص و گروه‌های تأثیرگذاری چون برخی مراجع، هنوز نتوانستند خودشان را قانع کنند.

احمدی با اشاره به این موضوع که اراده دولت، به خصوص اراده دکتر روحانی و وزیر ارتباطات، آقای واعظی؛ این است که باید همگام با تکنولوژی پیش برویم، افزود: این موانعی که برای فیلترینگ ایجاد می‌کنند؛ چیزی جز هدر کردن هزینه نیست. افراد و گروه‌هایی که به این واقعیت واقف نیستند؛ با آزادی اینترنت مخالفت می‌کنند، بدون اینکه راهکاری ارائه دهند. دولت در درون خودش با رفع فیلترینگ مشکلی ندارد اما در مقابلش مجموعه‌هایی هستند که با این قضیه مخالف می‌کنند.

این حقوق‌دان و وکیل دادگستری گفت: ما در همه زمینه‌ها آسیب داریم. مثلاً در حوزه کتاب ممیزی‌ها وحشتناک است. کسانی هستند که کتاب‌هایشان مدت‌ها در وزارت ارشاد خاک خورده و منتشر نمی‌شود. همینطور در حوزه موسیقی و دیگر زمینه‌ها. کسانی که با نگاهی به شدت خشن به موضوع نگاه می‌کنند؛ باید بدانند که دارند مشت به سندان می‌کوبند. بازهم می‌گویم که در مقابل تکنولوژی نمی‌توان ایستادگی کرد. عده‌ای فقط نگاه خودشان را مثبت می‌دانند و نگاه بقیه را منفی.

وی ادامه داد: باید این دید را داشته باشیم که تکنولوژی دست دیگرن است و حالت مادی هم ندارد. جسم نیست که جلوی مرز بازرسی برای آن تابلوی ایست بگذاریم و مانع ورودش شویم. از آسمان وارد می‌شود.

نعمت احمدی با اشاره با این موضوع که سخن مراجع درباره اینترنت و دنیای مجازی به علت دوگانگی بودن؛ مقبولیت ندارد به سخنی از رسول اکرم(ص) اشاره کرد و گفت: "رطب خورده کی منع رطب کند". مجتهدی که موضوعی را منع می‌کند نباید خودش هم از آن استفاده کند. مرجعی که برای خودش سایت دارد، چطور کسی حرفش را در این زمینه قبول کند؟ آن‌هم وقتی توقع دارد همه جای دنیا سایت او دیده شود.

وی افزود: بشر در مقابل ابزار جدید تکنولوژی آنقدر ناتوان است که خواسته‌ها و آروزهایش برآورده نمی‌شود. در جامعه فعل حرام زیاد هست و نمی‌شود نادیده‌اش گرفت. دنیای مجازی هم چنین است. فضا مسموم است. پس بیایید بخش‌های مسموم را بشناسیم و بشناسانیم.

احمدی در رابطه با ملی شدن اینترنت گفت: این قضیه به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست. این امواج از هرجایی راه پیدا می‌کنند. این وکیل دادگستری در پایان متذکر شد: فقط باید آن عالم و دانشمند به فرزندش، شاگردش و مقلدش؛ بخش‌های آسیب‌پذیر را بشناساند نه اینکه آن را منع کند چراکه اینگونه انسان به آن حریص‌تر می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)