21 شهریور 1393

دو نمایشگاه در حوزه رسانه های دیجیتال در تهران در کمتر از یک ماه

21 شهریور 1393

خبرنگاران ایران- صبا اعتماد:در کمتر از یک ماه، دو نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در تهران برگزار شد. هر دو با عنوان نمایشگاه «رسانه‌های دیجیتال» اما با تفاوتی شکلی و ماهوی با یکدیگر.

اولی با نام نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال تهران و انقلاب اسلامی، اوایل شهریور ماه در بوستان گفت‌و‌گو برگزار شد. نمایشگاهی که از ابتدای ورود، با پوسترهای تبلیغاتی ایدئولوژیک مبنی بر تهدیدهای فناوری‌های نوین مواجه می‌شوی و فضای داخلی نمایشگاه نیز مخاطب را به یاد جبهه‌های جنگ می‌اندازد. در گوشه و کنار نمایشگاه پوسترهای نارنجک می‌بینی و غرفه‌هایی که به شکل اتاق‌های جنگ تزیین شده‌اند. و حتی غرفه‌ای بزرگ هم در همین نمایشگاه به رهبر انقلاب ایران، آیت الله علی خامنه‌ای اختصاص داده شده بود. رنگ و بوی این نمایشگاه، رنگ و بویی حکومتی داشت. اما در اواسط شهریور ماه نمایشگاه دیگری با عنوان دومین نمایشگاه بین‌المللی فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در نمایشگاه بین المللی برگزار شد که این بار خبری از تبلیغات ایدئولوژیک در آن نیست. تمرکز روی فن آوری های نوین است و شعاری که روی پوستر‌ها نوشته شده: «تغییر سبک زندگی بر پایه هوشمندی» است.

دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در نمایشگاه بین المللی که معروف به نمایشگاه آی تی دی مکس است؛ به مدت چهار روز در نمایشگاه بین اللملی از ۱۵ تا ۱۸ شهریوربرگزار شد.

نگهبانان دم در ورودی نمایشگاه ایستاده‌اند و از بازدیدکنندگان بلیت ورودی می‌خواهند. قیمت بلیت دو هزار تومان است. این نمایشگاه در دو سالن بر گزار شد. سالن اصلی آن «میلاد» نام دارد. پوستر ورودی سالن، نام نمایشگاه و حامیان آن را معرفی می‌کند. سالنی که غرفه‌های شرکت‌ها ی بخش خصوصی را در خود جای داده است و خبری از نهاد‌های دولتی نیست جز چند غرفه‌ای که مربوط به شورای عالی فضای مجازی است و غرفهٔ دیگری که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعلق دارد. باقی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه متعلق به شرکت‌های خصوصی هستند و هر کدام نرم افزار‌ها و محصولات دیجیتال خود را به مخاطبان عرضه می‌کنند. این نمایشگاه با حمایت و سیاستگذاری وزارت ارشاد و فرهنگ و با سرمایه بخش خصوصی برگزار شده است.

نمایشگاهی با محوریت کسب و کار

دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از بخش‌های مختلفی نظیر نرم افزار‌های کامپیو‌تر و تلفن همراه، بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، خدمات و فروشگاه الکترونیک، سیستم‌های حفاظتی، سیستم‌های مکان یابی و شناسایی رادیویی، سرویس دهندگان اینترنتی، نمایشگر‌ها، بردهای هوشمند، لوازم جانبی و تجهیزات صوتی و تصویری، آموزشگاههای رایانه‌ای و... تشکیل شده است.

همچنین در طول برگزاری این نمایشگاه، سمینارهایی نیز با عنوان مرتبط با موضوع نمایشگاه تشکیل شد. از جمله عناوین این سمینار‌ها می‌توان به سمینارتاثیر رسانه‌های نوین و به روز در کسب و کار، بازاریابی انلاین، روشهای دستیابی به منابع اطلاعاتی تجاری از طریق اینترنت نام برد که بیشتر با محوریت کسب و کار و تجارت هستند.

اولین غرفه‌ای این نمایشگاه هم با مضمون کسب و کار، فعالیت‌های خود را عرضه می‌کند. این غرفه یک سامانه الکترونیک اطلاع رسانی بازار کار است که قابلیت نمایش جستجوی لحظه‌ای و بهنگام فرصت‌های شغلی و کارجویان ثبت نام شده در کاریابی‌های عضو سامانه را دارد. اما این غرفه خالی از جمعیت است. یکی از بازدیدکنندگانی که بدون توجه به این غرفه از آن عبور می‌کند؛ می‌گوید: «من یک جوان بیکار هستم که اتفاقا دنبال یافتن شغلی مناسبم اما به اینگونه روش‌ها اعتمادی ندارم. اسم و مشخصات مرا ثبت می‌کنند اما خبری از ارائه شغل نیست. این‌ها فقط می‌خواهند آمار خود را بالا ببرند.»

مخاطبان این نمایشگاه نیز از کسانی هستند که در عرصه فناوری های نوین فعالیت دارند. معمولا با یونیفرم‌های شرکت‌های خود در این نمایشگاه حضور دارند. مخاطبان معمولی تر در غرفه‌هایی که اینترنت پر سرعت می‌فروشند و یا نرم افزارهای موبایل و بازی‌های کامپیوتری ارائه می‌دهند، جمع می‌شوند. غرفه‌های تخصصی‌تر تقریبا خالی از جمعیت است.

یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه به خاطر پیامکی که «همراه اول» برایش فرستاده به نمایشگاه آمده است تا از تبلیغاتی که درباره اینترنت نسل نو که نوترینو نام دارد؛ خبر بگیرد.

همچنین یکی از شرکت‌ها ثبت نام رایگانی دارد برای اینکه کاربران از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری رایانه‌ای خود را حل کنند. این شرکت بعد از گرفتن شماره تماس ثبت نام کنندگان با آن‌ها تماس می‌گیرد تا مشکلات نرم افزاری را حل کند. یکی از بازدیدکنندگان می‌گوید: «سیستمی که بتواند تمام شبانه روز پاسخگوی مشکلات کاربران باشد خیلی عالی است. اما این شرکت ادعا می‌کند بعد از جلسه اولیه رایگان، برای حل مشکلاتی که تلفنی با آن‌ها تماس می‌گیریم هزینه‌ای دریافت می‌کند که خیلی گران است. هر دقیقه تماس تلفنی با این شرکت هفتصد تومان است.»

رقابت در ایجاد شبکه‌های اجتماعی

به نظر می‌رسد شرکت‌های خصوصی به اهمیت شبکه‌های اجتماعی پی برده‌اند. در این نمایشگاه نیز چندین شرکت اقدام به راه اندازی شبکه‌های اجتماعی با موضوع کودک، خانواده و اطلاع رسانی و خبر رسانی کرده‌اند.

زنی جوان مقابل یکی از غرفه‌های شرکتی خصوصی ایستاده و درباره شبکه اجتماعی‌ای که این شرکت راه اندازی کرده سوال می‌کند. متصدی غرفه توضیح می‌دهد که این شبکه اجتماعی خبر به علاوه یک نام دارد. قرار است مجموعه‌ای از سلایق را در بر بگیرد. بدین صورت که هر یک از اعضا به ازای هر خبری که ارسال می‌کنند و در این شبکه می‌گذارند؛ پول دریافت می‌کنند. فهرست قیمت‌های خبر را نشان می‌دهد. بارگذاری هر خبر از ۱۰۰ تومان شروع می‌شود و بسته به جذابیت و در برگیری خبر قیمتش افزوده می‌شود. این شبکهٔ اجتماعی هنوز کارش را شروع نکرده و برای اولین بار است که اعلام حضور می‌کند. شعار این شبکه این است که همراه وبگردی کسب درآمد کنید. وقتی از متصدی می‌پرسم منظورتان کدام اخبار است؟ خوب می‌دانید که بسیاری از اخبارجزو خط قرمز‌ها هستند و بدون فیلتر شکن دسترسی به آن اخبار ممکن نیست. خیلی فوری می‌گوید: «ما مجبوریم در چارچوب حرکت کنیم و منظورمان هم‌‌ همان اخباری است که در سایت‌های فیلتر نشده منتشر می‌شوند. هر مطلب بعد از ارسال در وضعیت حال بررسی قرار می‌گیرد و پس از بررسی مدیران سایت از نظر تکراری نبودن و مسادلی که شما اشاره کردید به صفحهٔ تازه‌ها می‌رود.»

یکی دیگر از شبکه‌های اجتماعی که پروفایل ایجاد کنند و می‌توانند اعضای فامیل را به صفحهٔ فرزندشان بیافزایند. متصدی این غرفه به هنگام ارائه توضیحاتی درباره این شبکه اجتماعی، مدام آن را با فیس بوک مقایسه می‌کند و هر ازگاهی هم با حالتی اعتراف گونه می‌گوید: «می‌دانم ما قدرت فیس بوک را نداریم.»

یکی دیگر از غرفه‌های نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال قرعه کشی راه انداخته و به خاطر آن، بازدیدکنندگان را دور این غرفه جمع کرده است. هر روز به قید قرعه به هر یک از بازدیدکنندگان جایزه‌ای نقدی و بسته‌های فرهنگی می‌دهد.

همچنین یکی از غرفه‌ها به راهنمای هوشمند گردشگری تعلق دارد. سایتی که امکان دست یابی به تور‌ها را با توجه به ویژگی‌های خاص مورد نظر گردشگر از جمله زمان، حرکت، قیمت، مدت، موضوع، طبیعت، محل اقامت، موقعیت جغرافیایی و وسایل نقلیه می‌سر می‌سازد.

روز سه شنبه ۱۸ شهریور ماه این نمایشگاه در حالی به کار خود پایان داد که بسیاری از کار‌شناسان این عرصه معتقدند به جای موازی کاری و برگزاری نمایشگاههای مشابه در تهران، آن‌ها را ادغام کنند و نیز بتوانند دستاوردهای عرصه فناوری‌های نوین ارتباطی را به دیگر شهر‌ها ببرند تا شهرستانی‌ها هم در جریان امور روز مربوط به رسانه و تحولاتش قرار بگیرند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.