18 شهریور 1393

مسدود کردن یک سایت خبری توسط وزارت ارشاد

18 شهریور 1393

در حالی سایت اصولگرای دانا، امروز توسط وزارت ارشاد مسدود و در صفحه نخست آن این پیغام درج شد که دسترسی به این سایت خبری تا دریافت مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات امکان پذیر است که این اتفاق برای نخستین بار توسط وزارت ارشاد رخ داده است و از سوی دیگر سایت های اصولگرا بلافاصله به این موضوع به شدت انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگاران ایران، این برای نخست بار است که یک سایت خبری به طور مستقیم توسط وزارت ارشاد به این گونه مسدود می شود. البته «حسین انتظامی» معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد چند روز پیش هشداد داده بود که مطابق ماده ٧ قانون مطبوعات، سایت‌های خبری فاقد مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات، مسدود می‌شوند و مدیران این سایت‌ها به مراجع صالحه قضایی معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به این نکته که «تاکنون چند بار برای چنین سایت‌هایی ضرب الاجل تعیین شده» توضیح داد: هیأت نظارت درخواست‌های سایت‌ها را با اولویت رسیدگی می‌کند تا فضای قانونی برای فعالیت‌های خبری ایجاد شود.»

حسین انتظامی با بیان اینکه این سایت‌های بدون مجوز، به محض دریافت مجوز، رفع فیلتر می‌شوند، اضافه کرد: «تاکنون بالغ بر ٢٣٠ خبرگزاری و سایت خبری موفق به دریافت مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات شده‌اند و فهرست تمامی رسانه‌های دارای مجوز اعم از نشریات چاپی و الکترونیک در سایت معاونت مطبوعاتی موجود است و مرتبا به‌روز می‌شود.»

در حالی امروز سایت دانا و چند سایت دیگر توسط وزارت ارشاد مسدود شدند که بلافاصله عبدالصمد خرم‌آبادی٬ معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: «نه تنها وزارت ارشاد بلکه هیات نظارت بر مطبوعات هم نمی‌تواند راسا دستور مسدود سازی نشریات الکترونیکی را که از آن مرجع مجوز دریافت نکرده‌اند، صادر کند.»

همچنین خبرگزاری مهر اعلام کر که مسعود بصیری عضو هیئت مدیره انجمن روزنامه نگاران مسلمان با بیان اینکه وزارت ارشاد در خصوص فیلتر کردن سایت های داخلی سیاست دوگانه‌ای دارد به رسانه‌ها گفت: «به غیر از ۲۲۹ سایتی که از وزارت ارشاد مجوز دارند، ده‌ها هزار سایت بدون مجوز در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند که وزارت ارشاد هیچ مانعی برای آنها ایجاد نمی کند.»

بصیری، با سوال برانگیز خواندن اقدام وزارت ارشاد افزود: «انجمن روزنامه نگاران مسلمان، مخالف با ساماندهی و نظم بخشیدن به سایت‌ها و ایجاد یک سامانه که سایت‌ها بتوانند از مطالب‌شان دفاع کنند، نیست، اما نکته مد نظراین است که چرا معاونت مطبوعاتی ارشاد بدون اجازه قانونی از قوه قضاییه و تشخیص محتوای مجرمانه، درخواست فیلیترینگ سایت ها را می‌کند.»

اما علاء الدین ظهوریان دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن رد برخورد گزینشی برای مسدود سازی سایت های خبری بدون مجوز گفت: «هیچ گزینش و اولویتی در کار نیست. بلکه بحث این است که فعالیت یک پایگاه خبری بدون مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات، مثل انتشار نشریه، بدون مجوز است.»

دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات تاکید کرد: «لذا مطابق با همان بند مصرح مربوطه در قانون مطبوعات، ما صرفاً این قبیل پایگاه‌های خبری را برای اقدامات قانونی بعدی به مراجع ذی‌صلاح معرفی می‌کنیم.»

وی همچنین گفت: «ما در این روند تنها سایت‌های خبری بدون مجوز را احصا و معرفی می‌کنیم و کاری به سایت‌های غیرخبری نداریم چرا که اساساً فعالیت آنها به هیئت نظارت بر مطبوعات، مربوط نمی‌شود.»

ظهوریان در پاسخ به این سوال که این کار با چه اولویت‌هایی صورت می‌گیرد؟ تاکید کرد: «وقتی یک پایگاه خبری بدون مجوز فعالیت می‌کند، دیگر برخورد با آن مشمول تقدم و تاخر خاصی نیست. اساساً برخورد با کار غیرقانونی مشمول چنین چیزی نیست.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران به سراغ مقداد ذکی‌زاده، مدیرمسئول دانا رفت که وی تایید کرد که این سایت مجوز ندارد اما گفت: «خردادماه امسال برای دریافت مجوز سایت دانا اقدام کرده‌ایم اما هیچ پاسخی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نکردیم تا اینکه چند روز پیش بدون هیچ تذکری ناگهان سایت، فیلتر شد.»

وی ادامه داد: «پس از پیگیری از معاونت مطبوعاتی برای جویا شدن از علت فیلتر، پاسخی که دریافت کردیم ناقص بودن مدارک برای دریافت مجوز، عنوان شد، در حالی که تا قبل از فیلتر شدن هیچ اطلاعی به ما نداده بودند.»

مدیر مسئول سایت خبری دانا تاکید کرد که این روند طولانی برای دریافت مجوز سایت، وقفه‌ای را ایجاد می‌کند که سایت، مخاطبان خود را از دست می‌دهد.

سایت های خبری نزدیک به اصولگرایان امروز به شدت با خبرهای همراه با تحلیل های شخصی نسبت به این موضوع گلایه کردند. حتی خبرگزاری مهر با لیست کردن سایت های نزدیک به اصلاح طلبان اعلام کرد که این سایت ها مجوز ندارند اما مسدود نشده اند. به نظر می رسد در روزهای آینده این موضوع باز هم بحث برانگیز خواهد شد. ضمن اینکه در سال های اخیر بسیاری از سایت های خبری مستقل و برخی از سایت های نزدیک به اصلاح طلبان توسط قویه قضاییه فیلتر شده اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)