16 شهریور 1393

معاون قضایی دادستان: وزارت ارشاد صلاحیت فیلتر سایت‌های خبری را ندارد

16 شهریور 1393

رادیو زمانه

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: «وزارت ارشاد راساً نمی‌تواند دستور فیلتر و مسدودسازی هیچ‌یک از سایت‌های اینترنتی را صادر کند.»

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد که سایت‌های خبری را تهدید کرده بود که اگر اقدام به دریافت مجوز نکنند، فیلتر خواهند شد.

این سخنان خرم‌آبادی واکنشی است به اظهارات حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران که سایت‌های خبری را تهدید کرده بود که اگر اقدام به دریافت مجوز نکنند، فیلتر خواهند شد.

به گزارش روز یکشنبه ۱۶شهریور روزنامه‌ شهروند، خرم‌آبادی گفته است: «هیچ قانونی، اختیار فیلتر و مسدودسازی نشریات الکترونیکی را به وزارت ارشاد نداده است.»

به گفته خرم‌آبادی «اگر وزارت ارشاد راساً دستور فیلتر یا مسدودسازی سایتی را خطاب به ارایه‌دهندگان خدمات دسترسی یا میزبانی صادر کند، چنین دستوری فاقد اعتبار قانونی بوده و لازم‌الاجرا نیست.»

دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران دو سال پیش با الحاق موادی به آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات، اختیارات هیأت نظارت بر مطبوعات را توسعه داده بود که دیوان عدالت در شهریور ۱۳۹۱با صدور رأی، «این اختیارت را مغایر با قانون تشخیص داد و آن را باطل کرد.»

در رأی دیوان عدالت اداری آمده است: «هیأت نظارت بر مطبوعات، صلاحیت پالایش و توقیف خبرگزاری‌ها و نشریات الکترونیکی را که از آن هیأت پروانه فعالیت دریافت نکرده‌اند، ندارد.»

معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی نیز در این‌باره گفته است: «هیأت نظارت بر مطبوعات در اجرای تبصره ماده ١٢ قانون مطبوعات و تبصره دو ماده یک آن قانون، صرفاً صلاحیت اظهارنظر درخصوص برخی تخلفات سایت‌هایی را دارد که از آن هیأت مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)