14 شهریور 1393

حسین انتظامی: سایت‌های خبری بدون مجوز مسدود می‌شوند

14 شهریور 1393

«مطابق ماده ٧ قانون مطبوعات، سایت‌های خبری فاقد مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات، مسدود می‌شوند و مدیران این سایت‌ها به مراجع صالحه قضایی معرفی می‌شوند.»

به گزارش بخش رسانه ایسنا، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان این مطلب و اشاره به این نکته که «تاکنون چند بار برای چنین سایت‌هایی ضرب الاجل تعیین شده» توضیح داد: هیأت نظارت درخواست‌های سایت‌ها را با اولویت رسیدگی می‌کند تا فضای قانونی برای فعالیت‌های خبری ایجاد شود.»

حسین انتظامی با بیان اینکه این سایت‌های بدون مجوز، به محض دریافت مجوز، رفع فیلتر می‌شوند، اضافه کرد: «تاکنون بالغ بر ٢٣٠ خبرگزاری و سایت خبری موفق به دریافت مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات شده‌اند و فهرست تمامی رسانه‌های دارای مجوز اعم از نشریات چاپی و الکترونیک در سایت معاونت مطبوعاتی موجود است و مرتبا به‌روز می‌شود.»

جلوگیری از تولد شب‌نامه‌های الکترونیکی

وی در تشریح انجام این اقدام قانونی نیز گفت: «یکی از راه‌های جلوگیری از ظهور و توسعه بی‌اخلاقی حرفه‌ای، اجرای بدون تبعیض قانون مطبوعات و حمایت از رسانه‌های دارای مجوز در مقابل رسانه‌های فاقد مجوز و ممانعت از فعالیت رسانه‌های فاقد مجوز است. کسانی که به کار رسمی، شفاف و قانونی اعتقاد دارند و می‌خواهند نقش اطلاع‌رسانی و نظارتی خود را به درستی ایفا کنند منطقا از انتشار شبنامه‌های الکترونیک فاصله می‌گیرند.»

معاون وزیر ارشاد افزود: «حضور و فعالیت شب نامه های الکترونیک علاوه بر تجاوز به حقوق شهروندی، فضای منفی از رسانه‌ها را تصویر می‌کند و رسانه‌هایی را که به فعالیت قانونی و سالم مشغولند نیز نزد افکار عمومی بی‌اعتبار می‌کند زیرا رواج این شیوه اطلاع رسانی که با استانداردهای حرفه‌ای فاصله دارد و کار رسانه‌ای را با پرده‌دری و اتهام و توهین و نقض حریم خصوصی شهروندان اشتباه می‌گیرد بیشترین آسیب را به روزنامه‌نگاران و رسانه‌هایی می‌زند که صرف نظر از مشی سیاسی خود در چارچوب قانون فعالیت می کنند.»

برخورد با بی مجوزها، بدون تبعیض و به مرور

انتظامی این نکته را هم اضافه کرد: «بعضی همکاران به اشتباه گمان می‌کنند ثبت مشخصات در سایت ساماندهی یا ارائه تقاضای انتشار نشریه یا سایت به منزله مجوز است. شیوه ثبت مشخصات، در واقع مربوط به قبل از تصویب ماده واحده در مجلس شورای اسلامی بوده است و پس از آن مصوبه، کلیه خبرگزاری ها و سایت های خبری هم مثل مطبوعات نیاز به اخذ پروانه از هیأت نظارت بر مطبوعات دارند.»

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد افزود: «به خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری دارای مجوز هم ابلاغ شده که ماده ١٨ قانون مطبوعات را رعایت کنند. بر اساس این ماده قانونی، کلیه رسانه ها موظفند نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و آدرس دفتر رسانه را در محل ثابتی درج کنند که قاعدتا این محل برای رسانه های فضای مجازی، بخش "در باره ما" می تواند باشد.»

به گفته انتظامی سایت‌های خبری که هنوز موفق به اخذ مجوز نشده اند می توانند به سایت e-rasaneh مراجعه کنند و درخواست و مدارک خود را ارائه دهند.

معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: «خوشبختانه یکی از اقدامات خوبی که در دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات انجام گرفته، ثبت الکترونیک تقاضاها بدون نیاز به مراجعه حضور است. با این شکل، و به دلیل شفافیت، نوبت ها هم بدرستی رعایت می شود.»

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با اشاره به اینکه «با توجه به تعداد زیاد سایت های خبری فاقد مجوز، مسدود کردن آنان بدون تبعیض و به مرور انجام می گیرد» خاطرنشان کرد: «بزودی سامانه ای را اعلام می کنیم که مردم بتوانند آدرس دامنه سایت های خبری فاقد مجوز را به وزارت ارشاد برای اقدامات بعدی اطلاع دهند.»

حمایت از سایت های دارای مجوز

وی در عین حال افزود: «رسانه‌های تحت شمول قانون مطبوعات از حمایت‌های این قانون هم منتفع می شوند، از جمله دادگاه های آنان با حضور هیأت منصفه تشکیل می شود. بعلاوه از حمایت‌هایی نظیر یارانه، پرداخت حق بیمه خبرنگاران، امکان شرکت روزنامه‌نگاران آنان در جشنواره، غرفه در نمایشگاه مطبوعات و سایر حمایت‌ها نیز برخوردار می‌شوند.»

انتظامی در همین زمینه و درخصوص پرداخت یارانه خبرگزاری‌ها و سیات‌های خبری نیز گفت: «یارانه شش ماهه خبرگزاری‌ها و سایت های خبری تا آخر شهریورماه به حساب آنان واریز می شود و سپس در جهت شفافیت، اطلاع رسانی می شود.»

وی همچنین گفت: «یارانه سه ماهه روزنامه ها در هفته گذشته به حساب آنان واریز شد و یارانه سایر نشریات نیز در ابتدای هفته واریز می شود و سپس، جدول کامل پرداخت ها روی سایت معاونت مطبوعاتی قرار می گیرد.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)