13 شهریور 1393

نمایشگاه مطبوعات زنجان؛ از ناآشنایی مردم با خبرگزاری‌ها تا تبلیغات اندک

13 شهریور 1393

خبرنگاران ایران- نخستین نمایشگاه مطبوعات زنجان از تاریخ شش تا ۱۲ شهریور به همراه برخی کاستی‌ها و نقد‌ها در شهر زنجان با حضور ۳۶ غرفه مطبوعاتی و رسانه‌ای در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین برگزار ‌شد.

این نمایشگاه که برای نخستین بار برپا می‌شد، در کنار هفتمین نمایشگاه کتاب برگزار شد و این موضوع نقد برخی از افراد شرکت کننده در بخش مطبوعات را به همراه داشت.

آشنایی اندک مردم زنجان با خبرگزاری‌ها از نکاتی بود که خبرنگار استانی خبرگزاری فارس در گزارشی که درباره این نمایشگاه تهیه دیده بود، به آن اشاره داشت: «برخی با رسیدن به غرفه‌های خبرگزاری‌ها سراغ از چاپ نوشته‌های خبرگزاری‌ها می‌گیرند و انگار نمی‌دانند که خبرگزاری در قالب سایت اخبار خود را ارائه می‌کند.»

اما طبق نوشته‌های سایت‌ها و مطبوعات زنجانی از این نمایشگاه استقبال مناسبی صورت گرفت و حضور مطبوعات محلی، خبرگزاری‌ها و نشریات سراسری چشمگیر بود. بنا به گفته یکی از مسئولان وزارت ارشاد زنجان بیش از ۸۵ درصد مطبوعات و رسانه‌های این استان در نمایشگاه مطبوعات حضور داشتند.

برخی خبرنگاران حاضر در این نمایشگاه، برخی مشکلات را نیز روایت می‌کنند. به طوریکه «فوزیه مهدیون» خبرنگار خبرگزاری موج در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانست با ارائه امکانات بیشتر به برگزاری مطلوب‌تر نمایشگاه کمک کند، خاطرنشان کرد: «قطع و وصل اینترنت یکی از مشکلات خبرگزاری‌ها است، چرا که باید خبرگزاری‌ها در کمترین زمان اخبار خود را منتشر کنند.»

وی با اشاره به اینکه زمان برگزاری نمایشگاه مطلوب نیست، افزود: «اگر نمایشگاه در فصل مدارس برگزار می‌شد، استقبال دانش‌آموزان و دانشجویان از نمایشگاه مطبوعات بیشتر می‌شد.»

همچنین مسئول خبرگزاری ایلنای زنجان نیز در گفت‌و‌گویی دیگر با خبرگزاری فارس با بیان اینکه اگر نمایشگاه مطبوعات در کنار نمایشگاه کتاب برگزار نمی‌شد، بهتر بود، خاطرنشان کرد: «در کنار هم قرار گرفتن نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها و نمایشگاه کتاب موجب شده تا نمایشگاه مطبوعات تحت‌الشعاع قرار گرفته و استقبال مطلوبی از این نمایشگاه نشود.»

زهرا ملابابایی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه مطبوعات به چنین فضای گسترده‌ای نیاز ندارد، یادآور شد: «بزرگی فضا موجب شده تا این نمایشگاه از دید مردم پنهان بماند. »

از سوی دیگر در فضای شبکه‌های اجتماعی و فیس بوک نیز برخی از روزنامه نگاران زنجانی درباره این رویداد که برای نخستین بار در شهرشان برپا می‌شد مطالبی نوشته‌اند. به طوریکه «صفیه قره باغی» از فعالان اجتماعی و روزنامه نگاری شهر زنجان در صفحه فیس بوک خود درباره برخی مشکلات این نمایشگاه نوشت: «نمایشگاه کتاب و مطبوعات زنجان در حالی به کار خود پایان خواهد داد که علی رغم صرف هزینه‌های فراوان، تبلیغات مناسبی برای اطلاع رسانی این نمایشگاه صورت نگرفته است.»

او برای اثبات گفته خود تاکید می‌کند: «کافی است در سطح شهر گشتی بزنید تا پس از دقت و زحمت فراوان موفق به دیدن تعداد محدودی بنر آبی رنگ با نوشته‌های سفید شوید. حتی صدا و سیمای محلی نیز خبرهای نمایشگاه را خوب پوشش نمی‌دهد. این در حالی است که سطح نمایشگاه و ناشرانِ حاضر نسبت به دو سال اخیر، از جایگاه بالاتری برخوردار است که خبر از صرف هزینه‌های بیشتر می‌دهد.»

او فعالیت‌های صورت گرفته در دو نمایشگاه کتاب و مطبوعات را با هم جمع می‌بندد و می‌نویسد: «در فضای کوچکی از نمایشگاه همه روزه برنامه‌های فرهنگی از جمله نقد کتاب، شب شعر، کارگاه‌های خبرنگاری و تحلیل خبر برگزار می‌شود که جای بسی خوشحالی است اما با شرکت در این برنامه‌ها متوجه ناهماهنگی‌های موجود و عدم دقت لازم در برگزاری این نشست‌ها و برنامه‌ها خواهید شد.»

قره باغی این مشکلات را چنین برمی شمرد: «مکان نامناسب، تعداد کم صندلی‌ها، اصرار بر برگزاری برنامه‌های متنوع به صورت فشرده و همچنین صدای بلندگوی تبلیغاتی نمایشگاه، عملا موجب شده این برنامه‌ها خروجی مفید و مناسبی نداشته باشند. گو اینکه هدف از برگزاری این نشست‌ها تنها خبری کردن و بالا بردن آمار برنامه‌های فرهنگیِ برگزار شده است.»

اما او درباره نقطه قوت نمایشگاه هم سخن می‌گوید: «نقطهٔ قوت و بارز این نمایشگاه، سالن مطبوعات است که فرصتی را فراهم آورده جهت معرفی نشریات محلی، نمایندگان نشریات سراسری و خبرگزاری‌ها در استان.»

اما با پایان یافتن این نمایشگاه ناصر مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان این قول را داد تا سال آینده این نمایشگاه به صورت جشنواره برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های استان زنجان سال آینده به صورت جشنواره برگزار می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)