12 شهریور 1393

دستورالعمل پیشنهادی برای کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری منتشر شد

12 شهریور 1393

معاونت مطبوعاتی دستورالعمل پیشنهادی صدور کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری را منتشر کرد.

به گزارش بخش رسانه ایسنا، این دستورالعمل، هنوز ابلاغ نشده است و اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی از تمامی صاحب‌نظران و همکاران رسانه‌ای دعوت کرده است تا با ارسال نظرات خود به اصلاح و تکمیل این دستورالعمل یاری رسانند.

پس از جمع‌آوری این نظرات، نسخه نهایی در ابتدای مهرماه سال جاری، ابلاغ می‌شود.

ماده ۱: روزنامه ­نگار، کسی است که شغل اصلی و مستمر او، فعالیت فکری و محتوایی در زمینه تهیه، تنظیم و به منظور انتشار اخبار و وقایع جاری، تحلیل و تفسیر آن­‌ها در رسانه ‍‌ها (اعم از چاپی، الکترونیک، رادیو یا تلویزیون) است که در این دستورالعمل به اختصار «رسانه» نامیده می‌شود.

ماده۲: همکاران مستقیم هیأت ­های تحریریه رسانه شامل سردبیر، معاون سردبیر، دبیر تحریریه، دبیر گروه، معاون دبیر گروه، خبرنگار، گزارشگر، تنظیم کننده اخبار و مطالب، ویراستار، نویسنده، مترجم، کاریکاتوریست، عکاس خبری، فیلمبردار خبری و مشاغل مشابه در دیگر رسانه­‌ها، روزنامه­ نگار شناخته می‌­شوند. تشخیص سایر مشاغل مشابه به عنوان روزنامه نگار، به عهده کمیسیون موضوع ماده (۴) این آیین نامه خواهد بود.

تبصره: صاحب امتیاز رسانه، مدیر مسئول رسانه، کارگزاران تبلیغات بازرگانی، نویسندگان و کارکنان نشریات داخلی موسسات دولتی و غیردولتی، تولیدکنندگان آگهی­ نامه ­‌ها، متصدیان روابط عمومی، پاورقی نویسان و داستان­نویسان، طراحان جدول ­های کلمات متقاطع و بازی­های سرگرم کننده، کارکنان دفتری فنی، امور اداری، دفا‌تر آگهی و مصحح، روزنامه­ نگار حرفه­ای محسوب نمی‌­شوند. مگر آنکه در کنار این مشاغل، فعالیت‌های رسانه‌ای مرتبط با مشاغل موضوع ماده (۲) را نیز داشته باشند و حسب تشخیص کمیسیون موضوع ماده (۴) نصاب امتیازات را به دست آورند.

ماده ۳: اشتغال به فعالیت روزنامه ­نگاری الزاماً منوط به داشتن کارت روزنامه‌­نگاری موضوع این دستورالعمل نیست.

ماده ۴: به منظور صدور کارت روزنامه­‌ نگاری و ارزشیابی حرفه‌ای فعالیت روزنامه­‌ نگاران، کمیسیونی با ترکیب زیر تشکیل می‌­‌شود:

۱- مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی به عنوان رئیس کمیسیون

۲- دو نفر از اساتید گروه‌های علوم ارتباطات (یا روزنامه نگاری) دانشگاه‌های تهران

۳- یکی از روزنامه‌نگاران پیشکسوت به انتخاب شورای هماهنگی انجمن‌های ذی‌ربط (تا شکل گیری تشکل‌هایی با عنوان و موضوع پیشکسوتان مطبوعاتی، این فرد به انتخاب شورای هماهنگی تشکل‌های روزنامه نگاری خواهد بود.)

۴- نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های روزنامه نگاری

۵- نماینده شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی مطبوعات

۶- نماینده انجمن خبرنگاران حوزه رسانه

تبصره ۱: در صورت عدم معرفی نماینده از سوی هر یک از مراجع فوق، جلسات به شرط داشتن نصاب (۵ نفر) تشکیل می‌شود.

تبصره ۲: رئیس اداره خبرنگاران (اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی) دبیر کمیسیون است که امور اجرایی و پیگیری مصوبات جلسات را به عهده دارد.

تبصره ۳: تشکیل جلسات به تشخیص رئیس کمیسیون یا به تقاضای سه تن از اعضای کمیسیون و با دعوت رئیس کارگروه انجام می‌گیرد.

تبصره ۴: ارسال آثار و مستندات روزنامه نگاران از طریق سایت سمان به آدرس saman-gov. ir صورت می‌پذیرد.

تبصره ۵: تمدید کارت روزنامه نگارانی که تا پیش از اجرای این دستورالعمل صادر شده است؛ منوط به تطبیق با شاخص‌های مندرج در این دستورالعمل خواهد بود.

ماده ۵: دوره نمایندگی اعضای کمیسیون صدور کارت روزنامه ­نگاری دو سال است و تجدید انتخاب آن­‌ها برای دوره بعد بلامانع است. ضمناً مرجع معرفی آنان می‌تواند در طول دوره، فرد دیگری را جایگزین کند.

ماده ۶: روزنامه ­نگارانی که رتبه خبرنگاری آنان توسط کمیسیون موضوع ماده (۴) احراز می‌­‌شود می‌­‌توانند از دبیرخانه کمیسیون، کارت روزنامه‌نگاری دریافت کرده و از مزایای زیر برخوردار شوند:

۱- امکان عضویت در صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران با تسهیلات ویژه

۲- تسهیلات فرهنگی هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر تسهیلات دولتی و بانکی

۳- صدور کارت خبرنگاری بین المللی برای مأموریت‌های خارجی

۴- ارایه خدمات بیمه تکمیلی

۵- دوره‌های آموزشی رایگان مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها

۶- خدمات مشاوره حقوقی حرفه‌ای

۷- کمک هزینه آموزش زبان خارجی

۸- تسریع در رسیدگی به تقاضای انتشار رسانه

۹- قرار گرفتن در فهرست خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در پاسخ به استعلامات دستگاه‌ها برای ارایه خدمات حرفه‌ای و تسهیلات (از جمله قرارداد با دانشگاه‌ها برای تحصیلات تکمیلی، تورهای آموزشی، طرح ترافیک، هدایا و...)

۱۰- پرداخت بیمه حداکثر به مدت شش ماه برای روزنامه‌ نگارانی که به طور ناخواسته با رسانه خود قطع همکاری می‌کنند، مشروط به آنکه از تاریخ قطع همکاری به قبل، حداقل یک سال توسط رسانه محل اشتغال، بیمه شده باشند.

ماده ۷: روزنامه ­نگاران حرفه ­ای بر اساس جدول پیوست در سه رتبه روزنامه ­نگار، ‌ روزنامه ­نگار ارشد و روزنامه­ نگار خبره رتبه ­بندی می‌­شوند.

تبصره: اعتبار کارت روزنامه ­نگاری، دو سال و برای روزنامه‌ نگاران ارشد و خبره، چهار سال است.

ماده ۸: روزنامه ­نگاران پیشکسوت اما غیرشاغل به تشخیص کارگروه می‌­توانند با عنوان «روزنامه ­نگار پیشکسوت»، ‌کارت هویت حرفه­‌ای افتخاری دریافت کنند.

ماده ۹: شرایط عمومی متقاضیان کارت روزنامه­ نگاری به شرح زیر است:

۱- تابعیت جمهوری اسلامی ایران

۲- تدین به یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی

۳- نداشتن محکومیت کیفری موثر (محرومیت از حقوق اجتماعی)

۴- ارائه اسناد و مدارک در سایت سمان (saman-gov. ir)

۵- سابقه بیمه حداقل یک ساله منتهی به درخواست

ماده ۱۰: فهرست دارندگان کارت روزنامه نگاری، همراه با رتبه، حوزه فعالیت، تاریخ صدور و تاریخ انقضاء در پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی منتشر می‌شود.

ماده ۱۱: صدور و تحویل کارت منوط به امضای «میثاق نامه اخلاق حرفه‌ای روزنامه نگاران» است.

ماده ۱۲: کمیسیون موضوع ماده (۴) می‌تواند در موارد زیر و پس از تشخیص، کارت روزنامه‌نگاری را ابطال و یا برای حداکثر شش ماه تعلیق نماید:

۱- احراز عدم صحت هر یک از مدارک ارایه شده

۲- هر گونه سوءاستفاده از کارت روزنامه‌نگاری

۳- تخطی از میثاق نامه اصول اخلاقی حرفه‌ای روزنامه‌نگاری

تبصره ۱: تعلیق یا ابطال کارت منجر به سلب حقوق قانونی اشتغال روزنامه‌نگار و سلب اشتغال وی در موسسه مربوطه نمی‌شود.

تبصره ۲: در صورتی که متقاضی، اطلاعات نادرست به دبیرخانه کمیسیون ارایه نماید، از دریافت کارت روزنامه‌نگاری به مدت ۲ سال محروم خواهد شد.

ماده ۱۳: کمیسیون باید حداکثر ۳ ماه پس از ثبت نام هر یک از متقاضیان در سایت و تکمیل مدارک، نسبت به موافقت یا مخالفت آن اعلام نظر کند.

ماده۱۴: نتیجه و چگونگی ارزشیابی متقاضیان کارت روزنامه نگاری، ابتدا برای خود آنان ارسال می‌شود تا در صورت اعتراض و ارائه مستندات مورد رسیدگی مجدد قرار گیرد. اعلام نظر کارگروه پس از رسیدگی مجدد، قطعی است.

تبصره: در صورت عدم اعتراض ظرف حداکثر ۲ هفته، نظر کمیسیون ماده ۴ قطعی است.

۱. برای روزنامه نگارانی که دارای مدرک کار‌شناسی روزنامه نگاری و علوم ارتباطات یا کار‌شناسی ارشد و دکتری مرتبط با حوزه فعالیت خود در رسانه هستند، امتیاز مورد نظر با ضریب ۱. ۳ محاسبه می‌گردد. (در این حالت چنانچه از حداکثر امتیاز نیز بیشتر شود، قابل قبول است)

۲. رتبه یا ضریب کیفی رسانه محل خدمت در امتیاز متقاضی لحاظ می‌شود. (به تشخیص کمیسیون، بر اساس طرح رتبه‌بندی روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایت‌های ‌خبری یا ضریب کیفی موضوع بند ۱۹ دستورالعمل نحوه محاسبه یارانه مطبوعات) ضمناً رده‌های دبیر، سردبیر و مشاغل هم تراز آن‌ها (به تشخیص کمیسیون) به ترتیب ضرایب ۲ و ۳ می‌گیرند. امتیاز سردبیران ماهنامه‌ها نیز معادل هفته نامه‌ها به شمار می‌آید.

۳. برای کسانی که بیمه آنان توسط صندوق‌های بازنشستگی تأمین اجتماعی یا خدمات کارکنان دولت یا موارد مشابه پرداخت می‌شود گواهی مدیرمسئول مبنی بر حضور در یک شیفت کاری کفایت می‌کند. همچنین روزنامه‌نگاران شاخص به تشخیص کمیسیون، سابقه کار غیر بیمه‌ای آنان نیز منظور می‌شود.

۴. چنانچه برخی آثار با نام متقاضی منتشر نشده باشد، تایید مدیرمسئول کافی است.

۵. رسانه‌های خبری عبارتند از: روزنامه، ‌خبرگزاری و واحدهای خبری سازمان صدا و سیما

۶. فعلاً جشنواره مطبوعات است. سایر جشنواره‌های معتبر هر سال از سوی کمیسیون اعلام می‌شود.

پی نوشت:

*در جدول بالا، دو ردیف سه وجود دارد که بدون تغییر از سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد کپی شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)