11 شهریور 1393

داعش اعلام کرد: سر یک روزنامه‌نگار دیگر بریده شد

11 شهریور 1393

رادیو زمانه

گروه دولت اسلامی، ویدئویی منتشر کرده که در آن سر یک روزنامه‌نگار آمریکایی به نام «استیون سوتلف» بریده می‌شود.

داعش ویدئوی جدید خود را با عنوان «پیام دوم به آمریکا» منتشر کرده و به شیوه ویدئوی قبلی، در این ویدئو جان یک اسیر انگلیسی به نام «دیوید هینس» تهدید شده است. دولت آمریکا اعلام کرده که هنوز صحت این ویدئو را تایید نمی‌کند.

سوتلف پیش از سر بریده شدن رو به دوربین صحبت می‌کند و می‌گوید که مرگ او بهایی است که بابت حمله آمریکا می‌پردازد.

همچنین در این ویدئو یکی از اعضای داعش با چهره پوشیده، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را خطاب قرار می‌دهد و به او می‌گوید: «هرقدر که عملیات تو ادامه پیدا کند و نیروهای ما را هدف بگیرد، چاقوهای ما نیر بر گردن مردمان تو قرار خواهد گرفت.»

هفته گذشته مادر سوتلف، شرلی سوتلف، یک پیام ویدئویی منتشر کرد که در آن از رهبر داعش می‌خواست که فرزندش را نکشد.

او در پیام خود گفته بود که فرزندش به خاورمیانه سفر کرده بود تا رنج مسلمانان را که در چنگال ظالمان گرفتار شده‌اند نشان دهد. او فرزندش را انسانی شریف و وفادار خوانده بود که همیشه تلاش کرده به مظلومان کمک کند.

ماه گذشته، گروه دولت اسلامی ویدئویی منتشر کرد که در آن یک روزنامه‌نگار آمریکایی دیگر به نام جیمز فولی سر بریده شد. نیروی نظامی داعش در این ویدئو هشدار داده بود که جان سوتلف بسته به عملکرد بعدی باراک اوباما در عراق است.

سوتلف در آگوست سال ۲۰۱۳، زمانی که اخبار سوریه را پوشش می‌داد ناپدید شد اما خانواده او خبر ناپدید شدنش را به دلیل ترس از به خطر افتادن جانش پنهان نگه داشته بودند.

گفته می‌شود که در طول سال گذشته، خانواده او و برخی نیروهای دولتی در تلاش بودند که او را نجات دهند.

سوتلف ۳۱ ساله، در کالفرنیای جنوبی به دنیا آمده بود و در دانشگاه فلوریدا در زمینه روزنامه‌نگاری تحصیل کرده بود. او به عنوان روزنامه‌نگار آزاد برای نشریاتی مانند تایم، فارین پولیسی، ورد افیرز و کریستین ساینس مونیتور درباره خاورمیانه مطالبی می‌نوشت.

او پیش‌تر به یمن، عربستان سعودی، قطر و ترکیه نیز سفر کرده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)