11 شهریور 1393

دفاع دو مرجع تقلید از اینترنت پرسرعت در ایران

11 شهریور 1393

رادیو فردا

آیت‌الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه، در پاسخ به استفتایی، ایجاد محدودیت در سرعت اینترنت را باعث تضییع حقوق مردم خوانده و اعلام کرد که «بهانه احتمال استفاده نامطلوب برخی» نمی‌تواند مجوز «چنین دخالت‌هایی» شود.

پیشتر آیت‌الله بیات زنجانی نیز در فتوایی اعلام کرده بود که «سوء‌استفاده یک یا چند نفر مجوز... ایجاد محدودیت در ارائه خدمات نمی‌شود».

وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز سه‌شنبه، ۱۱ شهریور، متن پاسخ آیت‌الله یوسف صانعی به استفتایی درباره ایجاد محدودیت در سرعت اینترنت را منتشر کرده است.

در این استفتا با اشاره به امکان وزارت ارتباطات برای افزایش سرعت اینترنت در کشور از آیت‌الله صانعی سوال شده است که «آیا به صرف بیم استفاده نامطلوب و ناصواب بعضی از افراد از اینترنت می‌توان آن را محدود کرد؟»

آیت‌الله صانعی در پاسخ تصریح کرده است: «ایجاد محدودیت... دخالت در سلطه مردم و تضییع حقوق آنهاست و بیم و بهانه احتمال استفاده نامطلوب برخی نمی‌تواند مجوز چنین دخالت‌هایی گردد.»

این مرجع تقلید اضافه کرد: «چگونه می‌توان از نظر شرعی تنها به جهت استفاده نامطلوب برخی افراد حکم به حرمت نمود با آن که فقیهی مثل محقق در شرایع فتوا به کراهت بیع انگور به کسی داده است که فروشنده می‌داند خریدار از آن انگور شراب می‌سازد.»

این استفتا پس از آن منتشر شده است که موضوع مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم و سرعت اینترنت تلفن‌های هوشمند در ایران در هفته‌های گذشته مورد اعتراض تعدادی از چهره‌های اصولگرا و روحانیون محافظه‌کار کشور قرار گرفته است.

وزارت ارتباطات ایران در شهریورماه مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم را به دو شرکت همراه اول و ایرانسل داد.

بر اساس گزارش‌ها، سرعت بالاتر اینترنت و امکان تماس تصویری از طریق خود شبکه از جمله ویژگی‌های این تلفن‌های همراه است.

معترضان محافظه‌کار این خدمات معتقدند که شورای عالی فضای مجازی که به فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل شد مجوز ارائه این خدمات را صادر نکرده است.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از روحانیون محافظه‌کار، روز دو‌شنبه، سوم شهریور، در پاسخ به استفتایی اعلام کرد که گسترش خدمات اینترنت پرسرعت در کشور تا زمانی که «مجوزهای قانونی» برای این کار صادر نشده «برخلاف شرع و برخلاف موازین اخلاقی و انسانی» است.

با این حال همین مرجع تقلید یک هفته بعد یعنی در روز ۹ شهریور گفت که اظهاراتش درباره غیرشرعی بودن استفاده از اینترنت پرسرعت «تحریف» شده، ولی در عین حال تاکید کرد که اینترنت نسل سوم مانند «آب گل‌آلود و غیربهداشتی است که باید تصفیه شود».

در همین زمینه خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه به نقل از محمود واعظی، وزیر ارتباطات، در پاسخ به این انتقادها به مراجع تقلید اطمینان داده است که این وزارتخانه هیچ گونه شتابی در اجرای نسل سوم و چهارم بدون توجه به مسائل فرهنگی ندارد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی: استفاده از فضاهای مجازی ‌مانعی ندارد

در همین حال آیت‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید، روز دوشنبه، ۱۰ شهریور، در پاسخ به استفتایی درباره عضویت در فیس‌بوک اعلام کرد که استفاده از فضاهای مجازی «برای جهات مشروع و صحیح ‌مانعی ندارد و مطلوب است».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این مرجع تقلید در پاسخ خود تصریح کرد: «به طور کلی استفاده از فضاهای مجازی برای جهات مشروع و صحیح که موجب فساد عقیده و اخلاق نشود بلکه بتوان از آن در جهت تبلیغ و ترویج معارف دینی استفاده کرد ‌مانعی ندارد، بلکه مطلوب است، اما رفتن در سایت‌هایی که باعث سست‌ شدن عقیده و فساد اخلاق و یا ترویج باطل باشد حرام است.»

همزمان با این استفتا، غلامعلی حداد عادل، رئیس کمسیون فرهنگی مجلس ایران، گفت که نباید جلو ماهواره و اینترنت رها شده و فیس‌بوک و توییتر آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای حداد عادل شامگاه دوشنبه تصریح کرد: «برای حفظ آرامش فرهنگی در جامعه نباید مسئولان مطالب خود را در فیس‌بوک بگذارند و رها کردن این مسائل موجب تشنج و تنش فرهنگی در کشور می‌شود.»

برخی از مقامات دولتی در جمهوری اسلامی عضو فیس‌بوک هستند، ولی این شبکه اجتماعی در ایران فیلتر است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)