9 شهریور 1393

رضا معینی: ایران با تدوین قانون سازمان نظام رسانه ای راه اریتره را پیش می برد

9 شهریور 1393

مسوول میز ایران، افغانستان و تاجیکستان در سازمان «گزارش‌گران بدون مرز» گفت: نظام رسانه‌ای حتی در کشورهای سوسیالیستی قدیم هم به این شکل نبوده و تنها نمونه فعلی در دنیا اریتره است که در آن دولت می‌گوید که ما مشخص می‌کنیم چه کسی روزنامه‌نگار است و دیگران در زندان هستند. جمهوری‌اسلامی هم عملا قصد دارد همین برنامه را پیش ببرد.

رضا معینی، در گفت‌وگو با خبرنگار جرس و در بخشی از گزارش این رسانه با عنوان «سازمان نظام رسانه‌ای؛ قانونی برای دولتی کردن روزنامه‌نگاری» با اشاره به این‌که «نظام رسانه‌ای بین‌الملل» براساس اصل ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین اصل ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مبنی بر «آزادی بیان» و «گردش آزاد اطلاعات» سال ها پیش تدوین شده گفت: «هر قانون ملی باید از این قانون بین‌المللی تبعیت کند. کشورها نمی‌توانند بگویند که نمی‌خواهم یا نمی‌توانم این میثاق بین‌المللی را اجرا کنم. شاید بهتر باشد که امضای خود را پس بگیرند.»

به گفته معینی «نظام رسانه‌ای حتی در کشورهای سوسیالیستی قدیم هم به این شکل نبوده و تنها نمونه فعلی در دنیا اریتره است که در آن دولت می‌گوید که ما مشخص می‌کنیم چه کسی روزنامه‌نگار است و دیگران در زندان هستند. جمهوری‌اسلامی هم عملا قصد دارد همین برنامه را پیش ببرد.»

مسوول میز ایران سازمان گزارش‌گران بدون مرز اضافه کرد: «این حرکت حرکتی دولتی‌ست و در این چهارچوب به نظرم از همین الان محکوم به شکست است. این حرکت نمی‌تواند در گسترش و توسعه رسانه در کشور ما تاثیری داشته باشد و عملا فضا را به سمت شب‌نامه‌نویسی و خروج روزنامه‌نگاران از ایران می‌برد زیرا این که روزنامه‌نگار را دولتی کنند و تحت کنترل بگیری باعث از بین رفتن روزنامه‌نگاری نمی‌شود بلکه او را به نوعی دیگر در مقابل قدرت قرار خواهد داد».

معینی دلیل تدوین چنین طرح‌هایی را «سوتفاهم» در فهم نقش روزنامه‌نگاران می‌داند: «روزنامه‌نگار،پزشک یا مهندس نیست و روزنامه‌نگاری با تمام حرفه‌های دیگر متفاوت است. یک پای روزنامه‌نگار میان جامعه است و پای دیگرش کنار سیاست‌مداران. روزنامه‌نگار میان جامعه و بر قدرت است و اگر نباشد مسیر دموکراتیک در جامعه پیش نخواهد رفت. چهارچوب‌های این طرح در واقع برای دولتی کردن روزنامه‌نگاری است. در یک کلام من معتقدم لازم نیست که نهادی بر روزنامه‌نگاران نظارت کند و این کار بی‌معنی است اما اگر هم قرار باشد چنین نهادی تشکیل شود باید توسط سندیکاها و انجمن‌های آزاد روزنامه‌نگاران تشکیل شود و نه دولت».

خارج شدن برخی از روزنامه‌نگاران از ایران و وجود نداشتن انجمنی در حمایت از آنان به یکی از معضلات این عده تبدیل شده است.

معینی اما با تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران خارج از کشور مخالف است: «روزنامه‌نگارانی که در خارج از کشور کار می‌کنند یک مجموعه نیستند، آن‌ها مجموعه‌ای پراکنده هستند که اغلب در کشورهای دموکراتیک زندگی می‌کنند بنابراین می‌توانند در چهارچوب‌ سندیکاهای محل سکونت خود فعالیت کنند.»

او در حالی که وجود چنین انجمنی را بی‌تاثیر هم نمی‌داند، اما معتقد است که «چنین انجمنی عملا کارکرد ندارد چرا که به عنوان مثال در فرانسه سندیکاهای زیادی وجود دارد که اگر مشکلات و مسایلی در چهارچوب کار حقوقی‌ام، در رابطه با قراردادم یا آزادی عمل‌ام پیش بیاد، مشورت سندیکایی و امکانات آن هست.»

معینی دلیل دیگر مخالفت خود با تاسیس انجمن روزنامه‌نگاری در خارج از کشور را چنین توضیح داد: «چه چیزی مرا به دیگر روزنامه‌نگاران ایرانی نزدیک می‌کند که بخواهم یک تشکلی برای حمایت از آن‌ها درست کرد؟ چه نیازی به آن هست؟ مگر آن‌که یک تشکل سیاسی باشد که عملا در رابطه‌ی دیگری‌ست که دیگر روزنامه‌نگاری‌ نیست و هرکسی می‌تواند عضو آن باشد»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)