7 شهریور 1393

محمد حیدری: پیش نویس نظام رسانه ای خلاف قانون اساسی و آزادی های حداقلی رسانه هاست

7 شهریور 1393

خبرنگاران ایران- آخرین دبیر سندیکای مطبوعات درباره پیش نویس سازمان نظام رسانه ای که اخیرا از سوی وزارت ارشاد منتشر شده است، می گوید: «بحث درباره این پیش نویس را شخصا بایکوت کرده است چراکه موجب می شود اصل ماجرا به رسمیت شناخته شود و در مورد فروع چک و چانه زنی شود.»

«محمد حیدری» به خبرنگاران ایران می گوید: «این پیش نویس خلاف قانون اساسی و آزادی حداقلی رسانه هاست.»

او معتقد است که اگر این پیش نویس به تصویب برسد، نابودکننده اندک آزادی های فعلی است.

وی همچنین در روز نخست انتشار این پیش نویس، یادداشتی در صفحه فیس بوک خود با عنوان «الفاتحه» نوشت و این سوال را مطرح کرد که «به راستی می‌توان امیدوار بود در جامعه‌ای که عضویت یک روزنامه نگار و یا فعال در دیگر رسانه‌ها، در یک سازمان نهایتا تحت کنترل دولت اجباری است، و رئیس این سازمان را هم رئیس جمهور تعیین می‌کند، یک دست در کار رسانه آزادی عمل داشته باشد؟»

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای امروز منتشر شد. اگر این پیش نویس به تصویب برسد، حتی باید برای رویای آزادی رسانه‌ها و ناوابسته بودن آن‌ها فاتحه خواند. زیرا روزنامه نگار (و سایر دست درکاران فعالیت رسانه‌ای) اجبارا باید عضو تشکیلاتی شوند که در ‌‌نهایت رییسش را دولت تعیین می‌کند!.

و به راستی می‌توان امیدوار بود در جامعه‌ای که عضویت یک روزنامه نگار و یا فعال در دیگر رسانه‌ها، در یک سازمان نهایتا تحت کنترل دولت اجباری است، و رئیس این سازمان را هم رئیس جمهور تعیین می‌کند، یک دست در کار رسانه آزادی عمل داشته باشد؟

گرچه در مقدمه و مواد و تبصره‌ها ی این پیش نویس برای آزادی رسانه‌ها و حقوق دست درکاران آن‌ها تعاریف و جملات شیرینی (البته به شیوه بچه گول زنک) ارائه شده، اما نیت واقعی تدوین کنندگان، از مفاد ماده دو و مواد ۶ و۷ این پیش نویس قابل درک است. خیلی هم روشن قابل درک است. این مواد را در زیر نقل می‌کنم:

ماده ۲ - تعاریف:

۱- سازمان نظام رسانه‌ای: سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران که از این پس در این قانون «سازمان» نامیده می‌شود، مؤسسه‌ای است حرفه‌ای، غیر دولتی، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل که به منظور تحقق بخشیدن به اهداف و انجام وظایف مقرر در این قانون تشکیل می‌گردد.

۲- رسانه: «رسانه» در این قانون شامل کلیه وسایل ارتباط جمعی اعم از نوشتاری، شنیداری، دیداری، مجازی و هر نوع وسیله ارتباط جمعی مشابه دیگر است که در آینده ممکن است ابداع و به کار گرفته شود.

۳- روزنامه نگار: روزنامه نگار حرفه‌ای کسی است که شغل اصلی او، فعالیت فکری و تولید هرگونه محتوای نوشتاری، شنیداری و دیداری و ارائه اخبار و وقایع جاری و تحلیل و تفسیر آن‌ها در رسانه است. کلیة روزنامه نگاران صرف نظر از نوع و مالکیت رسانه‌ای که در آن شاغلند، مشمول مفاد این قانون هستند. تبصرة ۱: برخورداری از حمایت‌های مصرّح در این قانون، منوط به عضویت در سازمان است.

مبحث دوم: مجمع عمومی ماده ۶: ترکیب ‌مجمع عمومی ‌به ‌شرح ‌زیر می‌باشد:

مجمع عمومی عبارت است از مجموع اعضای هیأت مدیره‌های استانی که برای یک دورة چهارساله عهده دار وظایف مجمع خواهند بود.

ماده ۷: وظایف‌ مجمع‌ عمومی عبارت است از:

۱ - انتخاب‌ اعضای‌ حقیقی شورای‌ عالی‌ برای‌ دوره‌ چهار ساله‌ و بازرسان‌ به طور سالانه‌؛ ۲- انتخاب رئیس کل سازمان و معرفی به رئیس جمهور جهت صدور حکم؛

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)