7 شهریور 1393

خبرنگارانی که در حلقه آتش داعش گرفتارند

7 شهریور 1393

دیده‌بان آزادی خبرنگاران عراق از وضعیت خبرنگاران و اهالی رسانه مستقر در دو استان «موصل» و «صلاح‌الدین» در دو ماه گذشته ابزار نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان آزادی خبرنگاران عراق با ابراز نگرانی شدید خود اعلام کرد: با تسلط گروه داعش در مناطق شمالی عراق از حدود دو ماه پیش، بسیاری از خبرنگاران و رسانه‌ای‌ها موفق به ترک این دو استان نشده و در این دو شهر گیر افتاده اند.

به گزارش شبکه خبری «براثا»ی عراق، این دیده‌بان با تماس‌های مستمر خود با برخی از رسانه‌ای‌های مستقر در این دو استان دریافت، تشکیلات داعش تعدادی از این خبرنگاران را بازداشت و تعدادی را شکنجه کرده‌اند. هم چنین با منفجر کردن منازل برخی از این افراد، بر این افراد سیطره یافته و تمامی وسایل شخصی این افراد را مصادره کرده‌اند.

براساس اطلاعاتی که این مرکز به دست آورده، گروه داعش با پخش بیانیه‌هایی با مهر «دولت اسلامی» به افراد خود دستور داده، تمامی خبرنگاران و چهره‌های رسانه‌ای حاضر در استان را قتل عام و تمامی وسایلشان را به اتهام انجام اقداماتی برای تخریب چهره –دولت اسلامی- به نفع دولت عراق مصادره کنند.

در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ «هشام الحرباوی»، فتوژورنالیست آزاد عراقی، پس از اینکه سه گزارش تصویری از این شهر را در شبکه «التغییر» منتشر کرد، در منطقه‌ای در شمال موصل ربوده شد.در واقع داعش از هویت فردی که این تصاویر را تهیه کرده بود، اطلاع داشته است. آخرین اطلاعاتی که از این خبرنگار داریم این است که او به زندان مدیریت مبارزه با تروریسم منتقل شده تا به عنوان یک زندانی رسمی، تحقیقات در مورد نحوه اخذ مجوز و یا موافقت مسئولان «مرکز رسانه‌ای» داعش انجام شود.

طبق اطلاعات «حرباوی» به شدت شکنجه شد و در نهایت با وساطت شیوخ منطقه و علمای دینی پس از ده روز آزاد شد.

در ۲۹ ژوئن امسال هم، داعش «جمال المصری»، خبرنگار شبکه «الموصلیه» و یکی از پسرانش را پس از محاصره خانه ربودند. پسرش روز بعد آزاد شد اما المصری با هدف انجام تحقیقات در بازداشت ماند. تاکنون اطلاع دقیقی از سرنوشت او در دست نیست.

المصری که حدود ۵۰ سال دارد تاکنون گفتگوهای متعددی را با رهبران دستگاه امنیتی عراق در نقد اقدامات گروه‌های مسلح انجام داده است.

در همان روز، این گروهک‌ مسلح به منزل «مسیلون الجوادی»، مجری شبکه «الموصلیه» یورش بردند و او را به یکی از زندان‌های زنان در این شهر منتقل کردند. طبق آخرین اطلاعات او پس از تحمل شکنجه بسیار هم چنان در بازداشت این گروهک است.

در تاریخ ۱۵ اوت جاری «احمد خلف الدیلمی» که در دنیای رسانه با نام «احمد الوطنی» شناخته می‌شود، در استان صلاح‌الدین ربوده شد و تاکنون اطلاع دقیقی از سرنوشت او در دست نیست.

در ۲۸ اوت هم، داعش محل سکونت دو خبرنگار به نام‌های «مروان ناجی جباره» و «خمیس محمد کحروت» را محاصره و آن دو و خانواده‌هایشان را از خانه بیرون کردند.

تاکنون تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان شبکه‌های خبری مختلف و خانواده‌هایشان از سوی داعش پیام‌های تهدید آمیزی دریافت کرده‌اند.

با وجود اینکه دیده‌بانی آزادی خبرنگاران و سازمان‌های بین‌المللی تلاش‌هایی را برای جذب برخی کمک‌ها در راستای بیرون آوردن این افراد از استان‌های تحت سیطره داعش و تأمین محیطی امن برای آنان آغاز کرده است. البته این اقدامات برای مقابله با بحران فعلی کافی نیست و نیازمند حمایت دولت عراق، شورای نمایندگان و سازمان‌های فعال جامعه مدنی است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)