6 شهریور 1393

نمایشگاه رسانه های دیجیتال تهران، از لباس رزمی و نارنجک تا شعار علیه جنبش سبز

6 شهریور 1393

خبرنگاران ایران–نیکی آزاد : تصویر یک نارنجک بزرگ و نوشته کنارش یعنی فرصت ها و تهدیدها، اولین پوستر بزرگی است که مقابل محل دائمی نمایشگاه های شهرداری تهران جلب نظر می کند. این پوستر دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی را به بازدید کنندگان معرفی می کند. سالن نمایشگاه در بوستان گفتگو در غرب تهران قرار دارد.

ساختمان گرد و بزرگ و است و نمایشگاه در دو بخش اصلی و جانبی و به گفته برگزار کنندگانش توسط سازمان فضای مجازی سراج برگزار می شود.

چهار شهریور ماه و هوا گرم و آفتابی است که وارد نمایشگاه می شوم. هنگام ورود به نمایشگاه دو پسر جوان رو به من می گویند: «برگرد دیدنش واقعا فایده ای ندارد.»

بیشتر تیپ هایی که به دیدن نمایشگاه می آیند با آنچه در شهر می بینی متفاوتند. زنان و دختران بیشتر چادر به سر دارند و مردها ریشو و ظاهری شبیه بسیجی های دارند.

بخش های اصلی نمایشگاه را قسمت بین الملل، رسانه های برخط ،نشر دیجیتال، بازی و انیمیشن، فن آوری اطلاعات تشکیل می دهند و بخش جانبی را دیجیتال در آینه هنر کارگاه ها و نشست ها، فرصت های و تهدید ها و بخش کودکان.

به سمت ورودی نمایشگاه می روم هر چند وقتی از چند نفر سوال می کنم تاکید می کنند بخش اصلی نمایشگاه در طبقه زیرین قرار دارد. ترکیب چینش غرفه ها در طبقه نخست کمی نامرتب به نظر می رسد. این نمایشگاه از اول شهریور ماه سال ۱۳۹۳ آغاز و تا ۷ شهریور ماه ادامه دارد.

شخصیت های اثر گذار دنیای دیجیتال

در هنگام ورود به نمایشگاه غرفه ای با نام شخصیت های اثر گذار دنیای دیجیتال جلب توجه می کند. غرفه ای که در آن پوسترهایی از استیو جابز، بیل گیتس، مارتین کوپر، مارک زاکربرگ ،رالف بائر به همراه زندگینامه هایشان قرار دارد. در همین غرفه تلویزیون بزرگی هم قرار گرفته و مصاحبه ای با مارک زاکربرگ، موسسه شبکه اجتماعی فیس بوک با صدای بلند از آن پخش می شود.

چند نفری دور تلویزیون جمع شده‌اند و به حرف‌های زاکربرگ با دقت گوش می‌دهند. پشت سر زاکربرگ در مونیتور تلویزیون لوگوی بزرگ فیس بوک که از آن خون می‌چکد به چشم می‌خورد. مصاحبه‌ای که از زاکربرگ پخش می‌شود معلوم نیست توسط کدام رسانه انجام شده اما بیشتر سوال هایی که از زاکربرگ می‌شود حول محور غزه و مسائل اخیرجنگ فلسطین و اسرائیل و عملکرد فیس بوک است. همانطور که در گوشه گوشه این بخش از نمایشگاه هم شعارهای ضد اسرائیلی و نمادهایی از جنگ اسرائیل و فلسطین به چشم می‌خورد. در مصاحبه‌ای که از زاکربرگ پخش می‌شود و کاملا مشخص است که به صورت گزینشی بخش‌هایی از آن انتخاب شده از او بار‌ها درباره فیلتر و سانسور در فیس بوک هم سوال می‌شود.

به سمت پوستر زاکربرگ و زندگینامه‌اش می‌روم در بخشی از آن نوشته شده: «فیس بوک تا به حال کمک قابل توجهی به سرویسهای امنیتی و جاسوسی غرب به جهت به دست آوردن اطلاعات فردی اشخاص از سراسر دنیا کرده و مشارکت فعالی در جهت منافع صهیونیست‌ها دارد به نحوی که رئیس جمهور اسرائیل وی را پسرخوب یهود و تاثیرگذار‌ترین صهیونیست سال می‌نامد.»

در همین لحظه از بلندگوی نمایشگاه هم با صدای بلند این پیام از آیت الله خمینی پخش می‌شود: «اگر هر مسلمان یک سطل آب روی اسرائیل بریزد، اسرائیل را آب خواهد برد.»

«نمایشگاه دفاع مقدس و جنگ به جای رسانه‌های دیجیتال»

به طبقه پایین نمایشگاه می‌روم. ورودی آن با فانوس، سربندهای یاحسین و چفیه تزیین شده است. سالن بزرگ است و پر از مانیتور. اما جمعیت زیادی توی سالن نمی‌بینی. در این بخش نام موسساتی همچون موسسه اشراق، موسسه سلوک افلاکین، مطالعات راهبری بدر، موسسه یار و... به چشم می‌خورد.

مردی که لباس رزمی جنگ های قدیم با سپر و کلاه خود بر تن دارد در محوطه این سالن راه می‌رود و درباره خشونت بازی‌های رایانه‌ای به بازدیدکنندگان هشدار می‌دهد. در گوشه‌ای از این سالن بزرگ پوستری به چشم می‌خورد که با حروف درشت بر آن این کلمات ثبت شده است: «خط مقدم دشمن پشت بام خانه شماست. با خون و چنگ و دندان دشمن از خانه راندیم، اما به ماهواره تا خانه‌اش کشاندیم. تا پس گرفتن آخرین سنگر از پا نخواهیم نشست.»

دو دختر جوان که هر دو خود را دانشجوی رشته کامپیو‌تر معرفی می‌کنند جلوی این پوستر ایستاده و درباره‌اش بحث می‌کنند: «مثل تشویق به جنگ می‌ماند.»

این دو دانشجو می‌گویند که به این نمایشگاه آمده‌اند تا اطلاعاتی تخصصی درباره رشته‌شان به دست بیاورند اما اینجا آن‌ها را بیشتر یاد نمایشگاه‌های هفته دفاع مقدس و جنگ می‌اندازد.

یکی ازآن‌ها می‌گوید: «البته برخی غرفه‌ها خدمات تخصصی در زمینه طراحی وبلاگ و سایت هم ارائه می‌دهند، اما همه‌شان جهت گیری خاصی دارد.» دوستش میان صحبت‌هایش می‌دود: «نباید پسوند رسانه‌های دیجیتال و انقلاب را نادیده گرفت به نظرم فقط وقتمان را در بازدید ازاین نمایشگاه هدر دادیم.»

وارد بخش بین الملل نمایشگاه می‌شوم که بلند گوی سالن با صدای بلند بازدید کنندگان را به شرکت در برنامه‌ای که توسط حزب الله سایبر در سالن تجمعات نمایشگاه برگزار می‌شود دعوت می‌کند. موضوع سخنرانی جنگ سرد و رسانه هاست.

بخش بین الملل با تصاویری از اوباما و استکبار جهانی و آمریکا تزئین شده است. غرفه‌هایی همچون جبهه جهانی مستضعفین در همین بخش قرار دارد. مسوول غرفه در معرفی فعالیتهای رسانه‌ایشان می‌گوید: «وب سایت ما فعالیت ان. جی او‌ها در سراسر دنیا را پوشش می‌دهد.» در گوشه و کنار غرفه این شعار‌ها بر دیوار نصب شده: «اول فوریه؛ تلاش جهانی برای حمایت از حجاب» «کمپین جهانی تحریم اسرائیل».

سایت خبری و اطلاع رسانی در حوزه جهان اسلام، پایگاه جامع منابع اسلامی و شبکه علاقه مندان به آیت الله خامنه‌ای از دیگر غرفه‌های بخش بین الملل نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال است. جوانان کم سن و سال و روحانیون بیشتر با تسبیح و چفیه در غرفه‌ها نشسته و پاسخ بازدید کنندگان محدودشان را می‌دهند.

«شبکه اجتماعی ایرانی با نظارت دقیق»

در زیرزمین نمایشگاه هم غرفه‌های رسانه‌های برخط قرار دارند که بیشتر سایت های خبری و خبرگزاری‌ها در آن غرفه دارند. در این بخش هم مانند سایر قسمت‌ها تصاویری از جنگ غزه به چشم می‌خورد.

شبکه اجتماعی ایران نت یکی از غرفه‌های این بخش از نمایشگاه است که نسبت به بقیه غرفه‌ها بازدید کننده بیشتری دارد. مسوول غرفه که پسر جوانی است با صدای بلند این گونه توضیح می‌دهد: «از سال ۸۸ این شبکه اجتماعی را راه اندازی کردیم، شبکه‌ای اجتماعی مانند فیس بوک است البته با قواعد خاص خود. این شبکه ۵۰ هزار عضو دارد و تمام فعالیت اعضا و تخلفات آن توسط یک گروه پی گیری تخلفات کنترل می‌شود.»

جوانی که درباره عضویت در این شبکه کنجکاو است می‌پرسد: «مثلا چه جور تخلفاتی گزارش می‌شود؟» که جوان پاسخ می‌دهد: «مثلا اگر کسی عکس یا مطلبی خلاف عرف و قانون منتشر کند تخلف محسوب می‌شود. تخلف اول یک هفته عضویت شخص را مسدود می‌کند و تخلف بعدی تعداد روزهای بیشتری افراد را از دسترسی به شبکه محروم می‌کند. مطمئن باشید همه چیز تحت کنترل است.» او بلافاصله اما با اشاره به بخش چت سایت می‌گوید: «اما بدانید چت‌ها کنترل نمی‌شود مگر آنکه خود اعضا درخواست کنند گفتگویشان کنترل شود.»

غرفه رصد شبکه‌های برون مرزی و ضد انقلاب یکی دیگر از غرفه‌های بخش رسانه‌های برخط نمایشگاه است، کنار این غرفه در مانیتوری بزرگ یکی از بخش‌های خبری بی‌بی سی فارسی پخش می‌شود.

در غرفه سایت خبری ایران اسلامی دو دختر جوان با پوشش چادر نشسته‌اند. آن‌ها تاکید می‌کنند سایتشان خبری است و با خبرگزاری‌ها فرق دارد. در توضیح تفاوت کارشان با خبرگزاری‌هایی مانند تسنیم و فارس که در گوشه دیگر نمایشگاه غرفه دارند می‌گویند: «کار ما بیشتر تحلیل اخبار است، اما خبرگزاری‌ها بیشتر اطلاع رسانی می‌کنند.»

خبرگزاری رسا، خبرگزاری حوزه علمیه در گوشه دیگر این سالن غرفه دارد روحانی مسوول این غرفه توضیح می‌دهد: «که این خبرگزاری فقط خبرهای حوزه علمیه را منعکس می‌کند». و با لبخندی اضافه می‌کند: «برای همین عموم مردم خبرگزاری ما را نمی‌شناسند.»

روبروی این غرفه موسسه راهبری دیده‌بان بخشی دیگر را به خود اختصاص داده در این غرفه مجله‌ها و کاتالوگ‌هایی با این مضمون دیده می‌شود: «سالمرگ شورش سبز گرامی باد.»

در بخش خروجی نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و انقلاب اسلامی پوسترهای زیادی در تشویق افزایش جمعیت و سیاستهای جاری حکومت ایران در این زمینه به چشم می‌خورد. پوسترهایی که بر آن شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر با ضربدر قرمز خط خورده و به جای آن نوشته شده زندگی بهتر، فرزند بیشتر.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.