5 شهریور 1393

هشدار دربار اینترنت پرسرعت؛ هراس از آزادی ارتباطات

5 شهریور 1393

جرس- نیلوفر زارع

در حالی که وزارت ارتباطات از تصمیم برای ارایه اینترنت پر سرعت به کاربران خبر داده است٬ گروهی از محافظه‌کاران درصدند که اقدام دولت را ناکام بگذارند.

آنها مدعی‌اند که اینترنت پر سرعت باعث گسترش فساد و بی‌بند و باری در جامعه می‌شود و همراهی برخی از روحانیون حامی حکومت هم به آنها قدرت بیشتری در اصرار بر این ادعا داده است.

استفتاء برای سرعت اینترنت!

« گروهی از فعالان فضای مجازی» که هویت‌شان مشخص نشده است در استفایی از «ناصر مکارم شیرازی» از او خواسته‌اند که « نظر خود را در مورد اعطای مجوز برای « خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر ارتباطات همراه" قبل از تحقق شرایط قانونی و الزامات ایمن و سالم سازی آن » اعلام کند. آنها گفته‌اند که در حال حاضر امکان «نظارت بر مفساد» وجود ندارد و اینترنت پر سرعت باعث « دسترسی آسان به مطالب، فیلمها و عکسهای ضد اخلاقی و ضد انسانی، شایعه پراکنی و فتنه انگیزی، تضعیف بنیان خانواده جاسوسی و فروش اطلاعات محرمانه کشور و خانواده ها» خواهد شد.

مکارم شیرازی هم پاسخی را به این استفتاء کنندگان داده که دلخواه آنان است. او « خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم را «کاری بر خلاف شرع و بر خلاف موازین اخلاقی و انسانی» دانسته و گفته که مسوولان نباید « تنها به درآمد های مادی این برنامه بیاندیشند و نباید آن را نوعی روشن فکری دینی و آزادی علمی تصور کنند بلکه لازم است با شورای عالی فضای مجازی که مرجع قانونی اینگونه امور است مطلب را در میان بگذارند.»

انتشار این استفتاء زمینه‌ای برای سایر روحانیون محافظه‌کار خواهد بود تا موانع بیشتری برای دولت در توسعه اینترنت بتراشند. شاید از همین رو است که وزیر ارتباطات خود را موظف به پاسخ ادعاهای مکارم شیرازی دیده است. محمود واعظی « ضمن تشکر از تمام مراجع و آیت‌الله مکارم شیرازی به خاطر تذکرشان» گفته که « سیاست دولت برای اعطای مجوز نسل سوم ارتباطی به همراه اول و ایرانسل این است که این خدمات مانند زمانی که رایتل آن را ارائه می‌داد، ارائه شوند و بخش ارسال عکس و تماس تصویری تا زمان تهیه پیوست فرهنگی مسدود است. » منظور از بسته پیوست فرهنگی٬ ایجاد سازوکاری برای کنترل « تماس‌های تصویری» است که طرح آن توسط شورای عالی فضای مجازی نوشته شده و قرار است بعد از تصویب باید توسط اپراتورها به اجرا درآید.

سوءظن به کاربران

یکی از جدی‌ترین تنش‌ها میان دولت و محافظه‌کاران طی ماه‌های اخیر بر سر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است. برای مثال بحث درباره فیلتر نرم افزار «واتس آپ» که یک برنامه ارتباط صوت و تصویری است به سطح سران دو قوه مجریه و قوه قضاییه کشید. ابتدا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه که زیر نظر وزیر دادگستری فعالیت می‌کند رای به فیلتر این نرم افزار داد اما حسن روحانی که ریاست شورای عالی فضای مجازی را بر عهده دارد جلوی فیلتر آن را گرفت و وزیر ارتباطات هم به حکم روحانی عمل کرد.

اقدامی که نارضایتی علنی «غلامحسین محسنی اژه‌ای» سخنگوی قوه قضاییه را به همراه داشت و باعث شد که وی روحانی را به اقدام خلاف قانون متهم کند. بیشترین تنش البته بر سر استفاده از شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» است که گرچه در ایران فیلتر است اما برخی چهره‌های ارشد دولت در آن عضویت دارند. چهره‌های محافظه‌کار بارها به دولت بابت نادیده گرفتن قانون فیلترینگ و عضویت در فیس‌بوک خرده گرفته‌اند.

برای مثال « محمدرضا نقدی » رییس سازمان بسیج گفته بود «مدیری که مردم را به فیس‌بوک می‌خواند و تبلیغ آن را انجام می‌دهد باید بداند چه بلایی به سر خانواده و بنیان آن می‌آورد.» سایت گرداب وابسته به سپاه پاسداران نیز خرداد ماه با انتشار نتایج یک پژوهش مدعی شده بود که « متناسب با افزایش میزان استفاده و مدت زمان عضویت در فیس‌بوک، احساس تعلق خاطر جوانان به شاخص‌های هویت دینی، ماهیتی انتخابی به خود می‌گیرد.» در این تحقیق آمده بود « استفاده از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر شیوه، سبک دین‌داری و هویت دینی جوانان تاثیر می‌گذارد و قرائت‌های دینی مختلف را در آن‌ها افزایش می‌دهد.»

اکنون در فاز‌تاره مانع‌تراشی‌ها نیز خبرگزاری فارس میزگردی با عنوان « «الزامات ورود به نسل‌های بالاتر تلفن ‌همراه» را ترتیب داده و شرکت‌کنندگان در این میزگرد به تکرار ادعا‌ها و نگرانی‌هایشان درباره تاثیرات مخرب‌ اخلاقی افزایش سرعت اینترنت پرداخته‌اند. «رسول جلیلی» عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در این میزگرد از زیان بسیار عمیق و جبران‌ناپذیری گفته که به واسطه بالا رفتن سرعت اینترنت « ضربه های مهلکی به کیان مستحکم خانواده ایرانی، ارزش های فرهنگی، و هنجارهای اجتماعی ما وارد خواهد آمد.» او خواهان « ارتقای تشکیلات انتظامی و قضایی » شده تا « جرایم احتمالی حاصل از این ارتقای دسترسی لجام گسیخته را مدیریت» شود.

مانع‌تراشی‌‌هایی از این دست در شرایطی انجام می‌شود که ایران در گزارش‌های سازمان‌های مدافع آزادی‌ رسانه ها جایگاهی در قعر جدول دارد و همواره به عنوان یکی از دشمنان آزادی اینترنت معرفی می‌شود. حالا نیز گرچه دولت برای راضی‌کردن کاربرانی که از سرعت بسیار پایین اینترنت در ایران به تنگ آمده‌اند وعده افزایش سرعت را داده است اما مشخص نیست که آیا در مواجهه با مانع‌تراشی‌های فراوان محافظه‌کاران موفق به عملی کردن این کار می‌شود یا نه.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)