5 شهریور 1393

نماینده اردبیل: "مهندسی آرا"درمجلس برای فتح‌هیات‌نظارت‌برمطبوعات

5 شهریور 1393

سایت تدبیر

محافظه کاران مجلس نهم سرانجام هدف خود را به نتیجه رساندند. قرار است کمیسیون فرهنگی مجلس که اکثریت مطلق آن یا عضو جبهه پایداری هستند و یا ازمحافظه کاران نزدیک به این گروه، حسن کامران را به عنوان کاندیدای سوم برای حضور در هیات نظارت بر مطبوعات به صحن علنی مجلس معرفی کردند.

حالا پس از رای استمزاجی پر حاشیه نمایندگان در روز یکشنبه، آنان فردا از میان حمید رسایی عضو سابق جبهه پایداری، محمود نبویان عضو این جبهه و حسن کامران باید یکی را انتخاب کنند. اما کمال‌الدین پیرموذن اقدام کمیسیون فرهنگی در معرفی حسن کامران به عنوان کاندیدای سوم هیات نظارت بر مطبوعات را مهندسی آرای نمایندگان مجلس می‌داند و به خبرنگار "تدبیر" می‌گوید: «متاسفانه کمیسیون فرهنگی اصرار بر مهندسی آرای کل نمایندگان دارد. در انتخاب عضو ناظر مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات حق، حق کل مجلس بود. چرا که مجلس به تمام گرایش‌های فکری اعتقاد دارد. اما تندروها نمی‌خواهند به این مساله توجه کنند.»

نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «متاسفانه در نشست روز یکشنبه ما تاکید کردیم که تعداد کاندیداها را حداقل به دو نفر باید افزایش دهند اما در آن رای تاکید نشده بود که تعداد کاندیداها باید چهارنفر باشد. بنابراین کار دیگری نمی‌توان انجام داد چرا که فردا روز رای گیری نهایی است.»

او تاکید دارد که «اعضای کمیسیون فرهنگی که اکثریت مطلق آن نزدیک به جبهه پایداری هستند تنها به همفکرانشان بها می‌دهند. گرایش فکری قاطبه نمایندگان این کمیسیون نیز شان نزدیک به جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو است و به همین دلیل است که عزمشان جزم شده است تا فضای باز سیاسی و چند صدایی را در مطبوعات کلید نزنند. آنان می‌خواهند عضوی از خودشان به هیات نظارت بر مطبوعات راه یابد تا با پندار و بینش اقتدارگرایانه جلوی تعدد و تکثر و آزادی مطبوعات گرفته شود و کنترل رسانه ها در اختیارشان قرار بگیرد. این مساله یعنی بعد از این آن ها با ابزار قانونی، علیه منتقدان خود عمل خواهند کرد.»

پیرموذن با وجود تاکید بر مهندسی آرا توسط جبهه پایداری، بر این باور است که تعداد زیادی از نمایندگان رای ممتنع به این سه کاندیدا می دهند.

او به "تدبیر" می‌گوید: «حق بر آن است که کمیسیون فرهنگی به همه سلایق و مبانی فکری نمایندگان که برآمده از آرای مردمی است. چرا که از همه جناح‌ها برای کاندیداتوری اعلام آمادگی شده بود. گرچه استباط من این است که تندروها با معرفی گزینه همفکر خودشان نمی‌خواهند فضای باز سیاسی و فرهنگی درمطبوعات کلید بخورد. همانطور که در استیضاح فرجی دانا وزیر علوم عمل کردند و نخواستند نشاط و چند صدایی در دانشگاه‌ها باشد. همین هدف درباره مطبوعات، مورد توجه آنان است.»

بازی جدید جبهه پایداری بر "فتح هیات نظارت بر مطبوعات" در حالی صورت می گیرد که پیش از این تلاش این گروه برای حذف مطهری به ثمر نشست و این عضو پیشین هیات نظارت بر مطبوعات از کاندیداتوری مجدد کناره گیری کرد. پس از آن جواد هروی، نماینده قائنات برای این سمت کاندید شد که کمیسیون فرهنگی مانع حضور او میان کاندیداها شد. امروز نیز مشخص شد رای استمزاجی نمایندگان برای افزایش تعداد کاندیداها تنها موجب افزودن نماینده محافظه کار دیگری به این جمع شده است. هر چند جنجال های روز یک شنبه مجلس و "دیکتاتور" خواندن لاریجانی از سوی زاکانی و حسینیان نشان از عزم جدی محافطه کاران اقلیت مجلس برای در اختیار گرفتن هیات نظارت بر مطبوعات حکایت می کرد اتفاقی که مشخص نیست لاریجانی برابر آن چه واکنشی نشان خواهد داد؟

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)