5 شهریور 1393

سرویس تازه گوگل: حساب کاربری ویژه کودکان

5 شهریور 1393

ایران وایر-سعید جعفری

گزارش‌ها حاکی‌ست شرکت گوگل درصدد راه‌اندازی حساب کاربری «ویژه کودکان» است. این سرویس که به افراد زیر ۱۳ سال ارائه خواهد شد، به گونه‌ای ایجاد می‌شود که محتویات نامناسب برای کودکان و تبلیغات به آن راه ندارند.

پایگاه اینترنتی اینفورمیشن با اعلام این خبر نوشته که گوگل در حال تلاش برای تغيير سرويس‌های اينترنتی خود است تا بتواند به‌ طور قانونی به کودکان اجازه دهد از آنها استفاده کنند. امری که باعث می‌شود والدین روی فعالیت‌های فرزندان خود در اینترنت و اطلاعاتی که به دست گوگل می‌رسد، کنترل بیشتری داشته باشند.

در حال حاضر شرکت‌های گوگل و فیس‌بوک خدمات خود را به کودکان زیر ۱۳ سال ارائه نمی‌دهند.

بر اساس قوانین «حفاظت از حريم آنلاين کودکان» در آمريکا، دسترسی افراد زير ۱۳ سال به بسیاری از سرویس‌های اینترنتی ممنوع است.

اين در حالی است که ساز و کاری برای مشخص کردن دقیق سن در حین ایجاد حساب کاربری وجود ندارد و بر اساس نظرسنجي‌ها، بسياري از افراد زير ۱۳ سال از فيس‌بوک استفاده می‌کنند.

هنوز خبر رسمی‌ای از سوی گوگل مبنی بر جزئیات این حساب کاربری منتشر نشده اما وب‌سایت‌های حوزه‌ی فناوری در گزارش‌هایی به نقل از دست‌اندرکاران گوگل اعلام کرده‌اند که در بخش تنظیمات حساب، یک مرکز کنترل در اختیار والدین قرار می‌گیرد.

والدین با استفاده از این مرکز تصمیم می‌گیرند که فرزندانشان به چه بخش‌هایی از اینترنت دسترسی داشته باشند و از آن مهم‌تر این امکان به آن‌ها داده می‌شود که از گوگل بخواهند چه نوع اطلاعاتی از کودکان و نوجوانان خود جمع‌آوری کنند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز در گزارشی اعلام کرده که گوگل چندین ماه است که بر که روی نسخه «کودک‌پسند» یوتیوب برای تبلت‌ها مشغول کار است.

به نظر می‌رسد شروع این پروژه از تبلت‌ها به این دلیل است که نخستین تماس کودکان با دنیای اینترنت از طریق تبلت‌ها صورت می‌گیرد.

چندی پیش نشریه اینترنتی تایمز اعلام کرد که بر اساس یک پژوهش صورت گرفته، بیش از ۳۳ درصد کودکان آمریکایی پیش از آن‌که زبان باز کنند، از دستگاه‌های الکترونیکی موبایل و تبلت استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش تایمز یکی دیگر از دلایلی که احتمالا شرکت گوگل را به راه اندازی سرویس کودکان ترغیب کرده، ورود این غول اینترنتی به بازار «تحصیلات کودکان» است.

از آنجا که این روزها دانش‌آموزان در بسیاری از مدارس کشورهای متمدن، از تبلت‌ها برای آموزش استفاده می‌کند، گوگل تلاش می‌کند تا با ورود زودهنگام خود به این عرصه و ارائه‌ی سرویس‌های خود، انحصار این بازار را در اختیار خود گیرد.

باید دید که این سرویس جدید گوگل چه زمانی رونمایی می‌شود و شرکت‌های رقیب برای رقابت با تلاش احتمالی گوگل به منظور در اختیار گرفتن این انحصار، چه رویکردی خواهند داشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)