4 شهریور 1393

تجربه زندگی فیس‌بوکی بدون لایک

4 شهریور 1393

دویچه وله

تصور زندگی فیس‌بوکی بدون لایک آسان به نظر نمی‌رسد٬ اما برخی از پژوهشگران امکان بهره‌گیری از فیس‌بوک منهای لایک را آزموده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که فقدان لایک موجب تقویت ارتباطات اجتماعی کاربران می‌شود.

لایک و تعامل‌های تک‌کلیکی بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی در شبکه‌های اجتماعی است. تار لایک آن‌چنان در پود دنیای مجازی تنیده شده که دیگر تصور یک پلت‌فرم اجتماعی بدون آن امکان‌پذیر نیست. گروهی از متخصصان و پژوهشگران٬ پیمایش‌هایی را با حالات مختلف لایک و بی‌لایک آغاز کرده‌اند تا ببینند حضور یا غیبت لایک چه تاثیری بر زندگی اجتماعی ما در دنیای آنلاین خواهد داشت.

مت هونن از مجله وایرد ۴۸ ساعت از زمان خود را صرف لایک کردن همه آیتم‌هایی کرد که در نیوزفیدش می‌دید. الن مورگن کاری از اساس متفاوت انجام داد: او برای دو هفته دست از لایک کردن کشید٬ و حالا می‌گوید همین مساله باعث شده "نگاهش به انسانیت" تغییری اساسی داشته باشد.

مجله آتلانتیک نتایج تحلیل‌ها و بررسی‌های این دو پژوهشگر را به تازگی منتشر و تحلیل کرده است. نتایجی که این دو نفر گرفته‌اند٬ کاملا متفاوت است: الن مورگن می‌گوید خودداری او از لایک کردن برای دو هفته باعث شده تمایلش برای تعامل مستقیم با انسان‌ها در زندگی واقعی افزایش بیابد. در مقابل٬ مت هونن می‌گوید لایک کردن بی‌وقفه باعث شده از کلیک اشباع و در محتوای سطحی سیاسی غرق شود.

معانی اجتماعی دکمه لایکی که در فیس‌بوک تعبیه شده تا کنون محور پژوهش‌های گسترده‌ای در سراسر جهان بوده٬ اما واقعا اگر این امکان به‌طور کلی از فیس‌بوک و از زندگی امروز ما حذف شود چه رخ خواهد داد؟

آدام پاورز٬ نویسنده و طراح نرم‌افزار٬ به تازگی افزونه‌ای موسوم به نوترالایک (Neutralike) برای مرورگر کروم ارائه کرده که گزینه لایک را از کنار همه پست‌های همه دوستان‌تان برمی‌دارد.

با نصب این افزونه دیگر نمی‌توانید با کسی تعامل تک‌کلیکی داشته باشید. او می‌گوید هدفش این است که همین امکان ابراز وجود یا تایید با یک کلیک را از کاربران سلب کند تا از این طریق آنها ترغیب شوند که تعامل را از طریق ثبت کامنت پی بگیرند٬ حتی اگر شده با کوتاه‌ترین و کلیشه‌‌ای‌ترین کامنت‌های ممکن٬ مثل: «من هم همین‌طور.»

لایک در مرکز جهان مجازی

بدون لایک تحسین و ستایش غیرمستقیم و منفعلانه تقریبا غیرممکن می‌شود. گذشته از این٬ تحلیل کردن لایک برای الگوریتم‌ها بسیار ساده‌تر از تحلیل کردن کامنت‌ها آن هم به زبان‌های گوناگون است.

نوترالایک اولین اپلیکیشنی نیست که برای از بین بردن امکان لایک طراحی شده. وب پر از ترفندهایی است که با بهره‌گیری از آنها می‌توان لایک را نه فقط از فیس‌بوک٬ که از همه منابع خبری حذف کرد.

آدام پاورز می‌گوید این فقط آغاز کنکاش او در شبکه‌های اجتماعی است. او می‌گوید هدف نهایی‌اش بعد از این‌که به اندازه کافی بر جاوا اسکریپت مسلط شد بلاک کردن همه نوتیفیکیشن‌های لایک موجود است٬ چون به زعم او این مهم‌ترین منبع «دوپامین سیاه» است.

منظور او از این عبارت این است که با هر لایکی که دریافت می‌کنیم و برایش نوتیفیکیشن می‌گیریم٬ مرکز تحسین و پاداش ذهن‌مان فعال می‌شود٬ غافل از این‌که الگوهای سیاهی توجه‌اش را جلب کرده‌اند.

لایک شدن تا حد زیادی به معنی تایید شدن است. انسان بنا به طبیعت در جستجوی تحسین و تایید است؛ تشنه ارج‌شناسی است. اما امروز مهم‌ترین منبع این تحسین عددهای قرمزی است که به تول‌بار فیس‌بوک اضافه می‌شود.

پاورز به این خاطر آنها را سیاه می‌خواند که بررسی‌هایش نشان داده بدون آنها ما راه‌های بهتر و انسانی‌تری برای ارتباط پیدا می‌کنیم. به اعتقاد او بدون لایک ما تلاش خواهیم کرد تا از راه‌های صمیمانه‌تری به دیگران چیزهایی که در آنها دوست داریم را بگوییم. مساله‌ای که می‌تواند دینامیک زندگی مجازی را از اساس دگرگون کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)