3 شهریور 1393

سازمان نظام رسانه‌ ای/ روزنامه‌نگاران راهی به داخل اتاق نخواهند یافت

3 شهریور 1393

اعتماد- محمد آقازاده*

دولت روحانی شــــــــعار مقررات‌زدایی و خصوصی‌سازی را در دستور کار خود قرار داده است، اصل ۴۴ قانون اساسی مورد تفسیر مجدد قرار گرفت تا این فرآیند شتاب بگیرد. همه می‌دانیم تعداد سازمان‌ها در جامعه ما بیش از حد است و این سازمان‌ها هم هر روز بزرگ‌تر و فربهتر می‌شوند، دولت در این فضا مجبور است هم تعداد این سازمان‌ها را کاهش دهد و باقیماندگان را کوچک‌تر و فربهتر سازد.

در چنین فضایی وقتی می‌شنویم معاونت مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا دارد سازمان عریض و طویلی برای خبرنگاران به وجود آورد که به آن‌ها پروانه خبرنگاری بدهد یا ندهد و کلی منابع کشور را در یک کار بیهوده تلف کند، شگفت‌زده می‌شویم و از خود می‌پرسیم کدام ضرورت و نیازی تاسیس این سازمان را توجیه می‌کند.

روزنامه‌نگاران و خبرنگاران انجمن صنفی خود را دارند و اگر قرار است پروانه خبرنگاری هم صادر شود باید توسط همین انجمن باشد تا اگر در عمل حق کشی هم صورت گرفت همه اعضا بتوانند با تغییر هیات‌مدیره بر این حق‌کشی خاتمه دهند.

در پیش‌نویسی که منتشر شده است آنچنان پیچیده و لگاریتمی سازمان باید خود را شکل دهد که در عمل هیچ کس از آن سر درنخواهد آورد و به اسم روزنامه‌نگاران سرنوشت آن‌ها را شکل خواهند داد.

یک مثال ساده نشان می‌دهد ما سال‌های طولانی معاونت مطبوعاتی داریم و بر اساس عرف نانوشته شده معاون‌ها جابه‌جا می‌شوند بدون آنکه حتی روزنامه‌نگاران و معاونان معارفه‌یی صورت بگیرد و تردید نکنید رییس سازمان جدید هم در عمل در اتاق‌های دربسته تصمیم خواهد گرفت و روزنامه‌نگاران راهی به داخل اتاق نخواهند یافت.

به نظر می‌رسد باید کلیت طرح را منتفی کرد به جای آنکه مفاد آن را به بحث گذاشت.

*روزنامه‌نگار

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)