3 شهریور 1393

سازمان نظام رسانه‌ ای/ خواست معلوم روزنامه‌نگاران

3 شهریور 1393

اعتماد- جلال خوش‌چهره*

صورت مساله روشن است؛ ما روزنامه‌نگاران خواستار تشکل صنفی خود و به طریق اولی اتحادیه هستیم و بر آن اصرار داریم. این خواست، زیاده‌طلبی نیست بلکه تاکید بر حقی است که همه اصناف از آن برخوردارند. هر‌گونه مقاومت یا مانع تراشی در تحقق خواست بحق روزنامه‌نگاران یا تغییر در صورت این خواست به نفع هیچ طرفی نخواهد بود. اگر روزنامه‌نگار محروم از داشتن صنف مستقل شود، تبدیل به یکی از عوامل نظام دیوانسالار خواهد شد که سودی را نه‌تن‌ها برای آن نظام بلکه مردمش هم ندارد.

هفته‌یی که گذشت به نام «خبرنگار» رقم خورد. در هفته یاد شده غالب مسوولان کوشیدند زیبا‌ترین کلام را در اهمیت کار خبر و خبرنگاری بیان کنند اما دریغ که کمتر کسی از حقی سخن گفت که اصلیترین خواست خبرنگاران است؛ لزوم بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران.

نمی‌توان از یک صنف انتظار ارائه بهترین خدمات برای اطلاع‌رسانی شفاف و بی‌طرفانه را داشت اما قایل به هویت صنفی آنان نبود. جنس فعالان این صنف متفاوت از دیگر صنوف است چون با مقوله اطلاع‌رسانی سروکار دارد. از این‌رو هرگونه تصمیم‌سازی برای روزنامه‌نگاران با شناخت جنس این حرفه ارتباط مستقیم دارد. نمی‌توان با نگاه رسمی و از بالا به حرفه‌یی نگریست که قاعده آن مطابق با جنس آن است.

حسن‌نیت دولت یازدهم برای حل مشکلات روزنامه‌نگاران مورد ظن نیست بلکه انتخاب شیوه اصولی در تعامل منطقی، قاعده‌مند و راهگشا با جامعه خبری است که مورد مناقشه است. اگرچه دولت بر ضرورت ساماندهی وضع روزنامه‌نگاران که از کمترین حقوق صنفی برخوردارند تاکید دارد ولی برخی تصمیم‌سازی‌ها می‌تواند بر بار مشکلات آنان بیفزاید‎؛ مشکلاتی که هویت خبرنگاران را در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد.

خبرنگاران، کارمند دولت نیستند، مدیرمسوول رسانه‌های خود نیستند، مصون از ناامنی‌های شغلی نیستند، پروانه شغلی آنان را هنر ایشان در خبر رسانی و پیام و آرایش پیام تعیین می‌کند. آنان در تجربه همه سال‌هایی که مفهوم خبر در جامعه ایرانی شکل گرفت، نشان دادند که لحظه‌یی از خدمت به منافع ملی کوتاهی نکردند و اگر در این میان سکته‌یی بوده مربوط به عواملی است که از این سو و آن سو به جامعه خبری رخنه داده شد.

اگر نبض اطلاع‌رسانی در اختیار خبرنگاران است، پس باید اجازه داد تا این جماعت فارغ از دغدغه‌های تحمیلی برآن، به طور مستقل عمل کند. این استقلال همراه است با درک و باور همه ارزش‌های هنجاری جامعه‌یی که در آن نفس می‌کشد. اگر در این میان نظامنامه‌یی قرار است باشد، پیمان و تعهدی است که روزنامه‌نگاران در درون صنف خود به آن رسمیت داده و موظف به رعایت آن هستند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نهادی برخاسته از نیاز و باور آحاد جامعه خبری ایران است. اگر تجربه این نهاد محل مناقشه است باید در چارچوب همین موضوع وارد عمل شد نه اینکه مقابل آن نهاد‌سازی کرد. نهاد‌سازی دوباره آن هم با شایبه دولتی شدن صنف روزنامه‌نگاران، تنها و تنها بر بار مشکلات جریان اطلاع‌رسانی می‌افزاید گواینکه مشابه‌سازی‌های پیشین نیز ناکارآمدی خود را به‌روشنی نشان داد. انتظار روزنامه‌نگاران از دولت، حمایت از حقوق صنفی و مدنی آنان است. خوشبختانه جامعه خبری کشور به درجه‌یی از بلوغ رسیده است که بتواند در چارچوب‌های قانونی و در هیات انجمن صنفی خود، حریم امن شغلی و روانی لازم را به دست آورد. کافی است دولت و همگان این حقوق را به‌رسمیت بشناسند. صورت مساله روشن است.

*روزنامه‌نگار

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)