3 شهریور 1393

سازمان نظام رسانه‌ ای/ غلبه وجوه سلبی بر وجوه ایجابی

3 شهریور 1393

اعتماد- مجید رضاییان*

در حال حاضر دو دیدگاه درباره مدیریت صنفی مطبوعات وجود دارد. دیدگاه اول این است که مطبوعات و رسانه‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم نیازمند مدیریت دولتی هستند؛ دیدگاهی که در جهان امروز رسانه‌یی تقریبا منسوخ شده است. دیدگاه دومی که در ارتباط با رسانه‌ها مطرح می‌شود آن است که مطبوعات به نام رکن چهارم دموکراسی باید در چارچوب قانون اساسی، نظام صنفی خود را سامان دهند.

طبیعتا من با دیدگاه دوم موافقم. لایحه نظام صنفی مطبوعات سازمان نظام رسانه‌یی باید بازتاب دغدغه‌ها و مشکلات جامعه رسانه‌یی کشور مانند امنیت شغلی روزنامه‌نگاران و... باشد و نوع تخلف‌های رسانه‌یی و مجازات‌های آن را به صورت شفاف بیان کند که در این لایحه چنین نکاتی لحاظ نشده است. نکته حایز اهمیت بعدی این است که آیا روزنامه‌نگاران مانند پزشکان یا صنوف دیگر قادر به تصویب لایحه حمایتی و سامان دادن به اوضاع صنف خود نیستند؟

طبیعتا تا زمانی که انتخابات آزاد صورت نگیرد و نظام صنفی شکل نگیرد تصویب این لایحه محل سوال است. بر فرض اینکه لایحه نظام صنفی مطبوعات و سازمان نظام رسانه‌یی به شکل دولتی طراحی شود آیا نباید وجوه ایجابی این لایحه از وجوه سلبی آن بیشتر باشد؟ مسلما اگر مسوولان به جامعه رسانه‌یی کشور اعتماد داشته باشند، خواهند دید که نخبگان و اساتید روزنامه‌نگاری چگونه با در نظر گرفتن منافع ملی و قانون اساسی کشور چارچوب صنفی خود را تعریف کرده و مرزهای آن را به گونه شفاف مشخص می‌کنند. این شرایط ما را به این نتیجه می‌رساند که استقلال مطبوعات باید از طریق نظام صنفی و خصوصی‌سازی می‌سر شود. راهی که وضعیت صنفی این حرفه را نیز به سامان و عرصه فرهنگ را به بالندگی می‌رساند.

*روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)