3 شهریور 1393

سازمان نظام رسانه‌ ای/ به نام رسانه؛ به كام دولت

3 شهریور 1393

اعتماد- پژمان موسوی

بالاخره پس از ماه‌ها گمانه‌زنی رسانه‌یی، متن پیش‌نویس «قانون سازمان نظام رسانه‌یی جمهوری اسلامی ایران» از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. متنی که در صورت تصویب نهایی، روزنامه نگاری مستقل را با مسائل و حاشیه‌های فراوان روبه رو خواهد کرد و استقلال روزنامه‌نگاری را به رویایی دوردست در سال‌هایی دور بدل خواهد کرد. اما این قانون چیست و چه سودایی در سر دارد؟

این قانون که در راستای اصول بیست و چهارم و یکصد و شصت و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و برای اجرای بند «الف» ماده ۱۰ قانون برنامه پنجم توسعه، مصوب ۱۳۸۹ و حمایت از حقوق و آزادی‌های مشروع رسانه‌های همگانی، تنظیم مناسبات و روابط حکومت، شهروندان و روزنامه‌نگاران با یکدیگر و زمینه‌سازی برای حضور موثر و فعال روزنامه‌نگاران در عرصه‌های بین‌المللی، تنظیم شده است، به دنبال تشکیل «سازمان نظام رسانه‌یی جمهوری اسلامی ایران» است؛ سازمانی حرفه‌یی، غیردولتی، غیرانتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل که برای تحقق بخشیدن به اهداف و انجام وظایف مقرر تشکیل خواهد شد و روزنامه‌نگاران «حرفه‌یی» در آن عضویت خواهند داشت.

ارکان اصلی سازمان را مجمع عمومی، شورای عالی، رییس کل، هیات‌مدیره‌ سازمان نظام رسانه‌یی استان و شورای‌ هماهنگی‌ استانی‌، هیات‌ عالی‌ رسیدگی به تخلفات حرفه‌یی و بازرسان‌ تشکیل می‌دهند و برای هر کدام از این ارکان شرایط و پیش‌شرط‌هایی برای عضویت اعلام شده و وظایف و اهداف اصلی هر کدام از این ارکان برای فعالیت‌هایشان برشمرده شده است. همچنین رییس‌ کل‌ ‌بالاترین‌ مقام‌ اجرایی‌، اداری‌ و مالی‌ و نماینده‌ قانونی‌ سازمان در کلیه‌ مراجع‌ با حق‌ توکیل‌ به‌ غیر است که در حدود مصوبات‌ مجمع‌ عمومی‌ و شورای‌ عالی‌ و مقررات‌ و ضوابط‌ مربوط‌ دارای‌ اختیار کامل‌ است‌ و‌ از طرف‌ مجمع‌ عمومی‌ با رای اکثریت مطلق اعضا از بین‌ منتخبین‌ هیات‌مدیره‌های‌ سراسر کشور برای‌ مدت‌ چهار سال‌ انتخاب‌ و به‌ رییس‌جمهور جهت‌ صدور حکم‌ معرفی ‌می‌شود.

مدت‌ فعالیت هر دوره‌ مجمع عمومی، شورای عالی‌ و هیات‌مدیره‌ استانی چهار سال‌ تمام‌ است و ترکیب‌ هیات‌ مرکزی‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ که‌ برای‌ مدت‌ چهار سال‌ انتخاب‌ می‌گردند هم شامل یک‌ نفر نماینده‌ دادستان‌ کل‌ کشور، یک‌ نفر نماینده‌ وزارت‌ کشور، یک نفر از فعالان حوزه رسانه به‌ انتخاب‌ و معرفی‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک نفر از فعالان حوزه رسانه به‌ انتخاب‌ و معرفی‌ کمیسیون فرهنگی مجلس‌ شورای‌ اسلامی و یک نفر از فعالان حوزه رسانه‌ به انتخاب و معرفی شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود. در «نگاه» تنظیم‌کنندگان این پیش‌نویس (که البته معلوم نیست چه کسانی هستند)، اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران هیچ تفاوت ماهوی‌ای با مثلا پزشکان یا یا مهندسان ندارند و‌‌ همان طور که کشور «نظام پزشکی» دارد، همین کشور باید «نظام رسانه‌یی» هم داشته باشد و اساسا هیچ تفاوت خاصی میان بازیگران این اصناف مختلف وجود ندارد. از همین رو هم هست که رییس‌جمهور باید بالا‌ترین مقام اجرایی آن را انتخاب کند و هیات مرکزی‌ای هم حسن صلاحیت داوطلبان در مجامع عمومی آن را. این نگاه به آسانی راه را برای ورود بی‌سرو صدای نهاد دولت به روزنامه‌نگاری مستقل و در راس آن سازمان رسانه‌یی هموار خواهد کرد. تنظیم‌کنندگان این پیش‌نویس نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند که نهاد رسانه و روزنامه‌نگاری مستقل، از اساس در جدایی از نهاد دولت تعریف می‌شود و روزنامه‌نگاری دولتی و ممزوج شدن نهاد دولت و نهاد رسانه یعنی مرگ روزنامه‌نگاری مستقل و آزاد.

چطور ممکن است رییس کلی که از سوی رییس‌جمهور انتخاب می‌شود، طرف روزنامه‌نگاری مستقل باشد و از جریان و سازوکارهای استقلال حرفه‌یی روزنامه‌نگاران دفاع کند؟ آیا اساسا هیات‌های مرکزی نظارت اجازه ورود روزنامه‌نگاران منتقد و آزاد را به سازمان نظام رسانه‌یی می‌دهند یا ما در آینده نزدیک شاهد روی کار آمدن نوعی نظارت استصوابی دیگر و حذف‌های سلیقه‌یی نیز خواهیم بود؟ چگونه خبرنگاری که از سوی مدیرکل ارشاد استان انتخاب می‌شود، می‌تواند مدافع منافع روزنامه‌نگاران آن استان باشد؟

در واقع در این سازمان رسانه‌یی، باز هم نمایندگان دولتی و قضایی‌اند که تصمیم می‌گیرند چه کسانی باید در این سازمان عضویت داشته باشند و به مدارج بالای آن بیایند و چه کسانی از گردونه حذف شوند و فعالان صنفی و رسانه‌یی در این انتخاب هیچ نقشی ندارند! از این‌ها اگر بگذریم، ۷ عضو شوراهای عالی که دولتی یا به انتخاب دولتیان‌اند، ۷ نفر روزنامه‌نگار نیز عملا و با این روند انتخاب، روزنامه‌نگارانی نخواهند بود که نمایندگان واقعی این صنف باشند و بی‌شک با انواع صافی‌هایی که در مسیر هست، آن‌ها نیز نزدیکان و وابستگان دولتمردان و رسانه‌های همسو با هیات مرکزی نظارت خواهند بود.

در واقع می‌توان با قاطعیت گفت که در صورت تصویب نهایی این قانون، نهاد دولت خیلی آسان و بی‌سر و صدا، سیطره‌یی بی‌چون و چرا بر روزنامه‌نگاری ایران خواهد یافت و نقش نظارتی رسانه‌ها، عملا با این تفوق دولتی، به کناری خواهد رفت و روزنامه‌نگاری مستقل و روزنامه‌نگاران مستقل، به پایان راه خود نزدیک خواهند شد. در واقع با تشکیل این سازمان با بودجه‌یی که بخش قابل توجهی از آن دولتی خواهد بود، آرمان نسل‌های قدیم روزنامه‌نگار و نسل امروز آن برای تشکیل یک صنف قدرتمند مطبوعاتی که نمایندگان واقعی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران مستقل در آن عضویت داشته و انتخابات آن با نظارت نمایندگان رسانه‌ها انجام پذیرد، برای همیشه حذف خواهد شد و نهاد دولت فارغ از نوع جهت‌گیری و گرایش سیاسی حاکم در آن، عملا و در غیاب صنف، سیطره‌یی تام و تمام بر روزنامه‌نگاری مستقل خواهد یافت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)