2 شهریور 1393

تشنج در مجلس بر سر انتخاب ناظران بر هیات نظارت بر صدا و سیما و مطبوعات

2 شهریور 1393

در پی اظهارنظر رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر رأی استمزاجی از نمایندگان در خصوص انتخاب ناظران مجلس بر هیات نظارت بر صدا و سیما و مطبوعات دقایقی صحن علنی مجلس ناآرم شد.

به گزارش مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی انتخاب ناظران مجلس بر شورای نظارت بر صداو سیما و هیات نظارت بر مطبوعات در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در ابتدا تعدادی از نمایندگان به اقدام کمیسیون فرهنگی در انتخاب دو نفر برای هیات نظارت بر مطبوعات و شورای نظارت بر صدا و سیما طی تذکرات پیاپی اعتراض کردند.

آنها معتقد بودند که بر اساس آیین‌نامه کمیسیون فرهنگی می تواند بیشتر از دو نفر را برای نظارت بر صدا و سیما و مطبوعات به صحن علنی معرفی کند و انتخاب فقط دو نفر ضایع‌کننده حق آنان است، لذا خواستار رأی استمزاجی مجلس نسبت به اقدام کمیسیون فرهنگی بودند.

سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی نیز به این اظهارات و تذکرات نمایندگان اعتراض کرد و معتقد بود که مانند کمیسیون های دیگر که به عنوان مثال در شوراهای نظارت بر امور اقتصادی، عمرانی ناظر به مجلس معرفی کرده اند، کمیسیون فرهنگی نیز باید اینگونه اقدام کنند.

در پایان علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام بی‌طرفی در این موضوع با قسم ولله و بالله اعلام کرد که به نظر من آیین نامه داخلی در این خصوص ابهام دارد و کمیسیون فرهنگی می تواند بیشتر از دو نفر را به صحن علنی معرفی کند، به همین دلیل در این خصوص رأی استمزاجی مجلس را گرفت.

نمایندگان نیز با ۱۰۰ رأی موافق، ۹۴ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که با نظر کمیسیون فرهنگی مخالف هستند و خواستار معرفی تعداد بیشتری از نمایندگان به صحن علنی می باشند.

پس از این اقدام، نصرالله پژمان‌فر، مرتضی آقاتهرانی، اعضای کمیسیون فرهنگی و علیرضا زاکانی و روح‌الله حسینیان عضو فراکسیون اصولگرایان با صدای بلند به این رأی اعتراض کردند.

لاریجانی در واکنش به این اعتراضات گفت: استبداد اگر بد است، استبداد اقلیت بدتر است.

زاکانی به جایگاه هیات رئیسه رفته و لاریجانی را دیکتاتور خطاب کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات وی، بیان کرد: کسی دیکتاتور است که نظر نمایندگان مجلس را قبول نمی کند.

زاکانی همچنان عصبانی بود و غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان با حضور در قسمت جلوی مجلس، وی را دعوت به آرامش کرد. تعداد زیادی از نمایندگان نیز اطراف زاکانی جمع شده و وی را به بیرون از مجلس هدایت کردند.

بر اساس این گزارش، ماه گذشته محمود نبویان و حمید رسایی به عنوان گزینه های کمیسیون فرهنگی برای عضویت بر هیات نظارت بر مطبوعات و بیژن نوباوه و رمضان شجاعی کیاسری با عنوان گزینه های کمیسیون فرهنگی برای عضویت در شورای نظارت بر صدا و سیما به صحن علنی مجلس معرفی شدند و در آخرین جلسه مجلس پیش از تعطیلات رای گیری در این خصوص در دستور کار قرار گرفت، اما با اعتراض علی مطهری نماینده فعلی مجلس در هیئت نظارت نسبت به عدم معرفی وی از سوی کمیسیون فرهنگی و تصمیم لاریجانی این موضوع از دستور کار خارج شد که مورد اعتراض جمعی از نمایندگان قرار گرفت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail

1 پيام

پاسخ به اين مقاله

 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)