2 شهریور 1393

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تشکیل شد

2 شهریور 1393

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکیل کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اقدامی در خور تقدیر از سوی دولت عنوان کرد و گفت: با اجرایی شدن این قانون و تلاش کمیسیون در جهت تحقق حق دسترسی مردم به اطلاعات، شاهد شفافیت فعالیت دولت و پاسخگویی بیشتر دولت خواهیم بود.

رضا باقری اصل در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه با دستور رئیس جمهور کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تشکیل و اولین جلسه این کمیسیون در ۲۷ مرداد ماه با حضور اعضاء برگزار شد اظهار داشت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در ششم دی ماه سال ۸۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و با ایراد شورای نگهبان درخصوص لزوم اخذ مجوز دستگاههای ذیل نهاد رهبری برای انتشار اطلاعات به مجمع ارجاع و با الحاق تبصره ذیل ماده (۱۰) که اذن مقام معظم رهبری را برای انتشار اطلاعات این دستگاه‌ها لازم دانسته در ۳۱ مردادماه سال ۸۸ تصویب و البته از سوی دولت وقت با تأخیر ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه این قانون نیازمند تدوین و تصویب سه آیین نامه اجرایی است گفت: آیین نامه اجرایی ماده (۸) در خصوص شیوه درخواست دسترسی به اطلاعات و ارائه پاسخ که این آیین نامه باید توسط کمیسیون تدوین شود؛ همچنین آیین نامه اجرایی ماده ۱۸ در خصوص تشکیل کمیسیون با وظائف، نحوه تشکیل جلسات و اداره آن و وظایف دبیرخانه توسط کمیسیون و نیز آیین نامه اجرایی قانون مربوط به ماده ۲۳ این ۳ آیین نامه را تشکیل می‌دهند.

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در حال حاضر دو آیین نامه از این قانون تدوین شده و پس از نهایی شدن آیین نامه سوم به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

باقری اصل افزود: رکن اجرایی این قانون کمیسیون مربوطه است که در آن رئیس کمیسیون، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اعضای دیگر شامل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، دیوان عدالت اداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت اطلاعات و وزارت دفاع هستند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات وظیفه این کمیسیون را حمایت از آزادی اطلاعات و دسترسی همگانی به اطلاعات موجود در مؤسسات عمومی و مؤسسات خصوصی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند، تدوین برنامه‌های اجرائی لازم در عرصه اطلاع رسانی و نیز نظارت کلی بر حسن اجراء عنوان کرد و گفت: رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات موضوع این قانون از طریق ایجاد وحدت رویه، فرهنگ سازی و ارشاد و ارائه نظرات مشورتی از دیگر وظایف این کمیسیون را تشکیل می‌دهند.

وی گفت: این قانون دارای خلاصه مفاد ذیل است:

۱ تعاریف: اطلاعات- اطلاعات عمومی- اطلاعات شخصی- موسسات عمومی- موسسات خصوصی

۲ هر شخص ایرانی حق دسترس به اطلاعات عمومی دارد مگر منع قانونی

۳ ممانعت از پخش اطلاعات تغییر یافته

۴ ممنوعیت افشاء منابع اطلاعاتی اشاعه دهندگان

۵ در دسترس قراردادن اطلاعات موضوع قانون به طور عادلانه

۶ درخواست تنها توسط شخص یا وکیل قانونی

۷ عدم اخذ دلیل تقاضای دسترسی

۸ پاسخ به درخواست دسترسی به اطلاعات در حداکثر ۱۰ روز- لزوم تدوین ایین نامه توسط کمیسیون

۹ پاسخ به درخواست دسترسی به صورت کتبی یا الکترونیک

۱۰ انتشار اطلاعات عمومی

۱۱ ممنوعیت طبقه بندی مصوباتی که موجد حق یا تکلیف عمومی است

۱۲ گزارش انتشار به کمیسیون

۱۳ عدم دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده

۱۴ رد درخواست اطلاعات مربوط به حریم خصوصی یا حاصل از هتک حریم خصوصی

۱۵ منع افشای اطلاعات شخص ثالث و استثنای آن

۱۶ عدم ارائه اطلاعات به دلیل خطر جانی و مالی برای دیگری

۱۷ عدم ارائه اطلاعات به دلایل موجه: سلب منیت عمومی- ادله جرم-...

۱۸ تشکیل کمیسیون- تدوین آیین نامه اجرایی کمیسیون توسط کمیسیون

۱۹ همکاری دستگاه‌ها با کمیسیون

۲۰ گزارش هرساله کمیسیون به رئیس جمهور و مجلس

۲۱ حق تکذیب کذب واخذ خسارات بر اساس مسئولیت مدنی

۲۲ مجازات عدم اجرای قانون: معاونت از دسترسی- اختلال در کار کمیسیون یا اطلاع رسانی- امحاء- عدم رعایت مهلت‌های مقرر

۲۳ تدوین آیین نامه اجرایی ماده ۲۳ قانون (در کمیسیون فرعی فرهنگی دولت با ۸ پیشنهاد وزارت ارتباطات نهایی شد)

مدیر سابق دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس تشکیل این کمیسیون را گام مؤثری در تحقق اصول قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی در مقابله با فساد عنوان و اظهار امیدواری کرد با اجرایی شدن این قانون و تلاش کمیسیون در جهت تحقق حق دسترسی مردم به اطلاعات، موجب شفافیت فعالیت دولت و پاسخگویی بیشتر دولت شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)