31 مرداد 1393

اعتراض گزارشگران بدون مرز نسبت به اخراج روزنامه نگار نیویورک تایمز از افغانستان

31 مرداد 1393

گزارش‌گران بدون مرز تصمیم مورخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ دادستان کل افغانستان برای اخراج ماتیو روزنبرگ، گزارش‌گر روزنامه نیویورک تایمز در کابل را محکوم کرد. طبق بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز، این مرجع عدلی یک روز پیشتر وی را برای افشای منابع مقاله منتشر شده، ممنوع الخروج کرده بود.

گزارشگران در بیانیه خود می نویسد: بنا بر خبرنامه لوی سارانولی که روز پیش در رسانه‌های افغانی منتشر شده بود، این تصمیم بنا بر انتشار مقاله این روزنامه‌نگار در روزنامه‌ی مورخ تاریخ ۲۸ مرداد گرفته شده است. دراین مقاله ماتیو روزنبرگ با طرح بحرانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فرا گرفته است، به نقل از برخی مقام‌های ارشد دولتی ( که نام آن‌ها را فاش نکرده است) نوشنه است که آن‌ها در نظر دارند تا پیش از برگزاری جلسه سران ناتو در ماه آینده حکومت موقتی تشکیل دهند و بحران را مهار کنند.

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران گزارش‌گران بدون مرز در این باره می‌گوید : « هر انتقادی که به محتوای مقاله روزنامه‌ی نیویورک تایمز وجود داشته باشد اما اخراج روزنامه‌نگار نویسنده و یا تحت فشار قرار دادن وی برای افشای منبع خود غیر قابل توجیه و غیر قانونی است. دادستان نمی‌توان بدون نظر کمیسیون تخطی مطبوعات و یا تصمیم یک دادگاه، روزنامه‌نگاری را تحت تعقیب عدلی قرار دهد. ما خواهان لغو این تصمیم خطرناک هستیم که مغایر با موازین دولت قانون مدار است.»

افغانستان ‌ در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ٢٠١٣ اما در سال جاری در میان ١٨٠ کشور در رتبه ١٢٨ قرار گرفته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)