30 مرداد 1393

اینترنت در افغانستان چگونه است

30 مرداد 1393

تک نویس- مریم دهستان

افغانستان از کشورهایی است که طی سالیان اخیر صنایع ارتباطات و به تبع آن اینترنت، رشد چشمگیری در آن داشته است. با این وجود هنوز کاربران از قیمت بالا و هزینه‌های اتصال به شبکه ابراز نارضایتی می‌کنند. بر طبق آخرین آمار منتشر شده، افغانستان یکی از کشورهایی است که تعداد کاربران اینترنت در آن طی سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است.

سایت آمارهای جهانی اینترنت می‌گوید که میزان کاربران افغان از ۳۰۰هزار نفر در سال ۲۰۰۶ (۱.۱ درصد از جمعیت آن زمان) در سال ۲۰۱۰ به یک میلیون تن (۳.۴ درصد جمعیت) رسید، روند صعودی خود را در سال‌های بعد نیز طی کرد و اکنون بیش از دومیلیون نفر به فضای مجازی وصل هستند و هشت‌هزار گیگابایت حجم ترافیک اینترنت این کشور است.

ژانویه سال ۲۰۱۴ وزارت مخابرات افغانستان از کاهش سی‌درصدی قیمت اینترنت باند پهن و کاهش ۲۰ درصدی اینترنت پرسرعت خبر داده بود.

با این وجود، کاربران هنوز برای استفاده از اینترنت با دشواری روبه‌رو هستند. قیمت اینترنت به نسبت گران است و دلیل این گرانی، عدم دسترسی به دریای آزاد و کابل‌های اینترنتی زیردریایی اعلام شده است.

آقای امیرزی سنگین در آن هنگام به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود: «هموطنان عزیز ما از ما سوال می‌کنند که چرا قیمت اینترنت در هند و پاکستان بسیار پایین است و در افغانستان چرا این قدر بالا است. هند و پاکستان ممالکی هستند که به دریا راه دارند. تمام کابل‌های تحت‌البحری فیبر نوری به این دو کشور آمده و وصل شده. به همین دلیل، در این ممالک این امکان هست که قیمت اینترنت بسیار پایین باشد».

به گفته آقای سنگین، در حال حاضر اینترنت افغانستان از طریق فیبر نوری از پاکستان وارد می‌شود و واردات اینترنت از پاکستان نسبت به ازبکستان و ایران، که افغانستان از طریق فیبر نوری با این کشورها متصل شده، ازران‎تر است. وی افزود که در حال مذاکره با همسایگان برای پایین‌تر آوردن قیمت اینترنت است.

صنایع ارتباطات افغانستان که در ساله‌های حکمرانی طالبان به قهقرا رفته بود، پس از سقوط طالب‌ها رو به رشد گذاشت. نخستین سرویس‌دهنده‌ای که در سال ۲۰۰۲ کار را شروع کرد، «افغان بی‌سیم» بود که توسط احسان بیات بنیان‌ گذاشته شد و هم‌اکنون تمامی ولایت‌های این کشور را تحت پوشش قرار داده است. این شرکت جواز عرضه خدمات تری‌جی را هم کسب کرده است.

یک سال بعد، روشن موبایل وارد عرصه شد و این شرکت نیز به یکی از کمپانی‌های بزرگ ارتباطات بدل شده است. در سال‌های بعد نیز موسسات و شرکت‌های دیگری مانند اتصالات و MTN در امر ارتباطات وارد شده‌اند.

گفته می‌شود که در حال حاضر بیشتر از ۲۰ میلیون و پانصد هزار کاربر تلفن همراه و بیش از ۱۷۷ هزار کاربر تلفن ثابت هستند که ۷۲ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)