30 مرداد 1393

اصرار یک مقام میراث فرهنگی بر اجرای حکم شلاق دو عکاس

30 مرداد 1393

رادیو زمانه

دو عکاس با شکایت مدیر میراث فرهنگی قزوین به ۷۵ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. سازمان میراث فرهنگی می‌گوید این شکایت پس گرفته شده اما مدیر میراث فرهنگی قزوین بازپس‌گیری شکایت خود را رد کرده و گفته است که این حکم باید اجرا شود.

محمدعلی حضرتی‌ها، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: «اگر اصرار به ادامه‌ روش‌های تخریبی باشد، به‌خاطر دفاع از حقوق دیگران، با این موضوع موافق نیستم و طبیعتاً نیز پس نمی‌گیرم شکایتم را، اما اگر بگویند ما اشتباه کردیم‌، متنبه شدیم و این روش، روشی اخلاقی نبوده … قطعاً من می‌بخشم.»

خلیل امامی و عباس علی‌پور دو عکاسی هستند که ۱۸مردادماه امسال با شکایت مدیرکل میراث فرهنگی قزوین به اتهام «توهین» به ترتیب به ۲۵و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

این حکم به دلیل انتشار یادداشتی است که این دو عکاس درباره کتاب عکس محمدعلی حضرتی‌ها نوشته و در آن کیفیت عکس‌های وی را نازل دانسته بودند.

حضرتی‌ها درباره دلایل رسانه‌ای شدن صدور حکم شلاق این دو عکاس گفته است: «به فرض می‌خواهند شلاق بخورند‌، شهیدنمایی کنند، بعد بروند خارج از کشور پناهنده شوند.»

سازمان گزارشگران بدون مرز روز ۲۸مرداد/ ۱۹اوت در بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را از صدور حکم این دو عکاس که آن را «حکم قرون وسطایی» نامیده بود، اعلام کرد.

رضا معینی مسئول بخش افغانستان، ایران و تاجیکستان گزارشگران بدون مرز، در این‌باره گفت: «در حالی که تعداد بسیاری از کشورهای جهان مجازات زندانی کردن را برای جرائم مطبوعاتی از قوانین قضایی خود حذف کرده‌اند، دستگاه قضایی ایران برای اتهاماتی مضحک، احکامی قرون وسطایی صادر می‌کند. محکوم کردن دو عکاس به مجازات عصر حجری تازیانه، نشانگر نگاه تحقیرآمیز مسئولان این نظام به روزنامه‌نگاران است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)