30 مرداد 1393

عکاس خبری روزنامه واشینگتن‌پست به قید وثیقه آزاد شد

30 مرداد 1393

رادیو فردا

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌پست می‌گوید یک عکاس خبری این روزنامه که همراه جیسون رضاییان، خبرنگار آن در تهران و همسرش، یگانه صالحی، بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شده است.

به گزارش واشینگتن‌پست وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید برای آزادی آقای رضاییان، که شهروند آن کشور است، با مقام‌های ایرانی‌ گفت‌وگویی انجام شده است. خانم صالحی، همسر آقای رضاییان، شهروند ایران است.

ماری هارف، سخنگوی کاخ سفید تایید کرده که مذاکره در مورد وضعیت جیسون رضاییان در دستور کار هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی با فرستادگان ایرانی در ژنو بوده است. او جزئیاتی در این مورد ارائه نکرده است.

مذاکرات مستقیم هسته‌ای میان ایران و آمریکا، دو هفته پیش، با حضور ویلیام برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا و جیکوب سالیوان، مشاور کاخ سفید، صورت گرفت.

هویت عکاس خبری بازداشت‌شده مشخص نیست و این روزنامه نیز در خبر ۲۹ مرداد خود (به وقت آمریکا) نامی از او نبرده است. این کار به خواست اعضای خانواده خانم عکاس، انجام گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا هنوز واکنشی به آزادی عکاس خبری نشان نداده است.

این خانم نیز مانند رضاییان، شهروند هر دو کشور ایران و آمریکاست.

قوانین ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

واشینگتن‌پست وقوع هر دو رخداد را نشانه‌هایی از «کشمکش‌های درونی» ایران توصیف کرده است.

به گفته این روزنامه چهار هفته پس از بازداشت آقای رضائیان، به نظر می‌رسد مورد او به تلاش افراطیون برای تضعیف موقعیت حسن روحانی باز می‌گردد.

جيسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ايران، يگانه صالحی، همسر او که خود خبرنگار روزنامه اماراتی «نشنال» است و نیز دو نفر ديگر، روز ۳۱ تير بازداشت شدند.

هشتم مرداد ماه خبرگزاری رویترز گفته بود یک مرد ایرانی آمریکایی که شوهر یکی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده است، آزاد شده است. هویت او نیز مشخص نشده است.

در ایران گروهی به نام سازمان «بسیج حقوق‌دانان» مدعی شده بود که «اسناد متعدد و معتبری از جاسوسی خبرنگاران بازداشتی واشینگتن‌پست موجود است.»

از سوی دیگر این بازداشت‌ها با انتقادهای بین‌المللی روبه‌رو بوده است؛ علاوه بر درخواست آمریکا برای آزادی این افراد، گروهی از کارشناسان سازمان ملل و سازمان دیدبان حقوق بشر نیز خواستار آزادی آنها در کنار آزادی دیگر «زندانیان عقیده» و «آزادی بیان» شده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)