29 مرداد 1393

اعلام رضایت شاکی در پرونده قضایی دو عکاس قزوینی

29 مرداد 1393

سایت عکاسی

محمدعلی حضرتی‌ها، مدیرکل سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین، صبح امروز ۲۸ مردادماه ۹۳ با اعلام رضایت، شکایتش از دو عکاس قزوینی محکوم به شلاق را پس گرفت.

طبق اعلام خبرگزاری میراث فرهنگی، محمدعلی حضرتی‌ها، مدیرکل اداره میراث‌ فرهنگی قزوین، در این خصوص گفت: «مطالب منتشر شده در قالب و چارچوب‌های نقد نمی‌گنجید و اتهامی بیش نبود. من در جواب اعتراضم پاسخ ناشایستی شنیدم اما با این وجود پس از صدور حکم ۷۵ ضربهٔ شلاق شکایت خود را از دادگاه پس گرفتم.»

گفتنی‌ست محمدعلی حضرتی‌ها که پیش از این به عنوان مشاور فرهنگی هنری استاندار قزوین مشغول به کار بود از نیمهٔ مردادماه ۹۳ به سمت مدیرکل ادارهٔ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین منصوب شده است.

در چند روز اخیر خبری دربارهٔ محکومیت قضایی دو عکاس قزوینی به تحمل ۷۵ ضربهٔ شلاق در فضای رسانه‌ای و مجازی کشور دست به دست شده بود. سرنخ این حکم دادگاه به یادداشتی می‌رسید که به قلم خلیل امامی، یکی از عکاسان قزوینی، نوشته شده و در هفته‌نامهٔ تابان قزوین به تاریخ ۱۹ آبان ۹۲ (شمارهٔ ۴۸۲) به چاپ می‌رسد.

خلیل امامی در این یادداشت با عنوان «نقدی بر کتاب قزوین سرزمین روزگاران» عکس‌های این کتاب را که متعلق به محمدعلی حضرتی‌ها، یکی دیگر از عکاسان قزوینی است، دارای کیفیت نازل بصری می‌خواند و از سرمایه‌گذاری شهرداری قزوین برای انتشار این کتاب گلایه می‌کند.

در پاسخ به این یادداشت انتقادی مطلب دیگری با عنوان «نقد‌ها را بود آیا که عیاری گیرند؟» به قلم میرکمال مصطفوی در شمارهٔ ۴۸۳ هفته‌نامهٔ تابان قزوین به عنوان جوابیه به عنوان دفاع از انتشار کتاب و کیفیت عکس‌های آن به چاپ می‌رسد.

اما عباس علیپور، دیگر عکاس قزوینی، ۳۰ دی‌ماه ۹۲ در واکنش به یادداشت دوم مطلب دیگری می‌نویسد و در آن ادعا می‌کند که میرکمال مصطفوی نام مستعار محمدعلی حضرتی‌ها است. او در این مطلب با عنوان «نه هر که سر بتراشد قلندری داند»، که هفته‌نامهٔ تابان از انتشار آن خودداری کرده و تنها در فضای مجازی منتشر شده است، محمدعلی حضرتی‌ها را به انتشار کتابی بی‌کیفیت با صرف هزینه‌های گزاف از بودجه‌های دولتی متهم می‌کند.

در پی این قضایا محمدعلی حضرتی‌ها از این دو عکاس به دادگاه شکایت کرده و شعبهٔ ۱۰۲ دادگاه عمومی قزوین با صدور حکمی، خلیل امامی و عباس علیپور را به اتهام توهین مجموعا به ۷۵ ضربه شلاق محکوم کرد. این سه یادداشت جنجال‌برانگیز همچنین در وبلاگی به نام «قزوین هنر» بازنشر شدند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)