29 مرداد 1393

گوگل حساب کاربری ویژه کودکان ارائه می‌کند

29 مرداد 1393

دویچه وله

به گزارش رسانه‌های ‌آمریکایی، گوگل یک حساب کاربری‌ ارائه خواهد کرد که محتویات نامناسب برای کودکان و تبلیغات به آن راه ندارند. بدین ترتیب والدین روی وبگردی فرزندان و اطلاعاتی که به دست گوگل می‌رسد، کنترل بیشتری دارند.

کاربران – به صورت رسمی – برای ساختن حساب جی‌میل یا استفاده بدون محدودیت از محتویات یوتیوب باید دست‌کم ۱۳ سال داشته باشند. هر چند در عمل چنین مرزی وجود ندارد، زیرا ساز و کاری برای اطمینان از سن و سال کاربران موجود نیست.

حال، به نوشته پایگاه "The Information"، گوگل قصد دارد برای نخستین بار حساب‌هایی ویژه کاربران زیر ۱۳ سال ارائه کند.

وبلاگ فنی نشریه "وال استریت ژورنال" (Digits) هم به نقل از دست‌اندرکاران گوگل نوشته است که این غول تکنولوژی ایالات متحده در آینده ابزار کنترل کارآمدتری در اختیار والدین قرار می‌دهد.

بدین ترتیب در بخش تنظیمات حساب، یک مرکز کنترل در اختیار والدین قرار می‌گیرد. پدر و مادرها با استفاده از این مرکز تصمیم می‌گیرند که کودکان‌شان به چه بخش‌هایی از اینترنت دسترسی داشته باشند و از آن مهم‌تر گوگل چه اطلاعاتی از کودکان و نوجوانان جمع‌آوری می‌کند.

آن‌طور که وبلاگ فنی "وال استریت ژورنال" نوشته، گوگل ماه‌هاست که روی نسخه "کودک‌پسند" یوتیوب برای تبلت کار می‌کند. گوگل ظاهرا به این دلیل از تبلت‌ها شروع کرده چون کار کردن با این دستگاه‌های سبک به مراتب ساده‌تر است و به همین دلیل نخستین تماس کودکان با دنیای اینترنت به احتمال از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد.

بر اساس نتایج یک پژوهش، ۴۰ درصد کودکان آمریکایی پیش از آن‌که زبان باز کنند، از دستگاه‌های الکترونیکی موبایل استفاده می‌کنند.

واکنش گوگل: نظری ندارم

از قرار معلوم گوگل داوطلبانه به سراغ ساخت چنین حسابی نرفته است. در ‌آمریکا قانونی برای حفاظت از حریم خصوصی کودکان در اینترنت وجود دارد. این قانون به‌عنوان مثال تعیین می‌کند که غول‌های دنیای مجازی مانند فیسبوک و گوگل مجازند کدام اطلاعات را برای اهداف تبلیغاتی از کودکان زیر ۱۳ سال جمع‌آوری کنند.

در آمریکا با توجه به قانون یادشده، باز کردن حساب کاربری برای کودکان بدون موافقت والدین غیرقانونی است.

هنوز مشخص نیست که آیا گوگل حساب ویژه کودکان را به حساب کاربری والدین‌شان متصل می‌کند یا راه‌حل دیگری ارائه خواهد کرد. یک سخنگوی این کنسرن به پایگاه اینترنتی "مشابل" گفته که گوگل در مورد اخبار منتشرشده نظری ندارد.

"یک سرویس دیگر" برای جوانان

گوگل در مورد خبر دیگری که این روزها در مورد این کنسرن شنیده می‌شود هم واکنش مشابهی نشان داده است. گفته می‌شود گوگل یک سرویس موسیقی‌ را آماده می‌کند که برای مخاطبان جوان در نظر گرفته شده است. این سرویس بر پایه خبرهای منتشرشده (و البته تأیید نشده) "YouTube Music Key" نام دارد. یکی از دامنه‌های اینترنتی‌ای که گوگل اخیرا آن را ثبت کرده، دلیل این مدعا برشمرده شده است.

منابع خبری‌ای که به این موضوع پرداخته‌اند می‌گویند کاربران سرویس یادشده با پرداخت ۹۹/ ۹ دلار در ماه به ۲۰ میلیون قطعه موسیقی و ویدیویی بدون تبلیغ دسترسی خواهند داشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)