28 مرداد 1393

نسرین ستوده: بیش از پیش نگران وضعیت صبا اذرپیک هستیم

28 مرداد 1393

ایران وایر- شیما شهرابی

جمعی از فعالان حقوق بشر، خانواده‌های زندانیان سیاسی و کشته شدگان حوادث ۸۸ با انتشار نامه‌ای خطاب به مسئولان سه قوه، نسبت به وضعیت صبا آذرپیک ابراز نگرانی کردند. با گذشت بیش از ۸۰ روز از دستگیری صبا اذرپیک خبرنگار روزنامه اعتماد و هفته نامه تجارت فردا، نه تنها هیچ ارگانی مسئولیت بازداشت او را به عهده نگرفته‌،بلکه هنوز درباره مکان نگهداری این روزنامه‌نگار و جرم او چیزی اعلام نشده است. این روزنامه نگار در این مدت تنها دوبار با خانواده‌اش تماس گرفته است. محمود علیزاده طباطبایی وکیل صبا هنوز موفق به دیدار موکلش نشده و نتوانسته کلامی با او صحبت کند. پیشتر مادر صبا اذرپیک که در حاشیه دادگاه برای چند دقیقه فرزندش را ملاقات کرده، در گفت وگو با ایران وایر از وضعیت نامساعد جسمی و روحی صبا خبر داده بود.

امضا کنندگان این نامه با استناد به شرایط سخت صبا اذرپیک در بخشی این نامه نوشته‌اند: « «ما نسبت به وضعیت نامساعد صبا آذرپیک نگرانی شدید خود را اعلام می‌کنیم. ما از قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی خواستار پیگیری و تحقق این موارد و تضمین رعایت حقوق قانونی و شهروندی وی بنا بر قوانین جاری و مصوب کشور هستیم: به فوریت حق ملاقات و تماس این روزنامه‌نگار با خانواده‌اش تضمین بشود، به وکیل او اجازه ملاقات و دسترسی به پرونده موکلش داده شود، پرونده او به شکلی شفاف رسیدگی شود و شرایط و مقدمات آزادی‌ او به سرعت فراهم بشود.»

امضاکنندگان این نامه در پایان از افکار عمومی طلب یاری کرده‌اند: « همچنین ما، امضا کنندگان این نامه، افکار عمومی کشور را به یاری می‌طلبیم که با پیگیری جدی وضعیت صبا آذرپیک اجازه ندهند که رفتار‌ها و فشارهای غیرقانونی علیه این روزنامه نگار شجاع ادامه یابد.»

نسرین ستوده حقوقدان و از فعالان حقوق بشر یکی از امضاکنندگان این نامه است. او در گفت و گویی کوتاه با ایران وایر در این باره توضیح می‌دهد

هدف از انتشار این بیانیه‌ها چیست و آیا بر وضعیت زندانی تاثیری دارد ؟

درباره تاثیر این بیانیه ها بر وضعیت زندانی از من انتظار قضاوت نداشته باشید اما هدف از انتشار چنین بیانیه‌هایی استفاده از حق بنیادین مقوله‌های حقوق بشر است. هدف استفاده از حق آزادی بیان است. وقتی ما همگی از ظلمی که در حق انسان دیگری می‌شود، آزرده هستیم از حق آزادی بیان استفاده می‌کنیم برای رفع ظلم از دیگری. بنابراین فلسفه نوشتن چنین نامه‌ها و بیانیه‌هایی استفاده از حق آزادی بیان است و بالطبع باید در آزادی شخصی که حقوقش نقض شده است، موثر باشد. امیدواریم که حکومتی که اصولا باید منتخب مردم باشد و به خواسته‌های مردم توجه داشته باشد به این خواسته هم توجه کند.

شما در این نامه از وضعیت صبا اذرپیک ابراز نگرانی کردید. ایا وضعیت صبا توجیه قانونی دارد؟

درمورد وضعیت صبا اذرپیک ما بیش از پیش از ابهاماتی که پیرامون وضعیت نگهداری صبا وجود دارد، نگران هستیم. طبق صحبتی که امروز من با خانواده صبا داشتم قرار بازداشت ایشان برای چهارمین بار تمدید شد و همین طور مدتهای مدید خانواده از محل نگهداری او بی اطلاع بوده و شرایط بد جسمی که ایشان در روز دادگاه داشته و مادرش او را دیده است، همه و همه باعث شد که ما هم نگرانی خودمان را اعلام کنیم.

خانم ستوده بعضی منتقد نوشتن چنین نامه ها وبیانیه‌هایی هستند و می‌گویند بیانیه‌ها و یا حتی گفت وگو با رسانه‌ها وضعیت زندانی را بدتر می کندو باعث فشار مضاعف می‌شود. نظر شما به عنوان یک حقوقدان چیست؟

درمورد روش فعالیت‌های مدنی مثل همه‌ی فعالیت‌ها اختلاف نظرهایی وجود دارد. من فکر می‌کنم تعامل کسانی که این اختلافات را با هم دارند، می‌تواند نشان دهد که یک حرکت مدنی از چه قدرت، وضعیت و پتانسیلی برخوردار است. دقیقا اگر دسته‌ای به روش اطلاع رسانی پیرامون چنین زندانیانی انتقاد دارند. کسانی که از اطلاع رسانی استفاده می‌کنند هم به روش توام با سکوت ان دسته و خانواده‌ها اعتراض دارند اما برآیند یک جنبش را همین تعاملات تعیین می‌کند. به نظر من هر دو طرف که به روش‌های یکدیگر اعتراض دارند ناگزیرند این روش‌ها را بپذیرند و تحمل کنند. همچنان که ما هم روشهای توام با سکوت آن‌ها را تحمل می‌کنیم.

****

متن کامل نامه‌ی امضا شده توسط فعالان حقوق بشر و سیاسی داخل ایران به شرح ذیل است

از تاریخ هفتم خرداد سال جاری صبا آذرپیک روزنامه نگار روزنامه اعتماد و هفته نامه تجارت فردا، در بازداشت به سر می‌برد. گزارش‌های واصله از وضعیت این روزنامه نگار باعث نگرانی فزاینده‌ای شده است. او از زمان بازداشت در سلول انفرادی و ایزوله کامل بوده و در دو ماه نخست بازداشت در بازداشتگاهی به دور از چشم نهادهای نظارتی به سر برده است. این روزنامه‌نگار تنها دو بار با خانواده خود تلفنی صحبت کرده و در حاشیهٔ دادگاهی که اخیرا برای پرونده قدیمی او، بدون حق مشورت و دسترسی به وکیل برگزار شد، خانواده‌اش موفق به دیداری کوتاه با او شدند. وضعیت جسمی صبا آذرپیک براساس اعلام خانواده او بسیار نگران کننده گزارش شده، از نظر روحی تحت فشار است و تاکنون هیچ نهادی مسئولیت پاسخگویی دربارهٔ بازداشت وی را بر عهده نگرفته.

خانواده آذرپیک همچون موارد مشابه برای عدم اطلاع رسانی درباره وضعیت‌اش تحت فشار قرار دارند. بنا به گفته خانواده آذرپیک بازداشت و شیوهٔ نگهداری غیر قانونی وی به خاطر انجام رسالت خبرنگاری و پی گیری تخلفات در موضوع حمله به بند ۳۵۰ و در موضوع پرونده قتل ستار بهشتی است. پرونده‌هایی که افشا کردن و پیگیری آن‌ها وظیفه هر خبرنگار مسئولیت پذیری است و در واقع او به خاطر انجام به وظیفه روزنامه نگاری خود یازداشت شده است.

ما نسبت به وضعیت نامساعد صبا آذرپیک نگرانی شدید خود را اعلام می‌کنیم. ما از قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی خواستار پیگیری و تحقق این موارد و تضمین رعایت حقوق قانونی و شهروندی وی بنا بر قوانین جاری و مصوب کشور هستیم: به فوریت حق ملاقات و تماس این روزنامه‌نگار با خانواده‌اش تضمین بشود، به وکیل او اجازه ملاقات و دسترسی به پرونده موکلش داده شود، پرونده او به شکلی شفاف رسیدگی شود و شرایط و مقدمات آزادی‌ او به سرعت فراهم بشود.

همچنین ما، امضا کنندگان این نامه، افکار عمومی کشور را به یاری می‌طلبیم که با پیگیری جدی وضعیت صبا آذرپیک اجازه ندهند که رفتار‌ها و فشارهای غیرقانونی علیه این روزنامه نگار شجاع ادامه یابد.

صادق زیباکلام، ، فائزه هاشمی ،مهدی خزعلی، نسرین ستوده، نرگس محمدی، عیسی سحر خیز ،فخرالسادات محتشمی پور، معصومه دهقان (همسر عبدالفتاح سلطانی)، پروین فهیمی(مادر سهراب اعرابی)، شهناز اکملی (مادر مصطفی کریم بیگی)، احمد منتظری، حسین انصاری راد، حسین شاه حسینی ، محمدصادق جوادی حصار، عباس امیرانتظام، محمد ملکی، مرضیه رحیمی (همسر ابوالفضل قدیانی) و علی اصغر غروی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)