27 مرداد 1393

انتظار هیأت نظارت بر مطبوعات برای انتخاب مجلسی‌ها طولانی شد

27 مرداد 1393

در حالی که جامعه‌ی رسانه‌ای کشور انتظار می‌کشید تا روز یکشنبه نمایندگان مجلس، ناظران خود در هیأت نظارت بر مطبوعات را معرفی کنند، این امر به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش ایسنا، انتخاب عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات، از جمله مواردی بود که گفته می‌شد روز یکشنبه - 26 مرداد ماه - در دستور کار جلسه‌ی علنی مجلس قرار می‌گیرد، اما اولویت‌های دیگر مجلس، پرداختن به این موضوع را به زمان دیگری موکول کرد تا اهالی رسانه همچنان اعلام نتیجه‌ی نهایی برای انتخاب یا رد نفرات پیشنهادی کمیسیون فرهنگی در «هیأت نظارت بر مطبوعات» را انتظار بکشند.

نفرات پیشنهادی جهت عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات، در ماه‌های اخیر انتقاداتی را از سوی اهالی رسانه به همراه داشته است. مجلس «حمید رسایی» و «محمود نبویان» را برای عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات به صحن علنی مجلس معرفی کرد تا نمایندگان مجلس از طریق رأی گیری، یکی از این دو را به عنوان نماینده قوه مقننه به هیأت نظارت بر مطبوعات معرفی کنند؛ دو چهره‌ای که به عنوان اعضای جبهه پایداری در بین رسانه‌یی‌ها و سیاسیون، با گرایش‌های جناحی و فکری یکسانی شناخته می‌شوند و در ماه‌های اخیر به وزیر ارشاد درباره‌ی رسانه‌ها تذکر کتبی داده‌اند.

اما در انتخاب نفرات پیشنهادی جهت عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات علی‌مطهری رأی لازم را از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس کسب نکرد.

مطهری پس از حذف، پیشنهاد کرد که علاوه بر افرادی که از طرف کمیسیون فرهنگی برای عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات و شورای نظارت بر صدا و سیما معرفی می‌شوند، کاندیداهای این دو شورا نیز امکان انتخاب در صحن علنی مجلس را داشته باشند.

مطهری می‌گوید: کمیسیون فرهنگی برای معرفی نفرات پیشنهادی خود جهت عضویت هیأت نظارت بر مطبوعات و شورای نظارت بر صدا و سیما به حداقل اکتفا کرده و در واقع در این باره غفلت شده است.

بر اساس گزارش ایسنا، آیین‌نامه داخلی مجلس اینگونه عنوان کرده که کمیسیون تخصصی باید حداقل دو برابر افراد مورد نیاز برای عضویت در شوراها را به صحن علنی معرفی کند، اما به گفته‌ی مطهری، کمیسیون فرهنگی به کلمه «حداقل» توجه نکرده است.

گویا «پیش از این چنین ماده‌ای در آیین نامه وجود نداشته که کمیسیون‌های تخصصی ناظران مجلس در شوراها را انتخاب کنند و بعدا این ماده اضافه شد.»

لاریجانی جمله بالا را در جواب مطهری گفته و یادآور شده است که «در این ماده آمده که کمیسیون حداقل دو برابر افراد مورد نیاز را انتخاب کند؛ یعنی کمیسیون می‌تواند بیش از دوبرابر را به صحن علنی معرفی کند.»

مطهری نکته دیگری را هم مطرح کرده و گفته است: ممکن است اکثریت کمیسیون گرایش سیاسی خاصی داشته باشند و افراد مورد نظر خود را انتخاب کنند که به این طریق دست مجلس برای انتخاب اصلح بسته خواهد بود.

علی لاریجانی در پاسخ به این اظهارات مطهری هم گفته است: در آیین نامه نیامده که مجلس باید از بین افراد معرفی شده توسط کمیسیون ناظران را انتخاب کند اما ظاهرا قصد مقنن این بوده که از بین اینها انتخاب شود.

بر اساس این گزارش ایسنا، مجلس قرار است این موضوعات را که علاوه بر علی مطهری، نگرانی بسیاری از اهالی رسانه را هم در پی داشته، در هیأت رییسه دقیق‌تر بررسی کند تا این ابهامات وجود نداشته باشد.

ابهاماتی که در روزهای اخیر جملاتی چون «نماینده مجلس در هیأت نظارت از نگاه بدبینانه به رسانه مبرا باشد» و «حضور افراطی‌ها در هیأت نظارت بر مطبوعات، کج‌دهنی به افکار عمومی است» را در گفت‌وگوهای ایسنا با برخی اهالی رسانه در پی داشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)