26 مرداد 1393

نامه فعالان سیاسی و مدنی در اعتراض به ادامه بازداشت صبا آذرپیک

26 مرداد 1393

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و خانواده‌های زندانیان سیاسی و جان باختگان اعتراضات بعد از انتخابات خرداد ۸۸ با ابراز نگران از وضعیت صبا آذرپیک، روزنامه نگاری که بیش از ۸۲ روز است در سلول انفرادی به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش کلمه، امضاکنندگان این نامه نوشته‌اند که هیچ نهادی مسئولیت پاسخگویی درباره بازداشت و وضعیت صبا آذرپیک را برعهده نمی‌گیرد و وضعیت او از نظر جسمی نگران کننده و از نظر روحی تحت فشار است.

ااین در حالی است که امروز علیزاده طباطبایی وکیل این روزنامه‌نگار زندانی به ایلنا و تدبیر گفت که قرار بازداشت خانم آذرپیک برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

از جمله امضا کننده این نامه می‌توان به آقایان حسین شاه حسینی، عباس امیرانتظام، محمد ملکی، حسین انصاری راد، علی اصغر غروی، صادق زیباکلام، عیسی سحرخیز، احمد منتظری، مهدی خزعلی و محمدصادق جوادی حصار و خانم‌ها فائزه هاشمی، نسرین ستوده، نرگس محمدی، فخر السادات محتشمی پور، شهناز اکملی (مادر مصطفی کریم بیگی)، معصومه دهقان (همسر عبدالفتاح سلطانی)، مرضیه رحیمی (همسر ابوالفضل قدیانی)، پروین فهیمی (مادر سهراب اعرابی)، اشاره کرد.

امضا کنندگان این نامه از قوه قضائیه، مجلس و دولت خواستار پی گیری و تضمین رعایت حقوق قانونی و شهروندی صبا آذرپیک بنا بر قوانین جاری و مصوب کشور شده‌اند و نوشته‌اند که شرایط و مقدمات آزادی این روزنامه نگار به سرعت فراهم شود.

در این نامه به نقل از خانواده صبا آذرپیک آمده که «بازداشت و شیوهٔ نگهداری غیر قانونی این روزنامه نگار به خاطر انجام رسالت خبرنگاری و پی گیری تخلفات در موضوع حمله به بند ۳۵۰ و پرونده قتل ستار بهشتی است» و تاکید شده است «پرونده‌هایی که افشا کردن و پیگیری آن‌ها وظیفه هر خبرنگار مسئولیت پذیری است و در واقع او به خاطر انجام به وظیفه روزنامه نگاری خود یازداشت شده است.»

متن کامل این نامه که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

از تاریخ هفتم خرداد سال جاری صبا آذرپیک روزنامه نگار روزنامه اعتماد و هفته نامه تجارت فردا، در بازداشت به سر می‌برد. گزارش‌های واصله از وضعیت این روزنامه نگار باعث نگرانی فزاینده‌ای شده است. او از زمان بازداشت در سلول انفرادی و ایزوله کامل بوده و در دو ماه نخست بازداشت در بازداشتگاهی به دور از چشم نهادهای نظارتی به سر برده است. این روزنامه‌نگار تنها دو بار با خانواده خود تلفنی صحبت کرده و در حاشیهٔ دادگاهی که اخیرا برای پرونده قدیمی او، بدون حق مشورت و دسترسی به وکیل برگزار شد، خانواده‌اش موفق به دیداری کوتاه با او شدند. وضعیت جسمی صبا آذرپیک براساس اعلام خانواده او بسیار نگران کننده گزارش شده، از نظر روحی تحت فشار است و تاکنون هیچ نهادی مسئولیت پاسخگویی دربارهٔ بازداشت وی را بر عهده نگرفته.

خانواده آذرپیک همچون موارد مشابه برای عدم اطلاع رسانی درباره وضعیت‌اش تحت فشار قرار دارند. بنا به گفته خانواده آذرپیک بازداشت و شیوهٔ نگهداری غیر قانونی وی به خاطر انجام رسالت خبرنگاری و پی گیری تخلفات در موضوع حمله به بند ۳۵۰ و در موضوع پرونده قتل ستار بهشتی است. پرونده‌هایی که افشا کردن و پیگیری آن‌ها وظیفه هر خبرنگار مسئولیت پذیری است و در واقع او به خاطر انجام به وظیفه روزنامه نگاری خود یازداشت شده است.

ما نسبت به وضعیت نامساعد صبا آذرپیک نگرانی شدید خود را اعلام می‌کنیم. ما از قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی خواستار پیگیری و تحقق این موارد و تضمین رعایت حقوق قانونی و شهروندی وی بنا بر قوانین جاری و مصوب کشور هستیم: به فوریت حق ملاقات و تماس این روزنامه‌نگار با خانواده‌اش تضمین بشود، به وکیل او اجازه ملاقات و دسترسی به پرونده موکلش داده شود، پرونده او به شکلی شفاف رسیدگی شود و شرایط و مقدمات آزادی‌ او به سرعت فراهم بشود.

همچنین ما، امضا کنندگان این نامه، افکار عمومی کشور را به یاری می‌طلبیم که با پیگیری جدی وضعیت صبا آذرپیک اجازه ندهند که رفتار‌ها و فشارهای غیرقانونی علیه این روزنامه نگار شجاع ادامه یابد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)