2 مهر 1390

سیطره روز افزون شبکه های اجتماعی؛ فیس بوک محبوب ترین است

2 مهر 1390

گردآوری: موسسه تحقیقاتی نیلسن/

خبرنگاران ایران-ترجمه و تلخیص :از نیلوفر امینی

محبوبیت رسانه های اجتماعی رو به افزایش است؛ آن هم تنها از طریق ارتباط مردم با آنچه می بینند و خریداری می کنند. مردم دائما به سوی رسانه های اجتماعی کشیده می شوند: چه با آیکون یک نام تجاری که از طریق لینک، مصرف کنندگان را برای پیوستن به شرکتشان ترغیب می کند، یا با خبری زیرنویس شده که برگرفته از توییتر یک گوینده اخباراست و یا به وسیله تبلیغی که از کابران می خواهد محصولی را در صفحه فیس بوک به لیست علاقمندی هایشان اضافه کنند. (استفاده از گزینه لایک برای یک محصول در فیس بوک).

جدیدترین یافته های موسسه تحقیقاتی نیلسن پاسخ های فراهم می کند بر این پرسش که قدرت تاثیر این رسانه ها بر رفتار مصرف کنندگان آنلاین و آفلاین دقیقا چقدر است.

شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها 80 درصد کاربران فعال اینترنت در آمریکا را شامل می شود و بیشتر زمانی را که کابران آمریکایی آنلاین هستند در این شبکه ها می گذرد .

مقدار زمانی را که مصرف کنندگان ، به صورت آنلاین و در رسانه های اجتماعی و وبلاگ ها می گذرانند رو به رشد است این را می توان در تاثیری که بر تصمیم گیری ها برای خرید به وجود آورده مشاهده کرد. یه عنوان مثال 60 درصد کسانی که برای خرید محصولات خود از سه و یا بیشتر از سه وسیله دیجیتالی برای جستجوی استفاده می کنند، با برندهای خاص و یا فروشگاه ها از طریق سایت شبکه های اجتماعی آشناشده اند . 48 درصد از این مصرف کنندگان، از آگهی منتشر شده توسط فروشگاه ها در فیس بوک یا توییتر استفاده کرده اند .

همانطور که تاثیر رسانه های اجتماعی و همچین کاربران این رسانه ها در حال افزایش است؛ برای رسانه های سنتی، خرده فروشان ، برندها و شرکت های تبلیغاتی درک چگونگی استفاده و اشتراک مفاهیم توسط مصرف کنندگان مختلف حیاتی است.

«وضعیت رسانه ها: گزارش رسانه های اجتماعی تا نیمه سوم سال 2011 » چشم اندازی کلی از وضعیت رسانه های اجتماعی و مخاطبانشان در امریکا و دیگر بازارهای بزرگ تجاری ارائه می دهد .

یافته های اصلی

•رسانه های اجتماعی و وبلاگ ها به تسخیر زمان آنلاین کابران امریکایی خود ادامه می دهند ؛ یعنی نزدیک به یک چهارم از کل وقت صرف شده در اینترنت

•رسانه های اجتماعی به سرعت رشد کرده اند، امروزه از هر 5 کاربر فعال اینترنت 4 نفر به وبلاگ ها و رسانه های اجتماعی سر می زنند .

•مردم امریکا در فیس بوک بیشتر از هر سایت امریکایی دیگر وقت صرف می کنند .

•نزدیک به 40 درصد از کاربران رسانه های اجتماعی از طریق تلفن همراه به محتویات رسانه های اجتماعی دسترسی پیدا می کنند .

•«app» ها که ابرازی برای دسترسی آسان به شبکه های اجتماعی هستند جایگاه سوم پرمصرف ترین ها در میان دارندگان گوشی های هوشمند در امریکا را دارد .

•تعداد کابران بالای 55 سال اینترنت که از گوشی های همراه برای اتصال به شبکه های اجتماعی استفاده می کنند در حال رشد است .

•در حالیکه تعداد بیشتری از خانم ها بیننده ویدئو های انلاین ، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی هستند ، با این وجود آقایان در دیدن ویدئو های انلاین قوی ترند آنها در مجموع ویدئو های بیشتری می بینند و زمان بیشتری هم صرف دیدن آنها می کنند.

•هفتاد درصد از کاربران بزرگسال فعال در شبکه های اجتماعی اینترنت ،آنلاین خرید می کنند ؛ که 12 درصد بیشتر از متوسط ( میانگین خرید) کاربران بزرگسال اینترنت است.

•53 درصد از کاربران فعال شبکه های اجتماعی، برندها ( نام های تجاری) را دنبال می کنند درحالیکه 32 درصد چهره های سرشناس را.

•در میان 10 بازار اصلی جهانی ، شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها سه چهارم از کاربران فعال ( پیگیر) اینترنت را جذب می کنند .

•شبکه اجتماعی تامبلر به مانند بازیکنی در حال پیشرفت در میان رسانه های اجتماعی است ؛ این شبکه در یک سال گذشته مخاطبان خود را به سه برابر افزایش داده است .

خلاصه ای از نتایج :

شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها: هدف اصلی آنلاین ها

|

شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها در اختصاص زمان مخاطبان آمریکایی به خود حکمرانی می کند. 23 درصد از زمانی که این مخاطبان آنلاین هستند به این دو موضوع اختصاص پیدا می کند. البته بازی های آنلاین هم درصد بالایی را به خود اختصاص داده است. جزئیات این آمار به شرح زیر است:

•شبکه های اجتماعی و بلاگ ها : 22.5 درصد

•بازی های آنلاین: 9.8 درصد

•ایمیل: 7.6 درصد

•پرتال ها (صفحه های وب واسطه که امکان دسترسی آسان را به هر چیزی که کاربر ، برای انجام وظیفه یا خواسته اش نیاز دارد فراهم می کند) : 4.5 درصد

•ویدئو ها و فیلم ها: 4.4 درصد

•جست و جو : 4 درصد

•فرستادن پیام های کوتاه: 3.3 درصد

•نرم افزارها 3.2 درصد

•حراج ها و مزایده های آنلاین: 2.9 درصد

•اخبار جهانی و اتفاق های جاری: 2.6 درصد

•سایر: 35.1 *

*سایر، موارد جزیی تری است که زمان سپری کردن در اینترنت را شامل می شود.( مانند سایت های مخصوص هدیه، مربوط به باغ بانی و خانه داری، خبرهای چند رسانه ای، خرید آنلاین، کتاب و...)

زنان و 18 تا 34 ساله ها، فعالان شبکه های اجتماعی

زنان اکثریت بازدیدکنندگان شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها هستند و در بین گروه های سنی 18 تا 34 ساله ها در صدر این رده بندی قرار گرفته اند.

همچنین آمریکایی های 35 تا 49 ساله در رده دوم قرار گرفته اند. جزئیات این تحقیق به شرح زیر است:

گروه های سنی:

- 18 تا 34 ساله ها

- 35 تا 49 ساله ها3.50 تا 64 ساله ها

- بالای 65 سال

- 2 تا 17 ساله ها

نژادها و ملیت ها:

1.آسیایی ها و ساکنین جزایر اقیانوس آرام

2.آمریکایی ها و بومی های آلاسکا

3.سفیدها و دیگر نژاد ها

4.هیسپانیک ها

5.آفریقایی های ساکن آمریکا

تحصیلات: 1.تحصیلات عالیه و لیسانس

2.تحصیلات دانشگاهی محدود

3.تحصیلات دبیرستانی

4.کارشناسی پیوسته

5.فارغ التحصیل دبیرستان

6.مدارس گرامر و پایین تر

مردها بیشتر علاقمند به بازدید از «لینک دین» و «ویکیا» هستند

شبکه های اجتماعی در تسخیر زنان است اما در بین شبکه های اجتماعی و در گروه جنسیتی مردان شبکه اجتماعی «لینک دین» و «ویکیا» از محبوبیت بیشتری برخوردار است که 47 درصد فعالیت مردان را این دو شبکه به خود اختصاص می دهد.

البته نباید فراموش کرد که سلطه فیس بوک در بین آمریکایی ها بسیار زیاد است به طوریکه در ماه می 2011 (خرداد 90) 140 میلیون نفر از این شبکه استفاده کردند.

•140 میلیون کابر فیس بوک: 62 درصد از صفحات به اشتراک گذاشته شده توسط بازدید کننده گان زن است

•50 میلیون نفر کابر بلاگر: 41 درصد مخاطبان درآمدی بالای 75 هزار دلار در سال دارند

•23 میلیون کاربر توئیتر: مورد علاقه آفریقایی های ساکن آمریکا بیش از 9 شبکه اجتماعی دیگر است

•22 میلیون کاربر ورد پرس: 25 درصد از بازدیدکنندگان مدرک لیسانس دارند

•19 میلیون کاربر مای اسپیس: جوانان گروهی هستند که بیشتر به این شبکه اجتماعی سر می زنند

•17 میلیون کاربر لینک دین: کاربران با تحصیلات عالیه 3 برابر بیشتر از سایرین از این شبکه استفاده می کنند

•11 میلیون کاربر تامبلر: زنان جوان بیش از 9 شبکه اجتماعی دیگر از این شبکه استفاده می کنند

•8 میلیون کاربر سیکس اپارت تایپد: افرادی با ملیت مربوط به ساکنین جزایر اقیانوس آرام بیشترین علاقمندان این شبکه اجتماعی هستند

•8 میلیون کاربر یاهو پولس

•7 میلیون کاربر ویکیا: 18 تا 34 ساله ها گروه سنی علاقمند به این شبکه اجتماعی هستند

کابران اینترنتی آمریکایی بیشتر در فیس بوک هستند

آمریکایی ها بیشترین زمان خود را در قیس بوک می گذرانند.

آمار میزان بازدید شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها در ماه می 2011( خرداد) :

1.فیس بوک: بیش از 53 میلیون دقیقه

2.بلاگر: بیش از 723 هزار دقیقه

3.تامبلر: بیش از 623 هزار دقیقه

4.توئیتر: بیش از 565 هزار دقیقه

5.لینک دین: بیش از 325 هزار دقیقه

میزان بازدید سایت های دارای برند خاص در ماه می 2011( خرداد 90)

1.فیس بوک: 53.5 درصد

2.یاهو: 17.2

3.گوگل: 12.5

4.ام اس ان : 9.5

5.ای بی: 4.5

6.ای آ: 4.3

7.اپل: 4.3

8.ماکروسافت: 3.4

استفاده از موبایل برای دیدن شبکه های اجتماعی در حال رشد

طبق تحقیقات دو نفر از 5 کاربر رسانه های اجتماعی با استفاده از موبایل از این شبکه ها بازدید می کنند و این رقم روبه رشد است.

به طوریکه 37 درصد از کابران از موبایل خود برای دسترسی به شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. (همپوشانی با کابرانی که از کامپیوتر شخصی به شبکه های اجتماعی وارد می شوند وجود دارد)

زنان بیشتر ویدئو می بینند، مردان طولانی تر

در ماه می 2011 (خرداد 90) بیش از 31 میلیون نفر در آمریکا ویدئوهای شبکه های اجتماعی و بلاگرها را نگاه کردند که در مجموع حدود 157 میلیون ویدئو بود. بیشترین بازدید کننده از ویدئوها زنان بودند اما مردان وقت طولانی تری را برای دیدن ویدئوها و حتی تکرار دیدن آنها صرف کردند.

منبع: موسسه تحقیقاتی نیلسن

وضعیت رسانه ها: گزارش رسانه های اجتماعی تا نیمه سوم سال 2011

http://blog.nielsen.com/nielsenwire...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.