21 مرداد 1393

تحلیل وال استریت ژورنال از وضعیت پرونده رضائیان و همسرش؛ جنگ حکومت با مطبوعات

21 مرداد 1393

وال استریت ژورنال

کمی پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۵۷، آیت‌الله خمینی وعده داد که در جمهوری اسلامی جدید او "آزادی بیان، قلم و فکر برای همه وجود خواهد داشت". منصفانه است که بگوییم این رژیم همواره این وعده را نقض کرده است.

آخرین قربانی مطبوعاتی این رژیم، جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست و همسرش یگانه صالحی است که او نیز خبرنگار یک روزنامه چاپ امارات متحده عربی است. دو روزنامه‌نگار دیگر که گفته می‌شوند شهروند آمریکا هستند نیز با آن‌ها دستگیر شدند.

بنابه گفته کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران، مستقر در نیویورک، ماموران لباس شخصی در تاریخ ۲۲ ژوئیه به خانه آقای رضائیان و خانم صالحی حمله کردند. آن‌ها لپ‌تاپ و لوازم شخصی دیگر را ضبط و این زوج را به مکان نامعلومی منتقل کردند. از آن زمان از آقای رضائیان و خانم صالحی خبری در دست نیست.

مقصد احتمالی آن‌ها بند سیاسی یکی از زندان‌های تهران است. این سرنوشت مشترک مخالفان ایرانی است، از جمله فعالان کارگری و حقوق زنان، رمان‌نویسان و فیلمسازان، کسانی که دینشان را تغییر می‌دهند و همچنین آیت‌الله‌های آزاداندیش.

هنوز معلوم نیست اتهام رضائیان و صالحی و همکارانشان چیست. سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه گفت: "ما اطلاعات رسمی در مورد اتهامات آن‌ها نداریم." رئیس یک هیئت رسمی که بر کار خبرنگاران خارجی در ایران نظارت دارد به نیویورک تایمز گفته است: "دفتر ما با آن‌ها مشکلی نداشته است. آن‌ها عضو خانواده روزنامه‌نگاران ما هستند." حسن روحانی که سال گذشته به عنوان یک رئیس‌جمهور معتدل به قدرت رسید، در این مورد نظری نداده است.

رسانه‌ها از این ابهامات نتیجه می‌گیرند که این بازداشت‌ها ادامه تلاش برای تضعیف دولت روحانی و حامیان اعتدال‌گری اوست. این ادعا، این نکته را نادیده می‌گیرد که آقای روحانی پیش از اینکه رئیس‌جمهور بشود، به مدت بیست سال رئیس امنیت ملی جمهوری اسلامی بوده است. او سرکوب خونین قیام دانشجویی ۱۳۷۸ و خونین‌تر از آن، ناآرامی‌های سال ۸۸ را در کارنامه خود دارد.

حتی اگر روحانی، میخائیل گورباچف عمامه‌ای باشد، روشن نیست که مبرا دانستن او از مسئولیت در مورد پرونده‌هایی همچون رضائیان و صالحی، چگونه به اصلاحات کمک می‌کند. اگر آقای روحانی به همان بی‌قدرتی در توقف فشار بر روزنامه‌نگاران باشد که می‌گویند، چگونه می‌تواند به قدرت کامل رئیس‌جمهور ایران در مذاکرات هسته‌ای اطمینان داشت؟

منبع: وال استریت ژورنال - ۱۰ اوت

ترجمه: سایت روزآنلاین

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)