24 مرداد 1393

فراتر از گزارش های رایج و سنتی روزنامه نگاری

روزنامه نگاران مدنی به دنبال مردم هستند نه سیاستمداران

24 مرداد 1393

خبرنگاران ایران -کاویان حنیفی

در تلاش برای اصلاح کیفیت و توانایی ارتباطات عمومی، تعدادی از روزنامه نگارانی که گرایش های اصلاح طلبانه در حرفه خود دارند؛ در جستجوی راهی هستند تا سطح مشارکت و فعالیت گسترده مردم را در حوزه عمومی ارتقا داده و آنها را از یک مصرف کننده عادی و بی تفاوت خارج و تبدیل به شهروندانی کنند که قادر به گفتگوی فعال و ارائه مشورت به گروهها، انجمن های و اتحادیه های مختلف باشد.

این روزنامه نگاران در تلاشند تا به مردم یاد دهند چگونه گفتگو، مشورت و شورا را بر مجادله، چالش و جدل ارجحیت داده و از آن استفاده کنند. این روزنامه نگاران درصددند تا فراتر از گزارش های رایج و سنتی روزنامه نگاری، توانایی ها و اصول روزنامه نگاری حرفه ای خود را برای تسهیل و ساده سازی واقعی و عملی گفتگو، شورا و مشورت در سطح عمومی و گسترده بالا ببرند.

این تلاش ها و اقدامات که در یکی دو دهه اخیر خود را با عنوان روزنامه نگاری مدنی یای روزنامه نگاری عمومی مطرح کرده؛ روش هایی است برای انگیزه بخشی و ایجاد تحرک در بخش ها و حوزه هایی که روزنامه نگاری مرسوم و رایج امروزی از کارایی لازم برای بیان و طرح مسائل و مشکلات آنها در فضای عمومی، برخوردار نیست.

روش های مورد استفاده این روزنامه نگاران که خواهان تغییر در اسلوب سنتی کار خود هستند متفاوت و گسترده است؛ دعوت از مردم و گروههای مختلف اجتماعی برای توسعه نقش و میزان دخالت و تاثیر گذاری آنها در روند برگزاری، شکل گیری و تدوین دستور جلسات عمومی و همگانی، پوشش خبری مداوم و گسترده فعالیت ها و تلاش های عمومی که بر موضوعاتی با اولویت جامعه متمرکزند؛ تهیه اطلاعات، پیش زمینه ها و سابقه خبری موضوعات مورد بحث، ارائه پیشنهاد و دیدگاههای متفاوت درباره موضوع های مورد بحث و اولویت دار جامعه تحقیق، بررسی و شفاف سازی و ارزش گذاری انتخاب های گوناگون و پیش روی مردم از طریق ارائه اطلاعات و شفاف سازی گسترده و قابل درسترس برای همگان.

این روزنامه نگاران امیدوارند که مردم قادر شوند به جای سیاست مداران موضوع های جلسات و گردهمایی ها را تعیین کنند و خواسته های خودشان را به انها تحمیل کنند. از این رو مردم باید توانمند شوند.

در این شرایط نقش روزنامه نگاران تلاش برای ساده سازی فرایند گفتگو، شورا و مشورت در حوزه عمومی با اجرا و اعمال نقش بی طرفانه خود به عنوان یک روزنامه نگار است. اما از آنجایی که این تلاش های اصلاح طلبانه در حرفه روزنامه نگاری نوپاست؛موفقیت دیدگاهها، نقطه نظرات، ارزش ها و علاقمندی های مطرح شده نیازمند سازگاری و همراه کردن آنها با فرایندهای عمومی و ذهنیت عمومی جامعه است.

به موازات این حرکت ها واقدامات که برای توسعه فضای گفتگو، شورا و مشورت در روزنامه نگاری صورت گرفته تلاش های مشابهی نیز در حوزه های دیگر در حال انجام است.در حوزه عمومی تلاش های روز افزونی برای استفاده از روش رسمی مشورت و شورا و غیر رسمی گفت و گو برای حل منازعات و اختلاف نظرها و چالشهای پیش آمده، صورت گرفته است.استفاده از این اقدامات به مفهموم کاهش میزان استفاده از روش هایی چون بحث، جدل و میزگرد است .

اگرچه هنوز این روش ها در حاشیه گفتمان های مسلط قرار دارند و جایگاه خاص خود را در روابط عمومی و حوزه عمومی پیدا نکرده اند، اما به موازات فعالیت کارشناسان و فعالان حوزه ارتباطات، تعدادی از محققان و تئوریسین های علوم اجتماعی به دفاع از روش های آموزشی و تربیتی و ارزش های یادگیری،گفتگو، مشورت و شورا روی آورده اند.

فراتر از این موارد، سازمان های غیر دولتی در سطح وسیع و گسترده ای شروع به حمایت از گسترش و رشد شبکه هایی از شهروندان کرده اند که خود را وقف یادگیری مهارت های گفتگو، مشورت و شورا می کنند.

آنها با استفاده از روش هایی چون مطالعات دوره ای،نشست ها و گردهمایی ها، به کارگیری یک سری تجربیات و کاربرد آنها در زندگی عمومی در حال کاشت مهارت هایی در میان مردم و جوامع برای افزایش توانمندی های آنها جهت کار جمعی و حل مسائل خودشان با استفاده از روش های غیر جدلی و مجادله ای هستند.

بررسی ها نشان می دهد که تنها در طول چهار سال گذشته بیش از پنج هزار مورد مطالعه دوره ای،گردهمایی و پژوهش هایی که توسط محققان علوم اجتماعی،کتابخانه ها،انجمن ها و گروههای مذهبی و دیگر سازمان های غیر دولتی در سراسر جهان با رویکرد تقویت مهارت های گفتگو،مشورت و شورا در میان شهروندان انجام گرفته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.