19 مرداد 1393

انتقاد انجمن صنفی روزنامه نگاران به حسن روحانی از ارائه لایحه‌ای درباره فعالیت رسانه‌ای

19 مرداد 1393

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از اظهارات اخیر او درباره ارائه لایحه‌ای برای صنف روزنامه نگاران ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در این نامه هیئت رئیسه انجمن صنفی روزنامه نگاران، اظهارات حسن روحانی درباره تهیه لایحه‌ای پیرامون صنف خبرنگاران را باعث نگرانی دانسته و از کسانی که در دولت به نوشته این بیانیه «به دنبال تفوق و سیطره دولتی بر حرفه روزنامه نگاری و تشکل صنفی و نهایتا، نقض استقلال حرفه ای روزنامه نگاری‌اند» انتقاد کرده‌اند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران همچنین با یادآوری وعده‌های پیشین رئیس جمهوری ایران در بازگشایی نهاد صنفی روزنامه‌نگاران ایرانی، ابراز امیدواری کرده که آقای روحانی این وعده‌ها را فراموش نکرده و مانع از آن شود که به نام او، «کارهایی درنقض استقلال حرفه ای روزنامه نگاری انجام شود».

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

متن کامل این نامه در پی می آید

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ، به حکم وظیفه صنفی و دفاع از حق تشکل صنفی روزنامه نگاران ایران از سخنان اخیر رئیس جمهور محترم در این مورد که "دولت لایحه‌ای را در زمینه انجمن مربوط به صنف خبرنگاران تهیه خواهد کرد تا این انجمن بتواند در زمینه کار خبرنگاران فعال باشد" عمیقا ابراز تأسف می کند . انجمن لازم می داند به استحضار جناب آقای دکترحسن روحانی برساند که صنف روزنامه نگاران و خبرنگاران ایران در حال حاضر دارای تشکل مستقلی است که با سابقه ۱۸ سال فعالیت ونزدیک به ۴۰۰۰ عضو صنفی، بزرگترین تشکل صنفی این حرفه در تاریخ روزنامه نگاری ایران بوده و به رغم همه تنگناها و سختی ها ، منشاءخدمات فراوانی برای حرفه روزنامه نگاری شده است . بنابراین جناب آقای رئیس جمهور گرانقدر ، صنف روزنامه نگار هم اکنون تشکل صنفی خود را دارد و آنچه جنابعالی وعده داده اید نه فقط تازگی ندارد ، بلکه از این جهت هم موجب تعجب و نگرانی است که برخی کسان در دولت تدبیر و امید در پی آنند به جای گردن نهادن به قانون اساسی و قوانین عادی در به رسمیت شناختن استقلال حرفه روزنامه نگاری و تشکل صنفی ، تفوق و سیطره دولتی بر این حرفه و تشکل صنفی و نهایتا ، نقض استقلال حرفه ای روزنامه نگاری اند.

لازم است خدمت ریاست محترم جمهور یادآوری کنیم که یک سال پیش ، حضرتعالی صریحا در چند مورد به روزنامه نگارانی که به چشم امید در شما می نگریسته اند وعده به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران دادید. اما متأسفیم که پس از این مدت ، نه تنها شاهداقدام عملی مؤثر دولت برای وفای به این وعده نبوده ایم ، بلکه اینک خبری از سوی جنابعالی می خوانیم که قاعدتا مشاوران و کارشناسان رسانه ای دولت به عرضتان رسانده اند و عملا به منزله فراموشی آن وعده تلقی می شود.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با تأکید مجدد بر حق قانونی روزنامه نگاران برای برخورداری از تشکل صنفی مستقل ، امیدوار است رئیس جمهور محترم دولت اعتدال ، هوشمندانه و مدبرانه وعده خود را از یاد نبرده و مانع از آن شوند که به نام ایشان ، کارهایی درنقض استقلال حرفه ای روزنامه نگاری انجام شود که حتی در دولت پیشین هم سابقه نداشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)