19 مرداد 1393

نکوداشتی برای فریدون صدیقی پیشکسوت روزنامه نگاری

19 مرداد 1393

فریدون صدیقی - روزنامه‌نگار پیشکسوت - در آیین نکوداشتش گفت: کار روزنامه‌نگاری این است که زغال را به الماس تبدیل کند، نه برعکس.

به گزارش خبرنگار بخش رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در آیین نکوداشت فریدون صدیقی، روزنامه‌نگاران برجسته‌ای نظیر دکتر یونس شکرخواه‌، دکتر حسن نمک‌دوست‌، مهدی فرمانی‌، هوشنگ گلمکانی‌، عباس یاری‌، رضاییان‌، مسعود محرابی ‌و عده‌ای از روزنامه‌نگاران جوان حضور داشتند.

این آیین به پاس قدردانی از ۴۰ سال فعالیت فریدون صدیقی عصر شنبه - ۱۸ مرداد ماه - در فرهنگسرای ابن سینا و به همت همشهری محله منطقه ۲ برگزار شد.

در این بزرگداشت حاضران یک به یک از خاطرات خود با فریدون صدیقی و تمام چیزهایی که از او آموختند گفتند و در پایان نیز فریدون صدیقی از خاطرات خود با آن‌ها سخن گفت.

دکتر مهدی فرقانی صحبت از صدیقی را برای خود «سهل و ممتنع» عنوان کرد و گفت: از سال 52 که پا به کیهان گذاشتم تا به امروز دوستی را همدل‌تر از او ندیده‌ام.

فرقانی همچنین از خاطره‌اش با صدیقی در روزهای تسخیر خرمشهر گفت: انتخاب تیتر بسیار سخت بود و همراه با صدیقی حدود ۱۰۰ تیتر انتخاب کردیم و در نهایت به این تیتر رسیدیم: «خونین شهر با آخرین فشنگ‌ها هنوز مقاومت می‌کند».

او در ادامه گفت: روزنامه‌گاری حرفه‌ای چند وجهی است؛ یک وجه آن داشتن قلم‌، قدرت تشخیص‌، شناخت و آگاهی است و وجه دیگر آن که پنهانی‌تر است، داشتن شخصیت و منش و تباری است که فریدون به وجود آورد.

سپس عباس یاری به نمایندگی از مجله فیلم از فریدون صدیقی قدردانی کرد و گفت: به راستی بدون فریدون صدیقی، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی شکل نمی‌گرفت.

یاری در ادامه خاطره‌ای با صدیقی را زنده کرد: یک بار در مراسمی که قرار بود بهرام بیضایی‌، عزت‌الله انتظامی و سوسن تسلیمی حضور داشته باشند، مجری نداشتیم. من به صدیقی گفتم که نیاز به کسی داریم از جنس ادبیات که بتواند فضای ملتهب را آرام کند. گفتم تو هم قدت بلند است و خوشتیپی! کار خودت است. صدیقی در جوابم کمی مکث کرد و گفت: پس من بروم کت و شلوارم را شب زیر تشکم بگذارم تا اتو بخورد.

***

دکتر نمک دوست نیز صدیقی را خاطره یک روزنامه‌نگار کلاسیک نامید که در نمایشنامه‌ها و فیلم‌ها سراغ داریم که کم حرف و تیزبین هستند و موهایی آشفته دارند.

نمک‌دوست افزود: اگر بخواهیم فرازو فرودهای روزنامه‌نگاری در ایران را بشناسیم باید امثال فریدون را بشناسیم.

در پایان در حالی که حاضران به احترام روزنامه‌نگار پیشکسوت کشورمان سرپا ایستاده بودند، فریدون صدیقی روی سن رفت و با زبانی آکنده از طنز از همه دوستان و همراهانش در این ۴۰ سال روزنگاری تشکر کرد.

صدیقی تقدیر از دوستانش را سزاوارتر از خودش دانست و همچنین از دوست شهیدش یوسف نصوحی که در سال‌های جنگ به شهادت رسیده است یادی کرد.

او نسلی که به تازگی وارد روزنامه‌نگاری شده است را دارای جنبه‌ها و پدیده‌های بسیاری عنوان کرد و گفت: صادقانه بگویم به جای این مراسم‌ها شاید بتوان برای صد نفر فرصت کاری فراهم کرد.

صدیقی همچنین کار رسانه‌ها را ایجاد درآمیختگی دانست و افزود: کار روزنامه‌نگار این است که زغال را به الماس تبدیل کند نه برعکس.

صدیقی در ادامه از خاطره آشنایی با همسرش گفت و از همراهی او در این سال‌ها تشکر کرد.

صدیقی آرزو کرد، دوستان روزنامه‌نگاری که امروز بیکارند، در مضیقه نباشند و بتوانند در کنار هم زندگی مشترک و هم‌افزایی قلبی داشته باشند.

در پایان حسین رحیم‌خانی (کاریکاتوریست)،‌ کاریکاتوری که از فریدون صدیقی کشیده بود را به او تقدیم کرد.

در حاشیه این مراسم تعدادی از حاضران که دوستان صدیقی بودند، روی تابلویی یادگری نوشتند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)