19 مرداد 1393

دغدغه های خبرنگاران میراث فرهنگی

19 مرداد 1393

قدس آنلاین-مرجان حاجی رحیمی*

باید عاشق باشی تا خبرنگار شوی و عاشق تر تا خبرنگار حوزه میراث فرهنگی و یا محیط زیست شوی. از نظر من دو مقوله میراث فرهنگی و محیط زیست نه تنها به یک قشر خاص، بلکه به تمام مردم تعلق دارد و میراث ملی و طبیعی یک کشور نه تنها به مردمان همان کشور بلکه به تمام بشریت تعلق دارد.

سختی شغل روزنامه نگاری برای خبرنگارانی که در حوزه میراث فرهنگی یا محیط زیست می‌نویسند، دو چندان است زیرا اگر در این دو حوزه اتفاقی بیفتد هیچ گاه قابل جبران نیست.مثلا اگر عمارتی تاریخی تخریب شود، قاچاقچیان تپه باستانی را به یغما ببرند یا سدی ساخته شود که آثار تاریخی را زیر آب ببرد و یا جاده ای از میان پارک ملی بگذرد و یا دریاچه ای خشک شود مانند ارومیه، بختگان، پریشان، گاوخونی و ... هیچ یک با سالها کار خبری و نوشتن و اطلاع رسانی به وضعیت اولیه خود باز نمی‌گردند.

در سالهای گذشته نوشتن در این دو حوزه بسیار سخت‌تر از همیشه بود. برای نمونه از آنجا که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون رئیس جمهور هم هست، هرگاه خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی، درباره کم کاری مسوولان این سازمان در حفظ و حراست از داشته های تاریخی و فرهنگی می‌نوشتند، متهم به سیاسی کاری، سیاه نمایی و مخالفت با دولت می‌شدند در صورتی که هیچ یک از اینها محلی از اعراب نداشت، وقتی که میراث آیندگان که قرنها از آن مراقبت شده است تا امروز به دست ما برسد، بر اثر نبود شناخت و آگاهی مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بین می‌رفت.

در تمام سالهای سخت گذشته، با همه‌کوششی که مسؤولان این سازمان به کار بردند تا اخبار را از خبرنگاران دور نگه دارند و دست آنها را در اطلاع رسانی ببندند، روزنامه نگاران این حوزه کار خود را با نیروی بیشتر ادامه دادند، هرچند از بسیاری خبرنگاران و رسانه‌های این حوزه شکایت شد و حتی پایشان به دلیل اطلاع رسانی و دلسوزی برای میراث فرهنگی به دادگاه باز شد.

از سویی دیگر هرگاه خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی برای پاسداری از هویت تاریخی و جلوگیری از تخریب آثار باستانی گزارشی می‌نوشتند و هشدارهای لازم را به مسوولان این سازمان می‌دادند، به جای آنکه مسوولان وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دست آنها را به گرمی بفشارند و آنها را که می‌توانستند چشم بینای این سازمان باشند، حمایت کنند، با تکذیبیه و جوابیه پاسخ خبرنگاران را می‌دادند و درست خلاف هشدارهای رسانه ها عمل می‌کردند.برای نمونه کارشناسان و رسانه ها بارها نسبت به انتقال معاونت میراث فرهنگی و کتابخانه به شیراز و معاونت صنایع دستی به اصفهان هشدار دادند، اما گوش شنوایی وجود نداشت و پس از مدت کوتاهی با بار مالی اضافی و همین طور از بین رفتن سرمایه های اجتماعی هر دو معاونت، به تهران بازگشتند.

در نهایت تنها زندگی بسیاری از کارمندان این دو معاونت از هم گسست، هزینه های زیادی بر دوش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماند و کتابها و اسناد بسیاری از بین رفت و برای همیشه گم شد!

به هرحال آنچه باید خلاصه گفت این است که خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی، و صنایع دستی و گردشگری با جان و دل و عشق، با همه سختی‌هایی که برایشان ایجاد می‌شود، با تمام نگرانی ها و دلواپسی ها برای داشته های فرهنگی آینده که میراث گذشته است، وظیفه اطلاع رسانی خود را انجام می‌دهند تا آیندگان آنها را به کم کاری و بی‌مسؤولیتی متهم نکنند.

*روزنامه نگار حوزه میراث فرهنگی

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)