19 مرداد 1393

استعفای بحث‌انگیز سردبیر روزنامه "حریت" ترکیه

19 مرداد 1393

دویچه وله

یک روز بعد از حمله‌ی تند رجب طیب اردوغان به این روزنامه، انیس بربراوغلو، سردبیر روزنامه‌ی "حریت" استعفا کرد. رسانه‌ها می‌گویند او تحت فشار بود و دفتر نخست‌وزیری ترکیه خواهان کنار گذاشته‌شدن این سردبیر منتقد بود.

یک روز بعد از حمله‌ی شدیداللحن رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به روزنامه‌ی "حریت"، سردبیر این روزنامه‌ که از مهم‌ترین روزنامه‌های ترکیه است، استعفا کرد.

انیس بربراوغلو، سردبیر روزنامه‌ی "حریت" روز جمعه (۸ اوت) از سمت خود کناره‌گیری کرد.

شماری چند از نمایندگان پارلمان ترکیه و گروه‌های مدافع آزادی بیان و حقوق بشر در ترکیه کناره‌گیری بربراوغلو را ناشی از فشارهای شدید دولت بر این روزنامه و گامی دیگر در محدودکردن آزادی عمل رسانه‌ها در ترکیه دانستند.

با این‌حال روزنامه‌ی "حریت" می‌گوید کناره‌گیری بربراوغلو "دلایل سیاسی" ندارد.

برخی دیگر از رسانه‌های ترکیه نیز گزارش دادند که مدیریت گروه رسانه‌ای "دوگان" این سردبیر را مجبور کرد که استعفا دهد. یک سایت خبری ترکیه نیز گزارش داد که کنارگذاشتن وی به درخواست مستقیم دفتر نخست‌وزیری صورت گرفت. بربراوغلو خود هنوز درباره‌ی کناره‌گیری‌اش اظهارنظر عمومی نکرده است.

اردوغان سال‌هاست که با روزنامه‌ی "حریت" و دیگر رسانه‌های تحت کنترل گروه رسانه‌ای "دوگان" درگیر است و بارها به این رسانه‌ها حمله کرده است.

اردوغان در میتینگ انتخاباتی خود در روز پنج‌‌شنبه به شدت به یکی از ستون‌نویسان و یکی از خبرنگاران اقتصادی این روزنامه حمله کرد و آن‌ها را به باد انتقاد گرفت.

پیش از این مدیران گروه رسانه‌ای "دوگان" از بربراوغلو خواسته بودند تا این ستون‌نویس و خبرنگار اقتصادی را که هردو از منتقدان دولت اردوغان‌اند، کنار بگذارد. بربراوغلو با این خواسته‌ی مقامات بالاتر موافقت نکرده بود.

برخی این سردبیر را متهم کردند که به حزب "جمهوری خلق" که اپوزیسیون دولت اردوغان است فضای بسیاری در روزنامه‌ی تحت مدیریت خود داده است و از بی‌طرفی رسانه‌ای فاصله گرفته است.

انتخابات ترکیه روز یک‌شنبه (۱۰ اوت) انجام خواهد شد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت اردوغان و حزب اسلام‌گرای او بیشتر شده است و او احتمالا پیروز خواهد شد.

وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران در سال‌های گذشته بدتر و محدودیت‌های رسانه‌ای بیشتر شده است. گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود تاکید کرد که ترکیه حالا "بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران" در جهان است و از کشورهایی مثل چین و ایران پیشی گرفته است.

از بعد از آغاز تظاهرات در جریان پارک "گزی" خبرنگاران و وب‌نگاران و عکاسان بسیاری در ترکیه بازداشت، محکوم یا از کار محروم شدند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)