18 مرداد 1393

کتاب روزنامه نگاری شهروندی وارد بازار نشر شد

18 مرداد 1393

خبرنگاران ایران: کتاب «روزنامه نگاری شهروندی» به قلم مصطفی قوانلو قاجار وارد بازار نشر شد.

قوانلوقاجار، کارشناس ارشد ارتباطات و پژوهشگر رسانه های آنلاین در توضیح چاپ این کتاب در صفحه فیس بوک خود نوشت: «سال ۸۸ این کتاب را نوشته بودم اما فضای چاپ آن فراهم نبود.» او کمی فضای کتاب را تشریح می کند:«در این کتاب سعی کردم با مثال های عینی و واقع گرایانه نشان دهم که روزنامه نگاری شهروندی چه کمکی می تواند به مردم، سازمان های دولتی و خصوصی، رسانه های انلاین و چاپی کند.»

انتشارات ثانیه به مدیرمسئولی «احمد توکلی» استاد روزنامه نگاری این کتاب را با عنوان مجموعه کتاب های «نقطه» با موضوع «رسانه های جدید» به زیر چاپ برده است.

پیشتر توکلی در گفت و گو با خبرگزاری کتاب درباره کتاب روزنامه نگاری شهروندی گفته بود: مصطفی قوانلوقاجار، نگارش این کتاب را به عهده داشته است و در آن، روزنامه‌نگاری شهروندی و مفاهیم مرتبط با آن همانند روزنامه‌نگاری مشارکتی، مردمی، فرامحلی، خیابانی، منبع‌باز و... مطرح می‌شود.

وی معتقد است که «بررسی بحث‌ و جدل درباره روزنامه‌نگاری شهروندی یکی از ویژگی‌های این کتاب به شمار می‌آید، همچنین کتاب به استفاده‌ روزنامه‌نگاری شهروندی و روزنامه‌نگاری مشارکتی در ایران، همچنین به نقش و تأثیر «شهروند خبرنگار» می‌پردازد.»

سرفصل های این کتاب شامل موضوعاتی مانند «شهروندانی که خبرنگا می شوند»، «مفاهیم روزنامه نگاری شهروندی»، « شکل‌گیری روزنامه‌نگاری تعاملی»، «روزنامه‌نگار تعاملی چه ویژگی‌هایی دارد؟»، «چگونه از روزنامه‌نگاری تعاملی استفاده کنیم؟»، «گام‌های استفاده از روزنامه‌نگاری شهروندی» و «آینده روزنامه‌نگاری شهروندی و چالش‌های پیش‌رو» می شود.

همچنین نویسنده کتاب روزنامه نگاری شهروندی در پیشگفتار آن چنین نوشته است:

برخی حضور شهروند خبرنگار را مزاحم روزنامه‌نگاری حرفه‌ای می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که شهروند خبرنگاران به رسانه‌های جریان اصلی در پوشش اخبار یاری رسانده و حتی باعث اثرگذاری بیش‌تر رسانه‌های جریان اصلی شده است. این بحث مفاهیم تازه‌ای را در روزنامه‌نگاری پیش کشیده است. «روزنامه‌نگاری منبع‌باز» و «روزنامه‌نگاری مشارکتی» از آن جمله‌اند. برخی دیگر معتقدند که «روزنامه‌نگاری منبع‌باز» بسان صافی ناخالصی‌ها، ابهامات و شایعات را از خبر یا یک موضوع موردِ بررسی می‌زداید و روزنامه‌نگارهای آماتور همچون برنامه‌نویس‌ها یک کُد از یک نرم‌افزار را می‌نویسند یا یک قسمت از حقیقت را آشکار می‌کنند. برخی دیگر معتقدند که از کجا معلوم که این آماتورهای تازه‌به‌دوران‌رسیده صلاحیت روزنامه‌نگاری را داشته باشند. برخی دیگر، اما از آماتورها دفاع می‌کنند و می‌گویند که آن‌ها منابع ما برای کشفِ حقیقت هستند. از سوی دیگر، دیدگاه‌های بدبینانه‌ای هم هست مبنی بر این‌که «شهروند خبرنگار» آلت دستِ رسانه‌های جریان اصلی شده است. برخی نیز به «روزنامه‌نگاری مشارکتی» اشاره می‌کنند و شهروندان خبرنگار را گزارشگران حقیقت‌یابی فرض می‌کنند که دست‌دردست خبرنگاران حرفه‌ای از اسرار در پستومانده پرده برمی‌دارند. با گسترش دسترسی همگانی مردم ایران به اینترنت، پایین‌بودن سن کاربران اینترنت، گسترش استفاده از تلفن‌های موبایل هوشمند و سایر مظاهر رسانه‌های جدید و از منظر سوادرسانه‌ای هم روزنامه‌نگاران و کارشناسان علوم ارتباطات و هم سیاست‌گذاران و خانواده‌ها بیش از گذشته نیاز دارند که درباره رسانه‌های جدید و ماهیت آن‌ها بدانند.»

در کتاب حاضر این مفاهیم مطرح و بحث‌ها و جدل‌های پیرامون آن مورد بررسی قرار می‌گیرند. در بخشی دیگر به استفاده روزنامه‌نگاری شهروندی و روزنامه‌نگاری مشارکتی در ایران و همچنین به نقش و تأثیر امروزِ «شهروند خبرنگار» اشاره می‌شود. در انتها نیز آینده و چالش‌های پیش‌روی روزنامه‌نگاری شهروندی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کتاب روزنامه‌نگاری شهروندی در ۴۸ صفحه و با تیراژ ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵۰۰ تومان راهی کتابفروشی‌ها شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)