18 مرداد 1393

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران

18 مرداد 1393

رادیو فردا

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای ایران، در بیانیه‌ای مشترک با پنج کارشناس حقوق بشر این سازمان، روز جمعه ۱۷ مرداد، در مورد موج تازه بازداشت روزنامه‌نگاران و احکام صادر شده علیه آنها در ایران هشدار داده است.

آقای شهید در این بیانیه گفته است «محاکمه افراد به خاطر بیان عقایدشان، کاملا غیر قابل قبول است».

به گفته این کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، طی دو ماه و نیم گذشته دست‌کم ۳۶ نفر؛ در این میان روزنامه‌نگار، کاربر و فعال اینترنتی، فیلم‌ساز و نویسنده، به دلیل کار روزنامه‌نگاری خود یا ابراز عقیده، در ایران بازداشت، احضار یا محکوم شده‌اند.

در این میان جیسون رضائیان، و یک عکاس، هر دو دارای تابعیت دوگانه ایرانی-آمریکایی نیز هستند.

البته دولت ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و مرضیه افخم، سخنگوی وزرات خارجه، نیز ۱۵ مرداد ماه در این مورد گفته بود «ما تابعیت مضاعف نداریم این افراد ایرانی هستند اما آمریکایی‌ها موضوع این افراد را از بعد تابعیت مضاعف مطرح می‌کنند در حالی که ما این موضوع را از زوایه تابعیت ایرانی پیگیری کرده‌ایم».

آمریکا خواستار آزادی این افراد است.

خانم افخم خود گفته بود که از اتهام بازداشت‌شدگان به طور رسمی و مستند اطلاعاتی ندارد.

از دیگر کسانی که در این بیانیه به او اشاره شده، ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی و «نویسنده‌ای» است که اخیرا برایش به جرم «محاربه»، در دادگاه بدوی حکم اعدام صادر شده است.

احمد شهید و کارشناسان سازمان ملل می‌گویند «افراد و روزنامه‌نگارانی که از حق خود برای آزادی بیان وعقیده استفاده می‌کنند باید حمایت شوند و نه اینکه مورد تعقیب قرار گیرند».

آنها می‌گویند محکومیت‌های سنگین صادر شده در پی دادگاه‌های ناعادلانه و بدون رویه قانونی، در مورد اتهام‌هایی که اعدام و زندان‌های بلندمدت را در بر نمی‌گیرند، نقض شدید قوانین بین‌المللی در مورد حقوق بشر است»، «با چنین احکام سنگینی نمی‌توان مدارا کرد و باید نقض شوند».

ایران هنوز واکنشی به گزارش تازه کارشناسان سازمان ملل نشان نداده است ولی در مواردی شبیه به این، آنها را رد کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)